INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


 
WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 -
- 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024 - 2025

OGŁOSZENIA PARAFIALNE


Łęki Dukielskie 2025-04-27


II NIEDZIELA WIELKANOCNA-MIŁOSIERDZIA BOŻEGO


Z EWANGELII  J 20,19-31 Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: „Pokój wam!” A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: „Widzieliśmy Pana!” Ale on rzekł do nich: „Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę”. A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: „Pokój wam!” Następnie rzekł do Tomasza: „Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”. Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: „Pan mój i Bóg mój!” Powiedział mu Jezus: „Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.


W mentalności żydowskiej wieczór jest zawsze początkiem nowego dnia. W ten sposób Ewangelista Jan pragnie podkreślić, ze wraz z przyjściem Jezusa zaczyna się coś nowego. Słyszymy, że uczniowie byli zalęknieni, to tak jakby siedzieli w ciemnym grobie, pełnym mroku, bez nadziei i światła. I nagle staje pośród nich Zmartwychwstały Jezus, który jest Światłością świata i przynosi im pokój. Gdy pokazał im przebite ręce i bok, ogarnęła ich radość. Rany poświadczają jego Człowieczeństwo. Jego ciało jest chwalebne, ale On jest tym samym, z którym wędrowali z Galilei do Jerozolimy. To jest Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Pan, którego rany mówią o Jego wielkiej miłości do nich, do grzeszników, do wszystkich ludzi. Widzimy jak w dzisiejszej Ewangelii przenikają się dwie strony rzeczywistości: lęk i smutek z powodu śmierci i nieobecności Jezusa, pokój i radość, które płyną ze spotkania z Nim. Z chaosu i zagubienia Jezus wyprowadza nowe życie i czyni to udzielając Ducha Świętego. Tak jak pierwsze dzieło stworzenia, tak i to drugie rozpoczyna się od Słowa Bożego i Ducha Świętego, który wprowadza nowy początek, uporządkowany, dobry, szczęśliwy świat. Jezus staje po środku swoich uczniów, dosłownie w środku. On chce być w centrum ich życia, swoim światłem i pokojem ogarnąć ich lęk, rozczarowanie, zranienia, wszelkie mroki i obawy ludzkiej egzystencji. Nic im nie wyrzuca, ale udziela pokoju, który daje prawdziwą wolność i radość.

W dalszej części Ewangelii słyszymy, że Jezus posyłając ich z taką samą misją, jaką On miał, tchnął na nich i udzielił im daru Ducha Świętego. Zastosowany grecki termin emfysao (tchnąć), nawiązuje do aktu stworzenia, kiedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w niego tchnienie życia (zob. Rdz 2,7) oraz do Księgi Proroka Ezechiela, gdzie ożywcze tchnienie Ducha ożywiło wyschnięte kości (zob. Ez 37,9). Przez ten fakt uczniowie stają się nowymi ludźmi, którzy poniosą dzieło Jezusa aż po krańce ziemi. Dzięki mocy Ducha Świętego jako świadkowie Jego śmierci i zmartwychwstania będą objawiać jego miłosierną miłość, która najpełniej urzeczywistnia się w odpuszczaniu grzechów. Nie wszyscy podzielają wiarę w zmartwychwstanie Jezusa, są również wątpiący, którzy muszą zobaczyć, by uwierzyć. Ich droga do wiary jest dłuższa, może trudniejsza, ale gdy uwierzą, stają się gorliwymi uczniami, często oddającymi życie za wiarę. I takim jest właśnie Tomasz zwany Didymos, co znaczy Bliźniak, także Podwójny. Może być on bliźniakiem każdego z nas, bo i w naszym życiu pojawiają się wątpliwości i trudności w wierze. Jezus odpowiada na jego niewiarę i zjawia się po ośmiu dniach, czyli w niedzielę. Słyszymy, że uczniowie byli „wewnątrz domu”, to znaczy, że byli zjednoczeni we wspólnocie Kościoła na sprawowaniu Eucharystii w radości Ducha Świętego. Jezus ponownie udziela im swego pokoju i zwraca się do Tomasza. Pokazuje mu swoje rany jako dowód autentycznej śmierci i ukrzyżowania zapraszając go do trudnej drogi wiary.

Ciekawym jest zastosowanie przez Autora zwrotu, który w j. greckim brzmi: Nieś palec twój tu i zobacz ręce me, nieś rękę twą i włóż w bok mój…(J 20,27). Chodzi o czasownik nieść (gr. fero). W polskim tłumaczeniu mamy słowo podnieś, natomiast greckie słowo odnosi nas do czynności niesienia, dźwigania, znoszenia czegoś cierpliwie, wytrzymywania. To samo greckie słowo użyte jest w Księdze Proroka Izajasza, w Czwartej pieśni o Słudze Pańskim, który obarczył się naszym cierpieniem i dźwigał nasze boleści (zob. Iz 53,4n). Jezus przyjmując Tomasza w całej prawdzie, wskazuje, że wiara jest ciągłym procesem, drogą, wymaga cierpliwości, wytrwałości. Nie jest jednorazowym aktem, czy deklaracją, ale jest wysiłkiem, by wyjść ku, na spotkanie z Jezusem. Jezus zaprasza nas, byśmy naszą wiarę codziennie, wytrwale kierowali i nieśli ku Niemu, nawet jeśli jest mała jak ziarnko gorczycy lub słaba. Jezus zawsze pierwszy podejmuje inicjatywę, ale do nas należy decyzja, czy podejdziemy pod krzyż i wyznamy, że On jest prawdziwie moim Panem i Bogiem. Dlatego mówi do Tomasza, że prawdziwie błogosławieni, czyli szczęśliwi są ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli. My należymy do nich. Uwierzyliśmy bowiem dzięki przepowiadaniu Kościoła, dzięki świadkom wiary aż do obecnych czasów. Uwierzyliśmy w Słowo i Słowu, uwierzyliśmy dzięki łasce, która została nam dana. Ostatnie słowa z dzisiejszej  Ewangelii zachęcają nas właśnie do wiary w Jezusa, Pana i Boga.

Dzisiejsza niedziela jest Niedzielą Miłosierdzia. Jezus okazał je wylęknionym i zrozpaczonym uczniom oraz Tomaszowi. Nam również nieustannie go udziela odpuszczając grzechy, podtrzymując nasze życie, naszą nadzieję, wiarę i miłość. Dzisiaj Zmartwychwstały Chrystus staje w centrum życia każdego z nas i mówi: „Pokój Tobie!” Przynosi dar pokoju, który w dzisiejszych niespokojnych czasach jest tak potrzebny jak codzienny chleb. Pragnie, abyśmy przyjmując Ducha Świętego stali się świadkami miłosierdzia i pokoju. W godzinach wątpliwości niech umocni naszą wiarę, byśmy nigdy nie porzucili relacji z Nim, tak jak On nie chce nikogo utracić. Dlatego przyszedł do Tomasza, by wzbudzić i umocnić jego wiarę. Co dzisiaj napawa Cię lękiem, niepokojem? Jaki jest powód i przyczyna Twojego smutku, a może i rozpaczy? Czy możesz powiedzieć, że jesteś szczęśliwy, bo wierzysz?

Jezus mówi do Ciebie: Pokój Tobie, moje dziecko. Weź dar Ducha Świętego. Błogosławieni są ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli. Moja odpowiedź to: Jezu, ufam Tobie! 

s. Franciszka Godlewska
 „Koinonia św. Pawła”


LITURGIA SŁOWA I HOMILIE NA DZIŚ >> EUCHARYSTIA - NASZE ŻYCIE >>

 


Ogłoszenia ogólnokościelne


 

1. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas.

2.  Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Do 2012 roku Tydzień Miłosierdzia obchodzony był w październiku, a od 2013 rozpoczyna się on w drugą niedzielę Wielkanocy, w święto Miłosierdzia Bożego. Doświadczając bowiem miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci.

3. Jutro, w poniedziałek, 28 kwietnia, będziemy obchodzili uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się wstydzić wiary. Wszystkich parafian zapraszamy do jak najliczniejszego udziału w świątecznej Eucharystii.

4. Jednocześnie we wtorek z inicjatywy Episkopatu Polski naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia będziemy obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.

5. W najbliższy czwartek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.

6. We wspomnienie Świętego Józefa Robotnika, 1 maja, będziemy prosili go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym.

7. W piątek przypada doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.

8. W sobotę, 3 maja, obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny.

9. W nadchodzącym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca.

10. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.

11. Wiadomości i wydarzenia w diecezji przemyskiej>>


  • W LITURGII TYGODNIA WSPOMINAMY:

                   
                    ŚWIĘTY NA KAŻDY DZIEŃ>>                 
     
    Patroni I orędownicy>>
    we wtorek, 29 kwietnia - Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku Święty Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.
    w piątek, 2 maja – Świętego Atanazego (295-373), biskupa i doktora Kościoła.

     
     


                          


             



            

    SPRAWY PARAFIALNE:

    1. Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto Caritas. Przynosimy skarbonki z jałmużną wielkopostną.

    2. Jutro Uroczystość Św. Wojciecha.

    3. W środę o godz. 17:30 Godzinki i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza św.

    4. W czwartek Św. Józefa Rzemieślnika. O godz. 17:30 adoracja biblijna, nabożeństwo majowe i Msza św.

    5. W Piątek o godz. 7:00 Msza św. za naszych chorych i odwiedziny w domach z Najświętszym Sakramentem. O godz. 17:30 Godzina do Serca Pana Jezusa z nabożeństwem majowym i Mszą św.

    6. W Sobotę Matki Bożej Królowej Polski. O godz. 15:00 nabożeństwo fatimskie przygotowane przez rejon 6 i zmiana tajemnic Róż.

    7. Przyszłą niedziela to Niedziela Biblijna. Różaniec przed sumą prowadzi Róża Św. Judy Tadeusza. Po sumie spotkanie Akcji Katolickiej.  O godz. 14:30 nabożeństwo majowe, Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. popołudniowa.

    8.  Dzisiaj i w kolejnych dniach zbiórka ofiar na remont świątyni i sprzątanie.

    9. Do nabycie jest jeszcze świąteczne wydanie gazety parafialnej Powołanie.

    10. Bóg zapłać za rozebranie Bożego Grobu i Ciemnicy.

    Zapowiedzi:

    1. Damian Gromek - parafia Nienaszów, z Agatą Kamińską - nasza parafia.

    1. Daniel Bołd - parafia Haczów, z Aleksandrą Klecha - nasza parafia.


    INTENCJE MODLITEWNE
    KWIECIEŃ

     

    Intencja papieska: Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.
     
    Intencja parafialna: Aby Zmartwychwstały Chrystus znalazł swoje miejsce w naszych otwartych na Niego sercach, aby dał nam umocnienie na drogach wiary i łaskę poznania, że żyjemy dla Boga, który nam Syna Swego dał.