INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAhttp://warsawcc.pl/punktor-duzy.gifŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 -
- 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024

WYDARZENIA 2012

    Kolejna, bardzo podniosła uroczystość miała miejsce w naszej wspólnocie parafialnej w dniu 9 grudnia. W tym bowiem dniu, nasza parafia doznała wyjątkowego zaszczytu: do naszej świątyni zostały uroczyście wprowadzone Relikwie bł. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prob Zdzisław Babiarz w asyście księży: Jana Wilusza oraz Tadeusza Urbana, proboszcza z Kobylan. Słowo Boże wygłosił ks. prof Franciszek Rząsa.
    Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się poprzez 3. dniowe rekolekcje adwentowe, które głosił ks. Franciszek. Szczegółowy opis uroczystości oraz historia otrzymania relikwii bł. Jana Pawła II dla naszej parafii jest zamieszczona na stronach gazety parafialnej nr.102.
Galeria foto
 
film1>>  film2>>
 

    W sobotę 22 września 2012 roku z inicjatywy księży proboszczów: ks. Romana Jagiełły z parafii polsko-katolickiej i ks. Zdzisława Babiarza z parafii rzymsko-katolickiej została zorganizowana rowerowa pielgrzymka do miejsc związanych z osobą Św. Jana z Dukli tj. miejsce spoczynku jego relikwii i pustelnia w Trzcianie.
    Na kilka minut przed wyjazdem zebraliśmy się na przykościelnym parkingu, gdzie zostały nam przedstawione przez ks. Romana zasady jakie obowiązywały podczas rajdu, po czym o godzinie 10.00 wyruszyliśmy w drogę.
    Pierwszym miejscem gdzie się zatrzymaliśmy był klasztor OO. Bernardynów gdzie zwiedziliśmy tamtejszą świątynię, miejsce przechowywania relikwii Św. Jana z Dukli, relikwie II stopnia bł. Jana Pawła II, czyli fotel na którym siedział podczas Eucharystii sprawowanej 09.06.1997 roku w Dukli. Brat zakonny przedstawił nam życiorys świętego począwszy od zapowiedzi jego narodzin, przez przebywanie na pustelni, wstąpienie do klasztoru, swoją duchową działalność, aż do śmierci we Lwowie następnie cuda po śmierci, beatyfikację w 1733 aż po dołączenie w poczet świętych 10.06.1997r przez bł. Jana Pawła II w Krośnie.
    Po wizycie w klasztorze już prosto jechaliśmy na puszczę w Trzcianie. Tam, podczas przerwy, zostały rozdane rozważania Drogi Krzyżowej. Następnie przeszliśmy do lasu na zboczu góry Zaśpit, gdzie rozmieszczone są wśród drzew stacje Drogi Krzyżowej Pana Jezusa. Treści rozważań zostały przygotowane przez ks. Romana, a były tam cytaty z Pisma Św, porównanie wydarzeń męki Chrystusa do dzisiejszych czasów, do problemów człowieka.
    Po odprawionej Drodze Krzyżowej, nastąpiło przygotowanie do Eucharystii. Mszę Świętą w kaplicy odprawił ks. prob. Zdzisław, oprawę liturgiczną sprawowali uczestnicy rajdu. W krótkiej homilii ks. Proboszcz nawiązał do czytania i Ewangelii, która była o przypowieści o zasianym ziarnie, oraz odniesienie jej do świętości św. Jana Duklana.
    Po Eucharystii ojciec Tadeusz Łuczak- opiekun puszczy zaprosił nas do domu rekolekcyjnego i poczęstował nas ciepłą herbatą, pączkami i świeżymi jabłkami z przyklasztornego sadu. Przed konsumpcją zaśpiewaliśmy piosenkę-modlitwę „Pobłogosław Panie ten posiłek”, a następnie zabraliśmy się do spożywania. Piękną rzeczą było to iż ostatnim pączkiem księża - Zdzisław i Roman podzielili się po połowie i jak sami żartobliwie mówili był to symboliczny gest zawarcia przyjaźni i ekumenii między parafią polsko katolicką, a rzymskokatolicką na czele z naszym nowym proboszczem.
    Po posiłku przyszedł czas na powrót, zatrzymaliśmy się jeszcze na moment w Kościele św. Marii Magdaleny w Dukli by zobaczyć styl rokoko, lecz odbywała się tam w ten czas ceremonia zaślubin i tylko „zerknęliśmy” tam, a że był to ślub motocyklistki, mogliśmy zobaczyć wiele pięknych motorów, którymi przyjechali goście. Był to ostatni etap naszej pielgrzymki, bo po nim wracaliśmy już prosto do Łęk, na godzinę 15.00.
    Według relacji uczestników był to udany dzień. Mogliśmy śmiało powiedzieć, że mimo fizycznego wysiłku, warto było „odwiedzić” naszego świętego krajana. Niewątpliwie czas spędzony razem pozwolił nam się bardziej zintegrować z przedstawicielami parafii polsko katolickiej, z ich pasterzem, jak i z naszym nowym proboszczem. Jesteśmy wdzięczni za zorganizowanie takiej pielgrzymki i mamy nadzieję że takie wyjazdy będą organizowane częściej. galeria>>>
tekst i foto: Mateusz Więcek
 

     26 sierpnia z kolei odbyło się powitanie ks. prob Zdzisława Babiarza podczas Mszy św. o 8. rano, natomiast kanonicznego wprowadzenia na urząd proboszcza dokonał dziekan dukielski, ks. Tadeusz Nowak podczas sumy o godz. 10.00. Więcej wkrótce w gazecie parafialnej. galeria>>

    19 sierpnia pożegnaliśmy ks. prob Alojzego Szweda, który po 9. letniej posłudze kapłańskiej w naszej w naszej parafii został przeniesiony do parafii Łańcut-Podzwierzyniec. Więcej w gazecie parafialnej. galeria>>

   15 i 16 sierpnia przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej błogosławiony czas Nawiedzenia Wielkopiątkowego Krzyża bł. Jana Pawła II oraz Jego Relikwii. Do tego doniosłego wydarzenia przygotowywaliśmy się przez rekolekcje, które prowadził o. Eugeniusz Marek Kaczor wikariusz parafii św. Jana z Dukli.
    15 sierpnia o godz. 17. tej powitaliśmy Krzyż, który przybył do nas z parafii Kobylany, w asyście kilku wozów OSP z Łęk Dukielskich i z sąsiednich miejscowości. Uroczystemu nabożeństwu, połączonemu z przyjęciem sakramentu bierzmowania przez naszą młodzież, przewodniczył ks. bp Adam Szal. Oprawę liturgiczną Mszy św. sprawowała młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania, a muzyczną - młodzież z zespołu "Łęczanie". Wieczorem czuwanie i adorację przy Krzyżu, poprzedzoną apelem jasnogórskim, podjęła nasza młodzież z KSM.
    16 sierpnia rozpoczęła o godz. 9. tej Msza św. połączona z adoracją dla osób chorych i starszych, a o godz. 11. tej odbyła się adoracja dzieci prowadzona przez ks. Proboszcza. O godz. 15. tej rozpoczęła się Msza św. z poświęceniem krzyży i dewocjonaliów, zawierzeniem parafii Bożemu Miłosierdziu i Koronką do Bożego Miłosierdzia. Z wzniesionymi w górę krzyżami, przy śpiewie pieśni "Idziesz przez wieki" panowie strażacy wynieśli Krzyż Papieski z naszej świątyni, a ks. Proboszcz Relikwie bł. Jana Pawła II, do oczekującego samochodu-kaplicy, który przy dźwięku syren samochodów strażackich udał się do parafii Wietrzno. Więcej w gazecie parafialnej.
                                                                                               Galerie foto
  Powitanie, Msza św. bierzmowanie   Powitanie, Msza św. adoracja KSM     Adoracje, Msza św., pożegnanie 

    15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej to tradycyjny czas poświęcenia darów ziemi - dziękczynienie za plony. Zgodnie z wieloletnią tradycją nasze Koło Gospodyń Wiejskich wykonało piękny wieniec, który tym razem przedstawiał studnię z napisem: "Daj nam wody żywej". Wieniec został przyniesiony przez Panie do Kościoła razem z bochnami chleba, które po poświęceniu zostały pokrojone i podzielone między wiernych. Wcześniej ksiądz Proboszcz podziękował Paniom za kultywowanie tej tradycji i dokonał również poświęcenia tegorocznych plonów przyniesionych przez parafian.
Galeria foto

     18 czerwca był w naszej wspólnocie parafialnej dniem niezwykłym. Na uroczystej Mszy św. zebrała się w naszej parafii grupa księży, którzy przyjęli dar kapłaństwa w roku 1988, by wspólnie z nami świętować 24. rocznicę święceń. Byli to koledzy kursowi naszego ks. Proboszcza, którzy - podkreślając tym wagę kapłaństwa - co roku spotykają się w innej parafii.
    Głównym celebransem był ks. Jan Dąbal, proboszcz parafii Ostrów k/Przeworska, były dyrektor radia Fara, który wygłosił piękną homilię o powołaniu kapłańskim i posłudze księży w kontekście dzisiejszych ataków na kapłanów. W koncelebrze byli wszyscy obecni na zjeździe kapłani.
     Na wstępie wszystkich księży oraz bardzo licznie zebranych parafian powitał ks. prob Alojzy Szwed. Słowa powitania, życzenia i uznania dla kapłanów za ich trud i posługę wyrazili: Simona Robótka, w imieniu uczniów naszej szkoły, pp. Zofia Leśniak i Roman Kasprzyk w imieniu parafian ofiarując kosz z 24. różami oraz dyr. naszej szkoły p. Krystyna Delimata w imieniu całej społeczności szkolnej.
     Piękną oprawę muzyczną Mszy św. sprawował chór szkolny pod dyrekcją nauczyciela, p. Andrzeja Aszlara.
     Pod koniec Eucharystii słowa podziękowań i uznania dla trudu ks. Proboszcza i naszych parafian w dziele duchowej i materialnej troski naszej wspólnoty wygłosił duktor kursowy, (reprezentant) ks. Józef Książek, proboszcz parafii Bratkowice.
     Po zakończeniu Mszy św. kapłani udzielili wszystkim błogosławieństwa, a następnie mogli podziwiać kunszt naszych „Baletek” w przedstawieniu „Mały książę”. Uroczystość zakończyła wspólna fotografia przybyłych kapłanów na tle ołtarza. Parafianie pięknie zaśpiewali księżom: "Życzymy, życzymy"!
    
     Kilka zebranych „na gorąco” faktów ze studiów i posługi kapłańskiej rocznika święconego w roku 1988.
     Na pierwszy rok seminaryjny przyjętych było 90. kandydatów do kapłaństwa. W roku 1988 wyświęconych zostało 49.
     Kapłani zostali wyświęceni w katedrze przemyskiej przez ówczesnego ordynariusza, ks. abpa Ignacego Tokarczuka. Rok 1988 był wówczas przeżywany w Kościele jako „Rok Maryjny”.
     Nie żyje już 3 kapłanów z tego rocznika: ks. Mariusz Miazga, ks. Stanisław Szylak i ks. Czesław Kogut. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym…
     Obecnie, po podziale diecezji przemyskiej, kapłani z tego rocznika pracują w 3 diecezjach: rzeszowskiej, sandomierskiej i przemyskiej.
     Na misjach pracują: w Belgi – ks. Stanisław Zima /wcześniej w Afryce/, ks. Wiesław Ukleja – we Francji, ks. Janusz Niziołek w Szwecji.
     Księża z tego rocznika pełnią także ważne funkcje w seminariach oraz na innych odcinkach posługi kapłańskiej: ks. Krzysztof Chudzio – jest ojcem duchownym w Przemyskim Seminarium Duchownym, wcześniej był długoletnim kanclerzem Kurii Biskupiej w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, ks. Jan Biedroń – jest Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, ks. Mirosław Grendus - konsultantem ds. katechezy i wizytatorem diecezjalnym rezydującym w Krośnie.
    Jest rzeczą znamienną, że z tego rocznika żaden kapłan wyświęcony nie porzucił kapłaństwa, nie zdradził Chrystusa.
    25. lecie kapłaństwa, w przyszłym roku, najprawdopodobniej księża przeżyją na trzydniowych rekolekcjach, których zwieńczeniem będzie uroczysta Msza św. w Przemyskiej Katedrze – miejscu, w którym ich kapłańska droga się rozpoczęła.
    Na koniec warto jeszcze raz wspomnieć, że nasi parafianie bardzo licznie zebrali się tego dnia, co było bardzo budujące dla księży. Podkreślali oni fakt, że takie gesty sprawiają, że widząc zaangażowanie parafian, oprawę Mszy św., podejście do kapłana, wszystko to sprawia, że warto być kapłanem, warto się poświęcać, warto żyć dla tych wartości, dla których kiedyś zostawiło się rodzinny dom, swoją parafię, znajomych, kolegów. Widząc takie zaangażowanie wiernych, widzą jednocześnie sens pracy kapłańskiej. I za to parafianom i ogólnie i w rozmowach serdecznie dziękowali.
Galeria foto                              Film
 

     15 czerwca to - w tym roku - święto patronalne naszej parafii, czyli odpust. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa zgromadziła parafian wokół ołtarza przy którym uroczystą sumę odpustową koncelebrowało pięciu kapłanów pod przewodnictwem ks. Edwarda Wnęka, proboszcza parafii Strażów w diecezji rzeszowskiej. W koncelebrze uczestniczyli kapłani z dekanatu dukielskiego z ks. dziekanem Tadeuszem Nowakiem, o. Micheaszem Okońskim, naszym ks. Proboszczem oraz ks. seniorem, rodakiem Janem Wiluszem. Pozostali księża z dekanatu sprawowali posługę w konfesjonałach. Słowo Boże podczas obydwu Mszy św. przedpołudniowych głosił ks. Edward Wnęk.
    Oprawę liturgiczną Sumy odpustowej sprawowały Panie z naszego KGW, natomiast muzyczną stronę zapewnił chór "Łęczanie". Nasza OSP wystawiła poczet ze sztandarem.
 
Galeria foto

     14 czerwca przypadał dzień zakończenia Oktawy Bożego Ciała. W tym dniu, tradycyjnie odbyło się nabożeństwo czerwcowe z litanią do NSPJ. Podczas Mszy św. miał miejsce obrzęd poświęcenia wianków, a później odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni.
     Końcowym akcentem tego dnia było wręczenie czekoladowych upominków dzieciakom najczęściej uczęszczających na nabożeństwa i procesje w oktawie oraz obrzęd błogosławieństwa dzieci.
 
Galeria foto

     7 czerwca przypadła w tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Oprawę liturgiczną Mszy św. i procesji sprawowali członkowie KSM-u, a także strażacy OSP z Łęk i Myszkowskiego i poczet sztandarowy naszej szkoły. Ołtarze przygotowali parafianie z rejonów: Myszkowskie, I, II i III. >>film
 
Galeria foto

    W piątek, 25 maja 2012r, po wieczornej Mszy Świętej członkowie parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Łękach Dukielskich wraz z księdzem proboszczem, udali się do jednej z przydrożnych kapliczek w celu odśpiewania litanii do NMP. Kierownictwo oddziału wybrało kapliczkę znajdująca się na „Zapłociach” przy domu p. Józefy Pasterkiewicz. Według napisu widniejącego na jej ścianie dowiadujemy się, iż powstała w 1893 roku z inicjatywy Anny i Dionizego Zborowskich. Jest ona jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych „pomników wiary” w naszej wsi. Pięknym zwyczajem było odśpiewywanie litanii loretańskich w maju przy kapliczkach, lecz w Łękach Dukielskich końcem XX wieku zaprzestano tego praktykować.
    Przy zachodzącym już słońcu, wokół tego obiektu sakralnego licznie zgromadziła się młodzież, bardzo szybko dołączyło kilku przechodniów by razem jak przed laty oddawać cześć Matce Bożej. Na początku prezes KSM Łęki Dukielskie -Mateusz Więcek złożył kwiaty pod kapliczką, po czym została odśpiewana Litania Loretańska do NMP, w następnej kolejności pieśni Maryjne, hymn KSMu, a na zakończenie ks, proboszcz udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa Bożego.
     Panie: Józefa Pasterkiewicz i Halina Węgrzyn-opiekunki kapliczki, były bardzo wdzięczne za to, że to właśnie ich kapliczkę odwiedzono i z tej okazji po majówce zaprosiły uczestników do siebie i obdarowały pysznym ciastem.
                                                                                       teks i foto: Mateusz Więcek
Galeria foto

       Szesnaścioro dzieci z klasy II przyjęło do swych serc - po raz pierwszy - Sakrament Komunii Świętej. W tym niezwykłym dniu, 20 maja, w Święto Wniebowstąpienia Pańskiego towarzyszyły im rodziny i wspólnota parafialna. Niech ten dzień przyniesie dla wszystkich owoce w postaci duchowego wzrostu i pragnienia stawania się lepszymi, wartościowymi chrześcijanami.

Fotogaleria

  


     W wigilię Miłosierdzia Bożego i Oktawie Wielkanocy nasza wspólnota spotkała się na wspólnym przeżywaniu w radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Organizatorami tradycyjnego "Jajka" były tym razem Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Akcja Katolicka naszej parafii. W spotkaniu, które poprzedziła Msza św. wziął udział również ks. Roman Jagiełło z parafii Polskokatolickiej wraz z wiernymi.
     Po powitaniu księży i zebranych przez przewodniczącą POAK p. Zofię Jakubczyk odczytany został stosowny fragment Ewangelii, a następnie miały miejsce modlitwy i poświęcenie stołu wielkanocnego oraz znajdujących się na nim pokarmów. Podczas dzielenia się jajkiem śpiewaliśmy pieśni o Zmartwychwstaniu.
      Po obiedzie rozpoczęła się druga część, tzw. kulturalno-rozrywkowa w której wystąpiła młodzież z zespołu "Łęczanie", młodzież z KSM-u, niezrównana p. Helena oraz wspólnie śpiewaliśmy pieśni biesiadne.
      Na uwagę zasługuje pierwszy występ kapeli ludowej działającej od pewnego czasu w naszym zespole. Co prawda Joasia w ostatniej chwili stchórzyła i nie wzięła skrzypiec, jednak ważnym podkreślenia jest fakt, że kolejna granica niemożności w naszej miejscowości została przekroczona.
      Wiele wigoru i młodzieńczej fantazji wniosła młodzież z KSM-u, która pięknie wywiązała się z roli współorganizatora - również po raz pierwszy - i z uśmiechem na twarzy obsługiwała wszystkich, zebranych, organizowała zabawy i konkursy, przygotowywała salę i po spotkaniu wszystko doprowadziła do należytego porządku. I to jest również bardzo piękne, że taka wspaniała grupa młodzieży jest w naszej społeczności. Za wszystko - jednym i drugim -  dziękujemy!

      Bardzo bogaty w wydarzenia i przeżycia duchowe był ostatni okres Wielkiego Postu - Wielki Tydzień. Rozpoczęła go Niedziela Palmowa, śnieżna, zimna i dlatego nie odbyła się procesja z palmami, jednak zostały one poświęcona na każdej Mszy św. W tym dni natomiast miała miejsce kolejna edycja Pól Nadziei w naszym powiecie. Była nią zbiórka do puszek na hospicjum w Krośnie. Zebrano w naszej parafii 1211,40zł. a w parafii Polskokatolickiej 168,20zł.
     W Wielki Czwartek obchodziliśmy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Po uroczystym "Chwała na wysokości..." zamilkły dzwony i organy. Życzenia i kwiaty otrzymał Ks. Proboszcz od przedstawicieli parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które następnie podjęły adorację Pana Jezusa w ciemnicy, a wspomagane były w śpiewie przez młodzież z chóru "Łęczanie". KSM i młodzież z chóru poprowadziły oprawę liturgiczną i muzyczną całej Mszy św.
       Wielki Piątek rozpoczęliśmy adoracją Róż Różańcowych /trwała cały dzień/, a następnie Drogą Krzyżową, która wiodła na cmentarz parafialny. O godzinie 15. tej rozpoczęta została Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego i odprawiona Koronka. O godz. 18. tej była sprawowana uroczysta Liturgia Wielkopiątkowa podczas której rozpoczęła swoją służbę straż Bożego Grobu złożona z naszych strażaków. W dalszej części trwała adoracja Krzyża i wyśpiewaliśmy 3 części Gorzkich Żali. O godz. 21.00 swoją adorację rozpoczął Parafialny Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tematem wiodącym była obrona życia poczętego. Wśród pięknych śpiewów i monologów wyświetlana była prezentacja związana z wiodącym tematem.
       Wielka Sobota to - z rana - tradycyjnie czas święcenia pokarmów. Miały one miejsce w naszym kościele o godz. 8.30 i 9. tej, a następnie w Myszkowskiem i Pałacówce. Cały dzień trwała adoracja Róż Różańcowych i dzieci szkolnych, a także pełniona była warta przy Bożym Grobie. O godz. 18. tej rozpoczęła się przepiękna Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczynająca Czas Zmartwychwstania. Rozpoczęła się poświęceniem ognia przed Krzyżem Misyjnym a następnie zapaleniem świec, poświęceniem wody, pokropieniem i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Gdy ponownie zabrzmiały dzwony i organy poczuliśmy "Czas Zmartwychstania".
       Pomimo chłodu spora liczba Parafian zebrała się na uroczystej Mszy św. rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Trzykrotnie pielgrzymowaliśmy wokół świątyni ze śpiewem pieśni wielkanocnych na ustach. Oprawę procesji oraz  liturgiczną sprawowali strażacy z Łęk i Myszkowskiego oraz młodzież niosąca feretrony. Oprawę muzyczną zaś chór "Łęczanie". Na Mszy św. o godz 9. tej oraz w Poniedziałek o 11. tej oprawę muzyczną sprawował chór szkolny.
       Poniedziałek Wielkanocny był kontynuacją świętowania w radości tego najważniejszego dla wszystkich katolików wydarzenia - Świąt Zmartwychwstania naszego Zbawiciela.
 
     Pola Nadziei     Wielki Czwartek      Wielki Piątek        Wielka Sobota        Wielkanoc
            
   
 Wielki Czwartek
 Będę śpiewał Tobie Mocy moja
     
Wielki Czwartek
 Błogosławić Cię chcę
 
     
Wielki Czwartek
 Nie mam nic, co mógłbym Tobie dać
 
     
Wielki Czwartek
 Stojąc u niebios bram
 
Rezurekcja
procesja
       

OPŁATEK PARAFIALNY  
  
     14 stycznia Akcja Katolicka naszej parafii zorganizowała Spotkanie Opłatkowe dla mieszkańców naszej miejscowości. Tego zadania podjęli się członkowie AK po raz pierwszy, starając się mu nadać prawdziwie chrześcijański, przeżywany w duchu Świąt Bożego Narodzenia charakter.
      Rozpoczęliśmy Mszą św. w naszej świątyni z udziałem uczestników "Opłatka", wśród których obecni byli także ks. Roman Jagiełło oraz wierni z parafii Polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza. Księża udzielili na koniec Mszy św. specjalnego, uroczystego błogosławieństwa.
      Rozpoczynając drugą część naszego spotkania, w sali widowiskowej księży oraz wszystkich zebranych zebranych powitała prezes naszego oddziału AK p. Zofia Jakubczyk, po czym chór szkolny zaintonował "Wśród nocnej ciszy", które gromkim głosem niosło się w przestronnej sali naszego spotkania. Gdy ucichł śpiew, ks. Roman odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Pańskim, odmówiliśmy modlitwy prowadzone przez ks. Proboszcza Alojzego, który następnie dokonał poświęcenia opłatków.
       Dzielenie opłatkiem trwało bardzo długo, gdyż każdy z wyciągniętą ręką starał się dotrzeć do drugiego człowieka, brata, znajomego - współmieszkańca. Były długie życzenia, nade wszystko zdrowia, opieki Bożej, błogosławieństwa. Były uściski  i wzruszenie. To ten moment - wśród innych, podobnych spotkań w roku - jest wyjątkowy, jedyny i najdłużej pamiętany.
       Rozpoczęła się bogata część artystyczna, którą rozpoczęły najmniejsze "Baletki" przygotowywane przez p. Magdalenę Aszlar, później były nieco starsze z bardziej żywiołowym programem, a następnie chór szkolny, prowadzony przez p. Andrzeja Aszlara wykonał pięknie kilka kolęd. Z chórem i solo na skrzypcach grała Karolina Buryła, dla której był to pierwszy występ przed szeroką publicznością.
       Po skończonym występie chóru, korzystając z okazji, że większość członków Stowarzyszenia "Jedność" oraz spora część uczniów naszej szkoły była obecna na sali, przedstawiciele Stowarzyszenia przekazali na ręce Samorządu Uczniowskiego niezwykły dar: obraz beatyfikacyjny patrona naszej szkoły bł. Jana Pawła II. Został on ufundowany przez Stowarzyszenie dla szkoły, jako wyraz troski o przyszłość naszych dzieci i młodzieży na trudnych drogach życia, na których potrzebują opieki i pośrednictwa Błogosławionego Patrona przed Bożym Tronem. Zostali także  - w trakcie przekazania - poproszeni o wierność jego nauce, o zgłębianie jej i stosowanie w swoim życiu. Ksiądz prob Alojzy po przepisanych modlitwach dokonał poświęcenia obrazu. Uczynił to także ks. Roman. Pani dyr. Krystyna Delimata w emocjonalnych słowach podziękowała za ten dar oraz ogromną niespodziankę podczas Opłatka, gdyż nikt o tym do końca nie wiedział, poza wąskim gronem członków Stowarzyszenia. Następnie obraz umieściła na dekoracji i takim "sposobem" bł. Jan Paweł II był z nami do końca tego wieczoru. A my zaśpiewaliśmy "jego" Barkę i Syćka se Wom zycom.
        Ostatnim występem dzieciaków był "Mały Książę", po którym cała społeczność dzieci i młodzieży, tak pięknie umilająca nam ten dzień, otrzymała z rąk p. prezes torbę pełną słodkości, jako wyraz wdzięczności za włożony trud i poświęcenie, a opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek.
        A tego było sporo, od barszczu, krokietów, ryb, pierogów poczynając, a na ogromnej ilości ciasta, upieczonego przez panie z AK kończąc.
        Rozpoczęło się również radosne kolędowanie, w którym rej wodził niezawodny zespół "Łęczanie", wykonując nieznane kolędy, ale także intonując śpiew dla ogółu. Z tych znanych kolęd, chyba wyśpiewaliśmy wszystkie! Były - a jakże - i świeckie piosenki i wesołe przedstawienie, i wspólna zabawa przy stołach i pod koniec - choć nie był przewidziany - taniec.
        Do pięknej, prawdziwie świątecznej i duchowej uczty "dostosowała" się nawet aura, gdyż w nocy i tego dnia mocno sypnęło śniegiem, które tej zimy akurat nie ma w nadmiarze.
         Dziękując Panu Bogu za ten dzień wypada wyrazić jedynie nadzieję, że organizowanie takich parafialnych spotkań, w duchu wspólnoty i wiary, wejdzie na stałe do kalendarza pracy naszego oddziału.          
/93 fotografie/
filmy

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2012           webmaster: kychen