INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 -
- 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024

WYDARZENIA 2014


    Rok 2014 był niezwykle bogaty w prace nad upiększeniem i remontami w naszej świątyni, budynkach parafialnych, a także w ich otoczeniu. Wykonane zostały m.in.: częściowy  remont elewacji świątyni, wymiana okien i kapitalny remont zakrystii, wyrównanie placu wokół plebanii i posadzenie drzew, doprowadzenie prądu do kaplicy na cmentarzu i nowy dywanik na drodze do cmentarza, instalacja chłodni i kapitalny remont kaplicy na cmentarzu, ułożenie kostek brukowych wokół kaplicy i wiele innych drobnych napraw i poprawek. Został także zakupiony pojemnik na śmieci, który stoi przy cmentarzu.
   Wszystkie te prace i zakupy zostały poczynione dzięki ofiarności parafian oraz energii i gospodarności Ks. Proboszcza, a świadczą o naszej wierze i odpowiedzialności za wspólne dobro.
   Nie zawsze można było z aparatem fotograficznym być podczas prac, ale to, co udało się uchwycić w kadrze obiektywu w wystarczającym stopniu obrazuje ogrom ubiegłorocznych dokonań w naszej parafii.  fotogaleria>>

    Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia za nami. Był to czas błogosławiony. Poprzez sakrament pokuty, który miał miejsce w naszej parafii 19 grudnia, przygotowaliśmy nasze serca na przyjście Pana. Poprzez wiele prac porządkowych i wystrój świątyni przygotowaliśmy zewnętrzną oprawę tego czasu.
    Uroczystej Mszy św. pasterskiej o północy przewodniczył ks. prob Zdzisław, a w koncelebrze uczestniczył ks. Władysław Rogała rezydent w Dukli. Przed Pasterką koncert kolęd wykonał chór szkolny MUSICA pod kierunkiem p. Andrzeja Aszlara. Chór szkolny śpiewał także podczas sumy w uroczystość Św. Szczepana.
    W Boże Narodzenie, podczas sumy, po raz pierwszy zaśpiewał niedawno utworzony chór parafialny. Chór śpiewał także na Mszy św. o godz. 9. tej w uroczystość Św. Szczepana.
    W Boże Narodzenie rozpoczęliśmy Nowennę do Dzieciątka Jezus.
    Nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne o godz. 15. tej na zakończenie roku było zwieńczeniem bogatego w przeżycia duchowe czasu w naszej parafii, który już pozostał za nami. (zdjęcia z Pasterki i BN)

    Rada Rodziców naszej szkoły przygotowała specjalny kiermasz świąteczny, na którym  w dniach 7 i 14 grudnia można nabyć ozdoby związane z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Kiermasz odbędzie się w salce w kościele. Wszystkie prace wykonali rodzice i uczniowie naszej szkoły, a całkowity dochód zostanie przeznaczony na cele statutowe Rady Rodziców ZSP z przeznaczeniem na potrzeby uczniów. galeria>>


    28 listopada przypada dzień imienin ks. Proboszcza  Zdzisława. Z tej okazji członkowie Akcji Katolickiej, Straży Honorowej NSPJ oraz młodzieży złożyli na ręce swojego duszpasterza wiązanki kwiatów oraz skromne upominki. Po Mszy św. była okazja do odśpiewania "Życzymy, życzymy".
      Ks. Proboszcz wyraził wdzięczność za pamięć i życzenia. Zaprosił wszystkich obecnych w świątyni na słodkości do salki katechetycznej. I choć nie wszyscy skorzystali z zaproszenia, to krzeseł w salce zabrakło. zdjęcia>>

    15 sierpnia w Kościele obchodzimy jedno z najpiękniejszych świąt: Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To tradycyjnie czas podziękowań za zbiory zwany też Zielną.

    Święto to – drugi rok z rzędu – jest obchodzone w naszej parafii i społeczności jako święto rodziny, co też jest zawarte w nazwie: Rodzinna Zielna. Organizatorami, jak i w roku ubiegłym, byli rodzice dzieci z zespołu dziecięcego "Mali Łęczanie", ks. Proboszcz Zdzisław oraz członkowie Stowarzyszenia „Jedność”, a także ludzie dobrej woli, którzy mają serca dobre, otwarte na budowanie więzi rodzinnych i pragnący dać z siebie cząstkę dobra na rzecz dobra wspólnego.

    Rozpoczęliśmy procesją z placu wiejskiego z wieńcami do świątyni parafialnej na uroczystą sumę odprawianą przez ks. Proboszcza. Głównymi „architektami” wieńców były panie: Maria Kołacz i Zofia Leśniak. W czasie Mszy św. modliliśmy się w intencji parafian i rolników, co wielokrotnie akcentował ks. Proboszcz. Pod koniec Mszy św. miało miejsce poświęcenie wieńców, plonów ziemi, ziół i kwiatów, a po odśpiewaniu „Boże, coś Polskę” panie z KGW częstowały poświęconym chlebem. Dla każdego starczyło, a i dla nieobecnych starczyło.

    O godz 15. tej zebraliśmy się ponownie w świątyni parafialnej . Tym razem było niezwykle barwnie i kolorowo, gdyż nasze zespoły folklorystyczne przyszły w strojach ludowych. Ks. Proboszcz poprowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie udaliśmy się na plac wiejski w barwnym korowodzie z muzyką i śpiewem. Tam połączone nasze zespoły przedstawiły program słowno- muzyczny poświęcony pracy rolnika.

    Po tej części słowa powitania do zebranych skierowały panie z z komitetu organizacyjnego. A więc były powitania gości (ks. prob Zdzisłąw Babiarz, p. Krystyna Delimata z mężem, p. Andrzej Krężałek z małżonką, p. Andrzej Bytnar z małżonką, p. Andrzej Kędra z małżonką, pp. Katarzyna i Leszek Buryła, p. Maciej Cichoń) podziękowania sponsorom, ofiarodawcom i wszystkim, którzy wspierali w pracach i przygotowaniach. Tutaj padły takie słowa: „W roku ubiegłym podczas pierwszej edycji Rodzinnej Zielnej padły takie słowa: „Podjęliśmy się wspólnie tego dzieła i wierzymy, że będzie to początek wielu jeszcze wspaniałych inicjatyw i czynów integrujących nasze rodziny i wspólnotę, w której wszyscy żyjemy i wzrastamy”. Jak państwo widzą, te słowa zamieniają się w czyn. A zatem można. Dzięki ciężkiej pracy, pod wodzą prezes Kółka p. Małgorzaty Tomkiewicz, pięknieje nam plac wiejski, staje się coraz bardziej funkcjonalny i będzie służył naszej społeczności. A tych prac zostało wykonane sporo: odwodnienie terenu, droga wewnętrzna, doprowadzono wodę z wodociągu wiejskiego, wykonano sanitariaty, uporządkowano plac powyżej hal, na którym będzie umieszczona altana i wykonano wiele innych drobnych prac. Zachęcamy wszystkich do pomocy w upiększaniu tego placu i budynków, bo jest on naszej wsi bardzo potrzebny. A my, w miarę możliwości, będziemy starali się pozyskać środki zewnętrzne, aby to miejsce było chlubą i wizytówką naszej wsi.”.

    Panie dziękowały darczyńcom, którzy w jakiejkolwiek formie wsparli nasze działania, okazali serce i wyciągnęli pomocną dłoń. Byli to m.in.: gmina Dukla i osobiście zaangażowany p. wiceburmistrz Andrzej Bytnar, kamieniołom w Lipowicy w osobach pp. Wiesława Jakieły i Piotra Majkuta, p. Marian Niekowal, p. Mateusz Delimata, pp. Bogdan Kasprzyk i Henryk Śliwiński, p. Dorota Chilik – Meble Rogi, Firma „Pierożek” z Krosna, Delikatesy „Centrum” ze Zręcina, p. Renata Kielar sklepy S-8, p. Maciej Cichoń – szkoła jazdy „Impuls”, p. Słąwomir Jurczak kierownik oddziału Banku Millenium z Krosna, Huta Szkła „Stella” z Lubatowej, Huta Szkła „Krosno”, Pro-han” z Krosna, Artur i Ilona Ryczak, Firma „Romet”, pp. Gabriela i Leszek Jastrzębscy, p. Maria Kołacz, p. Andrzej Krężałek, pp. Anna i Marcin Śliwińscy – zespół muzyczny „Duet”.

    Po paniach głos zabrał ksiądz Zdzisław, który wyraził wielką radość z faktu, że po raz drugi możemy wspólnie przeżywać te piękne chwile świętując w gronie wspólnoty parafialnej i rodzin. Życzył wytrwałości w dążeniu do dobra i realizacji wielu jeszcze inicjatyw służących całej społeczności.

    W dalszej części na przemian występowały zespoły „Łęczan” i „Małych Łęczan” z koncertem regionalnych pieśni ludowych.

    Po występach zespołów przyszedł czas zabaw i konkursów dla dzieci i rodziców. Był bardzo intensywny, a i nagród organizatorzy zwycięzcom nie poskąpili. Dzieciaki miały też zjeżdżalnię, batutę, eurobungee, watę cukrową, lody włoskie, słodkości i domowe frykasy przygotowane przez rodziców. Stoisko z domowymi wyrobami przygotował przewodnicząca KGW p. Maria Kołacz. Była również ciepła kuchnia z frytkami, zapiekankami, zakąski, kiełbasa z rożna, przeróżne napoje. Zakończeniem tej części imprezy był występ naszej kapeli folkowej "Tołhaje". Wieczorne niebo rozświetliły kolorowe lampiony, a muzyka Ani i Marcina porwała do tańca cała rzeszę spragnionych rozrywek Łęczan – i nie tylko.

    I mimo wielu trudów, problemów i o gromu pracy, na końcu była radość z dobrze spełnionego w praktyce przykazania miłości Boga i bliźniego.


Nabożeństwo fatimskie pod przewodnictwem ks. abpa Edwarda Nowaka

     8 sierpnia w naszej parafii odbyło się kolejne nabożeństwo fatimskie. Tym razem przygotowali i przeprowadzili je członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Mszy św. przewodniczył ks. abp Edward Nowak, który od 50 lat mieszka i pracuje w Watykanie. Ks. arcybiskup jest – tak rzec można – naszym ziomkiem, gdyż pochodzi ze Żmigrodu, a Żmigród był przez długie wieki naszą parafią, zanim założona została parafia w Kobylanach. Chociaż i później bywało, że gdy w Kobylanach powstał – w miejsce parafii rzymskokatolickiej - zbór kalwiński, to łęczanie nie godząc się z tym, uczęszczali do kościołów w Żmigrodzie i Dukli. Tak było przez niemal 160 lat do początku XVIII w.

    Kolejnym związkiem ks. arcybiskupa z naszą parafią jest fakt, że był kolegą kursowym naszego pierwszego proboszcza, ks. Władysława Nowaka i w czasie jego posługi wielokrotnie gościł w naszej parafii, a później na grobie ks. Władysława. Aż nadszedł ten moment i sposobność, że mógł wreszcie skorzystać z zaproszenia na nasze parafialne nabożeństwo. Był tym faktem niezmiernie uradowany, co wyraził wielokrotnie.

    Pod koniec Mszy św. ks. abp. W paru zdaniach przybliżył nam swoją bogatą w wydarzenia duchowe drogę kapłańską i posługę w Kościele Chrystusowym. Następnie dawał nam jasne i proste wskazówki, jakie wartości czynią człowieka wielkim i jakie mamy na naszych drogach wzorce do naśladowania. Tutaj wymienił naszą piękną krośnieńską ziemię, która wydała tylu wspaniałych błogosławionych i świętych. Wyraźnie wskazał nam ks. abp, że mamy podążać ich śladami, „bo tylko święci mają wstęp do nieba i tylko droga świętości jest dla człowieka celem życia, aby dojść do pełnego zjednoczenia z Chrystusem”. Nie zabrakło osobistych wspomnień ze współpracy z Ojcem Świętym Św. Janem Pawłem II. Bo ks. arcybiskup był przez kilkanaście lat sekretarzem Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. Wspominał, że gdy pytał kiedyś Ojca Świętego, czy może przekazać Jego pozdrowienie kapłanom i wiernym w swoich rodzinnych stronach, do których się akurat wybierał, ten odparł: „Mój kochany! Pozdrawiaj, pozdrawiaj! I błogosław! Bo ja wszystkich do mojego serca przytulam i wszystkich błogosławię. A ziemię podkarpacką ja dobrze znam. Ja po niej chodziłem ze studentami, jak byłem profesorem, do Św. Jana z Dukli, tam klęczałem, tam się modliłem, tam miałem rekolekcje. Kocham tą ziemię!” I to błogosławieństwo przekazuję ja wam, dzisiaj, tutaj. I myślę, że tak jak kiedyś kardynał Ratzinger mówił podczas pogrzebu naszego papieża, że „otworzone jest okno w domu Ojca Niebieskiego i stamtąd wychyla się twarz Jana Pawła II i nam błogosławi." I myślę, że również dzisiaj otwiera się to okno w domu Ojca Niebieskiego i Ojciec Święty widzi nas tu, zgromadzonych w tej świątyni, przy ołtarzu otaczających Matkę Bożą, patrzy na nas i nam błogosławi”.

     W osobistym wątku swojego wystąpienia ks. arcybiskup wspominał osobę pierwszego proboszcza naszej parafii, ks. Władysława Nowaka, jego dobroć, zdolności artystyczne i ciągłe pragnienie obdarowywania innych owocami swej pracy. Ks. Władysław prosił również kapłanów, którzy go odwiedzali, aby modlili się za jego trudną posługę w naszej parafii w bardzo trudnych czasach i o pragnieniu zbudowania pięknej świątyni. Ksiądz arcybiskup użył tutaj niezwykle wymownych i głębokich słów: „Ten kościół, w którym jesteśmy, on go w sercu wybudował!”

    Na zakończenie pozostawił nam ks. abp swoje przesłanie i życzenia. I tutaj znów przywołany został wątek Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej: „Czego wam życzyć? Dobrych oczu, żebyśmy widzieli potrzeby drugiego człowieka, dobrych serc, abyśmy przejęli się potrzebami i trudnościami innych ludzi i dobrych dłoni, aby te dłonie pomagały, aby te dłonie były dobre. Takie jak dłonie Jana Pawła II – otwarte ramiona, i złożone ręce. I tego gorąco wam życzę. Szczęść Boże!”

    Mszę św. tego dnia koncelebrowali także: o. Klemens Pieczko OFM z dukielskiego klasztoru, który wygłosił homilię oraz ks. prob Zdzisław Babiarz. Kaznodzieja w homilii zachęcał zgromadzonych wiernych do zgłębiania Słowa Bożego i przeżywania Go z Maryją. To Ona właśnie najwierniej wypełniała Słowo Boga dane ludziom w Jej Synu przez Ojca. To Ona w całkowitym zawierzeniu woli Boga przyjmowała wszystko w pokorze, a jednocześnie zachowywała wszystko w swoim Sercu. I to Ona w końcu jak gdyby „rozpoczęła” misję zbawczą Jezusa słowami: „Zróbcie wszystko, co On wam powie”. Do takiej postawy zachęcał nas właśnie o. Klemens.

    Oprawę liturgiczną Mszy św., modlitwę wiernych, dary ołtarza oraz nabożeństwo różańcowe przygotowali i przeprowadzili członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z naszej parafii.

    W rozważaniach różańcowych poruszone były tematy naszego prawdziwego życia wiarą w kontekście konkretnych czynów w miłości, tak w odniesieniu do wiary i drugiego człowieka, jak też naszych obowiązków wynikających z przynależności do wspólnoty kościoła, dbałości o sprawy materialne świątyń i obiektów kultu religijnego, jak też naszych obowiązków względem narodu i Ojczyzny. Tutaj poruszony został wątek zbliżających się wyborów, w których chrześcijanin musi kierować się bożym sumieniem i wybierać bożych ludzi. To jest nasz obowiązek i odpowiedzialność – także przed Bogiem. Matka Boża w Fatimie wyraźnie żądała, aby nabożeństwo ku Jej czci było powiązane z co najmniej 15. minutowym rozważaniem tajemnic związanych z życiem Pana Jezusa i tego jakby „przeniesienia” w nasze codzienne życie.

    To piękne nabożeństwo zakończyła procesja z figurą Matki Bożej wokół świątyni ze śpiewem maryjnych pieśni. Na koniec ks. abp. udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa i jeszcze raz serdecznie pozdrowił  oraz wyraził wdzięczność i podziękowanie za te piękne doznania duchowe, które były udziałem wszystkich modlących się tego wieczoru.


Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - bierzmowanie
 
    Podczas Mszy św. o godz. 17-tej ks. bp Stanisław Jamrozek przewodniczył Mszy św. oraz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii: Łęki Dukielskie, Wietrzno, Jasionka, Tylawa i Bóbrka. Łącznie 85 osób przyjęło sakrament dojrzałości. W przededniu imienin ks. Władysława Nowaka, pierwszego proboszcza naszej parafii. Mszę św. koncelebrowali – modląc się z nami w jego intencji - koledzy kursowi ks. Władysława: ks. Stanisław Wawrzyszko, ks. Józef Lizak oraz ks. Władysław Sidor. Współkoncelebransami byli także proboszczowie parafii, z których młodzież przystępowała do sakramentu bierzmowania: ks. dziekan Tadeusz Nowak z Bóbrki, ks. Janusz Dudziak z Tylawy, ks. Zbigniew Kaszuba z Jasionki, ks. Jan Wosiewicz z Wietrzna.
    We wprowadzeniu do Eucharystii głos zabrał ks. prob. Zdzisław zwracając się do kandydatów do bierzmowania słowami: „Dojrzałość chrześcijańska wiąże się nierozerwalnie z odpowiedzialnością. Moi drodzy – zwracając się do młodych – wchodzicie w okres odpowiedzialności za wiarę, pogłębianie jej i świadomego życia wiarą. Teraz jest czas, kiedy potrzeba bronić wiary. Teraz jest właśnie taki czas, gdy od nas żąda się obrony wiary. To inny sposób walki złego z dobrem. Jest czas walki dobra ze złem. Ta walka nieustannie trwa. I tej walce ze złem możemy się przeciwstawić jedynie umocnieni sakramentami. Jednym z takich sakramentów jest sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.”
    Młodzież i rodzice bierzmowanych włączyli się w przygotowania do tej uroczystości, zarówno od strony duchowej, jak też materialnej tzn., wystroju świątyni, czy logistyki. Poprosili ks. biskupa o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, świadomi doniosłości i wagi tego w swoim dalszym życiu. O udzielenie sakramentu poprosił również ks. dziekan Tadeusz Nowak.
    Zwracając się w słowie pasterskim do zebranych ks. bp Stanisław powiedział: „Pan jest ze swoim ludem, On nam towarzyszy, On nas umacnia i chce, abyśmy tę miłość odkrywali i szli tą drogą miłości. On ją objawił, jak objawił – słyszeliśmy w dzisiejszym psalmie – Mojżeszowi i synom Izraela. Pan Bóg wskazał, jaką drogą trzeba pójść. Jeśli pójdę drogą, która objawił On w Jezusie, swoim Synu, jeśli będę miłował tak, jak Jezus miłował, to wtedy idę Bożymi drogami. To jest dla nas zadanie. Pan Bóg chce, abyśmy byli Jego własnością, to znaczy, abyśmy nie należeli do świata, który jest wrogiem Pana Boga i często narzuca nam sposób myślenia, czy postępowania według wzorów tego świata. A to nie jest Boża droga. Pan Bóg chce, abyśmy żyjąc w tym świecie uświęcali go, starali się przemieniać rzeczywistość, w której jesteśmy. A będziemy to w stanie uczynić jedynie wtedy, gdy pójdziemy Bożymi drogami. Nie swoimi!” Zwracając się bezpośrednio do młodzieży skierował do nich następujące słowa: „Wy, droga młodzieży, jesteście szczególnie narażeni na wpływy świata, ale jeżeli będziecie pytać Pana Jezusa o drogę, to On będzie wam ją pokazywał. On was poprowadzi tą drogą miłości, która będzie prowadziła do tego, że człowiek odnajdzie siebie, odnajdzie szczęście i będzie innym pokazywał, jaka jest droga, która do tego szczęścia prowadzi.”
    Po homilii ks. biskup w asyście ks. dziekana, udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania przy stopniach ołtarza oraz poświęcił krzyże, które otrzymali. W tym czasie śpiewaliśmy litanię do Serca Pana Jezusa.
    Pod koniec Eucharystii młodzież podziękowała ks. biskupowi za otrzymany sakrament oraz wręczyła kwiaty. Otrzymali je także księża proboszczowie, którzy przygotowywali młodzież do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
    Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowała młodzież. W procesji z darami przyniosła m.in. przyrzeczenia abstynenckie i indeksy jako świadectwo trzyletniej pracy. Módlmy się wszyscy, aby w nich wytrwali.
    Piękno uroczystej liturgii ubogacił swoim śpiewem chór szkolny MUSICA pod kierunkiem p. Andrzeja Aszlara.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa -suma

    27 czerwca nasza wspólnota parafialna przeżywała święto patronalne. W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada bowiem odpust parafialny.
    Tego dnia gościem naszej wspólnoty był ksiądz biskup Stanisław Jamrozek, który przewodniczył uroczystej sumie oraz Mszy św. popołudniowej połączonej z sakramentem bierzmowania.
    Podczas sumy dziękowaliśmy Panu Bogu za konsekrację naszej świątyni, której właśnie 10- tą rocznicę obchodzimy.
Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. bp Stanisław Jamrozek. Koncelebrowali: budowniczy naszego kościoła, były proboszcz ks. Edward Wołos z Łubna Opace oraz obecny proboszcz ks. Zdzisław Babiarz. Ponadto przybyli do nas: ks. Tadeusz Urban, wicedziekan, proboszcz z Kobylan, ks. prał. Stanisław Siara, proboszcz z Dukli-Fara wraz z wikarym ks. Stanisławem Piegdoniem, ks. prob Józef Konieczko z Iwli, ojcowie Micheasz i Eugeniusz dukielskiego sanktuarium św. Jana.
    Uroczystość rozpoczęła się powitaniem w progach naszej świątyni ks. biskupa Stanisława przez dzieci z zespołu „Mali Łęczanie” w strojach ludowych oraz ks. Proboszcza. Mali śpiewacy i tancerze uczestniczyli również w procesji z darami, modlitwie wiernych oraz nieśli figurę podczas procesji. W oprawę uroczystości włączyli się również członkowie Akcji Katolickiej, szkoły i panowie strażacy. Oprawę muzyczną sprawował chór Łęczanie w połączeniu z dziećmi z Małych Łęczan.
    W słowie pasterskim ks. bp. powiedział z tej okazji m.in.: „Wyrazem szczególnej miłości Boga do tej parafii jest właśnie to, że poświęcona jest Bożemu Sercu, które patronuje Waszej parafii. Jest to także szczególna odpowiedzialność i zobowiązanie Was, wszystkich parafian – aby na tę szczególną miłość w sposób szczególny odpowiedzieć: miłością Boga i drugiego człowieka oraz pięknym, chrześcijańskim życiem przepełnionym Ewangelią”.
    Zwieńczeniem uroczystej Eucharystii była procesja wokół świątyni, podczas której śpiewaliśmy litanię do Serca Pana Jezusa oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem udzielone nam przez ks. biskupa.

 


Poświęcenie wianków i błogosławieństwo dzieci

     Zakończenie oktawy Bożego Ciała to tradycyjnie w Kościele czas święcenia pierwszych plonów ziemi i błogosławieństwo dzieci. Mszę św. sprawował ks. Proboszcz.
      W tym dniu było tego roku bardzo zimno i deszczowo, stąd i frekwencja nie była najwyższa. Niemniej dla wytrwałych nagrodą była możliwość uczestniczenia w procesji, gdyż akurat na ten czas niebo okazało się łaskawsze.
     Po procesji św. ks Proboszcz poświęcił przyniesione wianki, a następnie, u stóp ołtarza, udzielił błogosławieństwa dzieciom.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

    Tegoroczne Święta Bożego Ciała miały równie uroczysty przebieg i oprawę, jak w roku ubiegłym. Główny ołtarz, na którym sprawowana była uroczysta Msza św. został zbudowany na terenie posesji pp. Delimatów w rejonie czwartym, a pozostałe wykonali parafianie z rejonu trzeciego. Przy ołtarzu trzecim została poświęcona kapliczka Matki Bożej postawiona przez pp. Fornalów. Oprawę muzyczną sprawował chór Łęczanie z dziećmi z młodego zespołu, które będą powoli wprowadzane do chóru. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z nasze jednostki OSP.

     Należy podkreślić udział w tej swoistej manifestacji wiary wielkiej rzeszy parafian oraz całych rodzin z dziećmi. Swą radość z tego faktu wyraził ks. Proboszcz, również dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie oprawy Mszy św. oraz procesji.  galeria Iwony >>    galeria Mateusza >>

 


I Komunia Święta

    15 czerwca,  w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, 18 dzieci z klasy drugiej naszej szkoły przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa do swych serc. To wydarzenie poprzedziły wielogodzinne katechezy, przygotowania duchowe, praktyczne i materialne. Wiele pracy włożyli w przygotowania i upiększenie świątyni rodzice dzieci. Gorąco im za to dziękował ks. Proboszcz, który sam również wiele godzin poświęcił na przygotowanie duchowe dzieci do tej chwili.
    Oprawę muzyczną, jak zwykle pięknie, przygotował p. Andrzej Aszlar.

Nabożeństwo fatimskie rejonu XII i Pałacówki.

„Jezus Chrystus pragnie, ażeby rozszerzała się w świecie cześć do mojego Niepokalanego Serca. Kto pójdzie za tym wezwaniem, stanie się jakby kwiatem przed tronem Najwyższego Boga”. „Nie traćcie nadziei! Ja was nigdy nie opuszczę” Moje Niepokalane Serce jest dla każdego niezawodną drogą prowadzącą do Boga.

W piątek 13 czerwca 2014 roku minęło równe 97 lat od drugiego objawienia się Matki Bożej portugalskiemu kuzynostwu w Fatimie: Nawiedzenie miało miejsce w samo południe. Trójka dzieci, które pasły owieczki, schroniła się z powodu słonecznego żaru, w cieniu pobliskich drzew. Nagle oślepił ich potężny snop światła. Pokrótce zabłysło po raz drugi. Wtedy ponad gałęziami małego dębu zjawiła się urzekająca postać Pani, bardziej jaśniejącej niż słońce. Wspaniała Pani zwróciła się do onieśmielonych dzieci: „Nie bójcie się, nie zrobię wam nic złego. Przychodzę z nieba, czy chcecie poświęcić się Bogu, przyjąć każde cierpienie i ponieś każdą ofiarę pokutną dla wynagrodzenia Bogu za grzechy świata?” „Tak pragniemy tego” – odpowiedziała z zapałem Łucja w imieniu trojga pastuszków. Na końcu powiedziała Pani: „przychodźcie do mnie każdego dnia aż do października.

W ten rocznicowy wieczór przypadło drugie w tym roku nabożeństwo fatimskie, przeprowadzone przez rodziny z rejonu XII i Pałacówki. Przygotowania do tego wydarzenia trwały w sercach mieszkańców już wiele dni przed samą uroczystością, wszyscy chcieli by wszystko wyszło doskonale, bo przecież jeśli chodzi o osobę Matki Bożej, mamy wobec niej olbrzymi dług wdzięczności za samo Orędzie Fatimskie jak i wiele wyproszonych indywidualnie łask.

Nabożeństwo rozpoczęło się litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, które prowadził ksiądz proboszcz. Po zakończeniu błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem rozpoczęła się msza święta celebrowana przez o. Klemensa z dukielskiego Klasztoru oo. Bernardynów. Homilia wygłoszona przez ojca nawiązywała oczywiście do wydarzeń z Góry Fatima w 1917 roku. Po liturgii słowa, na rozpoczęcie Eucharystii do ołtarza zostały złożone dary ofiarne: światło, kwiaty, chleb, woda z winem, serce- nawiązujące do Niepokalanego Serca NMP z nazwiskami mieszkańców rejonów organizujących uroczystość oraz dar jakim była stuła liturgiczna z wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego. W następnej kolejności po mszy świętej przyszedł czas na różaniec fatimski, w tajemnicach światła rozważaliśmy wydarzenia cudu słońca, który miał miejsce 13 października 1917 roku, na podstawie książki Johna Hafferta „Spotkanie ze świadkami” przybliżone zostały relacje obserwatorów tamtych zdarzeń. Po zakończonym różańcu rozpoczęła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej, po której zostało udzielone błogosławieństwo na rozesłanie.

Bardzo cieszy fakt, iż 35 osób aktywnie włączyło się w oprawę nabożeństwa, oraz prawie każdy mieszkaniec rejonu XII, a także Pałacówki- w miarę sił i zdrowia znalazł czas i przybył do kościoła. Wszystko było by niemalże idealne gdyby nie smutna statystyka, zauważona przez księdza Zdzisława: „Tylko co dziesiąta osoba z parafii wzięła udział w tym nabożeństwie”. Miejmy ufność, że Orędzie Fatimskie nie gaśnie w naszych mieszkańcach, a o jego aktualności będzie się przekonywać coraz to więcej osób z parafii i całego świata….

Tekst: Mateusz Więcek, foto: Anita Musialik

 


Dukielski Dzień Jana Pawła II

    9 czerwca Łęki Dukielskie dostąpiły kolejnego zaszczytu zorganizowania „Dukielskiego Dnia Jana Pawła II”. W 17. rocznicę VI pielgrzymki  i  pobytu Ojca  Św.  na  ziemi  dukielskiej zgromadziło się w naszej świątyni parafialnej, a następnie w sali widowiskowej liczne grono kapłanów, zaproszonych gości, uczniów, pracowników Zespołu Szkół im. Jana Pawła II oraz parafianie.
    Dukielski Dzień Jana Pawła II został ustanowiony uchwała Rady Gminy  Dukla  w  dniu  2  lipca  2005r.
Dzisiejsza   uroczystość  połączyła  kolejne obchody  Dukielskiego Dnia  Jana  Pawła  II z  historycznym wydarzeniem  naszych  czasów,  jakim  była  kanonizacja  Wielkiego Polaka  XX  wieku  -  Papieża  -  Jana  Pawła  II  -  Patrona naszej szkoły.
    Nasze świętowanie rozpoczęliśmy oczywiście w parafialnej świątyni uroczystą Mszą św. sprawowaną w intencji naszej szkoły dzieci i nauczycieli. Liturgii przewodniczył ks. Andrzej Bienia ze studia krośnieńskiego Radia Fara. Koncelebransami byli: ks. Antoni Tyniec - michalita, dyrektor domu macierzystego księży Michalitów, w Miejscu Piastowym, ks. Zbigniew Kaszuba z Jasionki, ks. Jan Wosiewicz z Wietrzna,  ks. Władysław Rogała emeryt, mieszkający w Dukli,  ks. Zdzisław Babiarz – proboszcz. W konfesjonale posługę pełnił ks. Janusz Dudziak z Tylawy. Nieco później, z powodu przeszkód osobistych, przybył również dziekan dukielski ks. Tadeusz Nowak.
    Mszę św. poprzedziło nabożeństwo do św. Jana Pawła II prowadzone przez uczniów naszej szkoły przygotowanych od strony muzycznej przez p. Andrzeja Aszlara i pań: Danuty Witowskiej, Bernardy Skalskiej i Urszuli Szpiech.
    Homilię wygłosił ks. Andrzej Bienia. Podniósł w niej osobisty wątek spotkań z papieżem. Jako młody chłopak w 7 klasie szkoły podstawowej, a później seminarzysta i kapłan, gdy doświadczał świętości naszego papieża. Jego autentyzm, prostota, zainteresowanie życiem człowieka, jego problemami ale I radościami. I tutaj padło niezwykłe pytanie kaznodziei: “...jaki obraz papieża my nosimy w swoim sercu, jaki obraz papieża ma każdy z nas? A wy, drogie dzieci, droga młodzieży, jaki obraz papieża macie? (…) Bo nie wystarczy cieszyć, się, przypominać, że mamy świętego papieża, ale trzeba sięgać do tego, co mówił. A on dlatego jest święty, bo był blisko Boga, bo trzymał się bardzo mocno Kościoła, w tym Kościele wzrastał, w tym Kościele odkrywał prawdziwe człowieczeństwo. Był zjednoczony z Bogiem. I to dla nas jest pierwsza wskazówka: Być blisko Boga i Boga słuchać! (…) On nam wskazał drogę, wskazał kierunek. Chcecie być świętymi? To patrzcie na świętych, patrzcie na Jana Pawła II, uczmy się od Niego! (...Jest to papież, który daje nam światło, żeby w dzisiejszym świecie się nie zagubić, żeby w dzisiejszym świecie być człowiekiem, człowiekiem Ewangelii, człowiekiem Boga, Kościoła. I mam taką nadzieję, że dzisiejsza uroczystość rozgrzeje nas do tego, aby żyć papieżem, żyć Jego nauką, żyć tymi wskazówkami. Bo my ciągle musimy zabiegać o to, aby przynosić piękne owoce. Bo Bóg każdego z nas wybiera do świętości, każdy z nas jest do tego powołany.” Dalej kaznodzieja zwrócił się do dzieci i młodzieży słowami: ”Drogie dzieci, jest takie ważne, żeby być zawsze w niedzielę w kościele, żeby korzystać z sakramentu pokuty, żeby przychodzić na adorację, żeby udzielać się w parafii, udzielać się w szkole, być posłusznym rodzicom, być posłusznym nauczycielom. Musimy zadbać o to, aby być ludźmi uczciwymi dzisiaj. Papież tego od nas oczekuje! Naszych czynów, konkretów, naszego świadectwa, naszej wiary. To w ten sposób możemy podziękować za Jego życie, za Jego obecność.” Ostatnie wskazanie kaznodziei było niejako wołaniem, “abyśmy tej dzisiejszej uroczystości nie zmarnowali”. “Starajmy się tę dzisiejszą uroczystość wykorzystać do tego, żeby być jeszcze bardziej gorliwymi, w poznawaniu nauczania papieża według tych treści, które On nam wskazuje I które On nam podaje. Bo to jest droga. Droga do świętości, do bycia dobrym Polakiem i chrześcijaninem”.
    Po Mszy św. przeszliśmy do sali widowiskowej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na początku zebranych powitała dyrektor Zespołu Szkół p. Krystyna Delimata: “Cieszymy  się,  że  swoją radość  z  faktu,  ze  nasz  Patron  powiększył  grono  świętych możemy  dzielić  z  przyjaciółmi  szkoły  - witam  Państwa  bardzo serdecznie  i  dziękuję,  że  przyjęliście  Państwo  zaproszenie, by  wspólnie  jeszcze  raz  cieszyć  się  i  przeżywać niezapomniane  chwile  towarzyszące  wspomnieniom  o  Janie  Pawle II.”
    A gości było zacne i duże grono: wymienionych wcześniej kapłanów, burmistrza  Dukli  Pana  Marka  Góraka, z-cę burmistrza  Pana  Andrzeja  Bytnara, Radnych Gminy  Dukla pochodzących z Łęk Dukielskich, Przewodniczącego  Rady  Powiatu  -  Pana  Andrzeja  Krężałka, sekretarza  Dukli  Pana  Mirosława  Matykę, Dyrektor  ZOPO  Panią Danutę  Szczurek, Dyrektor  GOK  w  Dukli  -  Małgorzatę Walaszczyk -  Faryj, Leszek  Buryła  Komendant  Policji  W  Dukli, Artur  Wszołek -  Prezes  Gospodarki  Komunalnej  w  Dukli, Michał  Szopa  Dyrektor  MOSiR-u w  Dukli, Dyrektorzy  szkół  z gminy  Dukla, Przewodniczącą  KGW  w Łękach  Panią  Marię  Kołacz, przedstawicieli  prasy -  panią Krystynę  Boczar  -  Różewicz  -  redaktor  naczelną  Dukielskiego Przeglądu  Samorządowego  oraz  Redaktora  gazetki  parafialnej, a zarazem  Prezesa  Stowarzyszenia  ,,Jedność”  w  Łękach Dukielskich   Pana  Henryka  Kyca,  Rodziców  uczniów  naszej szkoły  na  czele  z  Przewodniczącą  Rady  Rodziców  -  Panią Beatą  Węgrzyn
    Pani dyrektor przywołała na początku swego wystąpienia  dzień 27 kwietnia  2014r., w którym kanonizowany został Jan  Paweł  II. Człowiek,  który  każdego  dnia  dążył  do  celu  swej  ziemskiej wędrówki  -  do  świętości. W tym kontekście przedstawiła konkretne działania, jakie podjęła społeczność szkolna, by uczcić to wydarzenie: ”Z  tej  racji  uczniowie  wspólnie  z  nauczycielami podejmowali  działania  mające  na  celu  po  raz  wtóry przybliżenie  osoby  Jana  Pawła  II,  Jego  Wielkie  dzieła  życia -  Jego  drogi  do  świętości. Wśród  podjętych  działań  były konkursy  o  tematyce  papieskiej:  szkolne i  pozaszkolne, samorząd  uczniowski  był  organizatorem  konkursu  dla  szkół  im Jana  Pawła  II  z  powiatu  krośnieńskiego,  w  maju  uczniowie prowadzili  nabożeństwo  fatimskie  -  dziękując  za  kanonizację, uczniowie  uczestniczyli  w  rajdzie  rowerowym,  zorganizowanym przez ks.  Proboszcza do kościoła Piotra  i  św.  Jana  z Dukli  w  Krośnie,  który poświęcił Jan  Paweł  II,  przygotowano gazetki  okolicznościowe  w  salach  lekcyjnych,  uzupełniono kącik  Patrona”.
    Jak pokreśliła w dalszej części wystąpienia: „...mamy  moralny obowiązek  dawać  świadectwo  wielkości  naszego  Patrona przyszłym  pokoleniom.  Wyrażamy  jednak  przekonanie,  że  z błogosławieństwem  Świętego  Papieża  sprostamy  zadaniom, stawianym  przed  nami.
    Wyrażamy  głębokie  przekonanie,  że  świętość  naszego  Patrona, Jego  przesłanie  i  nauka  uczynią  z  nas  ludzi  prawych  i wartościowych”.
    Głos zabrali również: burmistrz Dukli p. Marek Górak oraz przewodniczący rady powiatu p. Andrzej Krężałek, który – będąc w końcu lat dziewięćdziesiątych przewodniczącym Rady Miejskiej w Dukli – był osobiście z zaproszeniem dla Jana Pawła II do odwiedzenia Dukli.
    W dalszej części z programem słowno-muzycznym poświęconym życiu i działalności Św. Jana Pawła II "Jak Karolek został papieżem" przygotowany przez uczniów naszej szkoły, chór MUSICA oraz zespół BALETKI.
    Końcowym akordem tego dnia był wspólny obiad nauczycieli, pracowników szkoły i gości.


Rocznica I Komunii Św. oraz przystąpienie do Straży Honorowej NSPJ

    W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego nasza wspólnota parafialna przeżywała podniosłe chwile. Dzieci z klasy III obchodziły rocznicę przyjęcia I Komunii Świętej, a 11. osobowa grupa parafian przystąpiła do  Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
    Oba te doniosłe wydarzenia miały miejsce podczas sumy sprawowanej przez ks. Proboszcza. Słowo Boże wygłosił ks. Wiesław Szczygieł, archidiecezjalny moderator Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
    Tematem wiodącym było oczywiście serce, to ludzkie, od poczęcia złączone z sercem matki i nie mogące bez niego żyć oraz Serce Boże, które ofiarowało się nam na Krzyżu, daje się nam każdego dnia w Eucharystii i sakramentach i pragnie miłości naszego serca. Pragnie złączenia naszego serca z Sercem Boga, w którym "mieszka cała pełnia Bóstwa". I czeka na naszą odpowiedź. Tą odpowiedzią jest właśnie przystąpienie do Straży Honorowej, czyli poświęcenie godziny swego życia dziennie na duchową adorację Pana Jezusa w tabernakulum, czyli na Golgocie. I złączenie wszystkiego, co nas w tej godzinie spotka, z ofiarą Chrystusa na Krzyżu.
    Dzieci z klasy III przeżywały rocznicę I Komunii Świętej. Jak w minionym roku, zostały uroczyście wprowadzone do świątyni przez ks. Proboszcza. W szkole przygotowywane były na katechezach przez katechetkę, p. Danutę Witowską.
    Na zakończenie ks. Proboszcz i p. katechetka otrzymali od dzieci podziękowania i bukiety kwiatów. (fot. kliknij w obrazek)

Pielgrzymka rowerowa do kościoła pw. św.św. Piotra i Jana z Dukli

     Pierwszego dnia maja 2014 roku, w 3. rocznicę beatyfikacji i 4 dni po kanonizacji naszego umiłowanego papieża- Świętego Jana Pawła II łęccy parafianie zdecydowali się poświęcić swój wolny czas na dziękczynienie za wyniesienie na Ołtarze tego Wielkiego Polaka.  Wyrazem wdzięczności była pielgrzymka rowerowa do kościoła p.w. św. Piotra  Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, który został poświęcony przez Ojca Świętego podczas VI pielgrzymki do Polski. 
    O godzinie 900 przy parafialnej plebanii zebrali się uczestnicy rajdu, gdzie po krótkiej odprawie i modlitwie ruszyliśmy w drogę.  Trasa przebiegała przez Kobylany, Chorkówkę, Zręcin, Szczepańcową oraz Głowienkę gdzie następnie mogliśmy już ujrzeć najnowszy kościół w Krośnie, do którego zmierzaliśmy. Tamtejszy ksiądz wikariusz zaprowadził nas najpierw do dolnej kaplicy, w której tymczasowo na czas remontu „właściwego” kościoła odprawiane są w dni powszednie msze święte. Tam też zapoznaliśmy się z historią poświęcania tej świątyni upamiętnionej na fotografiach ściennych. Kolejnym miejscem wartym uwagi była sala pamięci świętego papieża, gdzie można było ujrzeć już prawdziwą galerię zdjęć z tej podróży apostolskiej, oraz zobaczyć zastawę, która służyła podczas uroczystego obiadu po Mszy świętej Kanonizacyjnej bł. Jana z Dukli 10 czerwca 1997 roku. Po sali pamięci przyszedł czas na zwiedzanie górnej części kościoła. Tam szczególną uwagę poświęciliśmy na obejrzenie ołtarza i fotela papieskiego z pamiętnej pielgrzymki, po czym udaliśmy się pod prezbiterium w celu odmówienia modlitwy Anioł Pański.                                                     
    Po zwiedzeniu całej świątyni przyszedł czas na posiłek, który przygotowany został przez nasze panie parafianki w tamtejszej salce katechetycznej. Doznaliśmy wielkiego zdziwienia różnorodnością pyszności , znajdujących się na stole! Wszystko to za sprawą naszych sponsorów jakimi były następujące instytucje i osoby: OSM Jasienica Rosielna, Piekarnia Anwit w Chorkówce, pp. Gabriela i Leszek Jastrzębscy oraz p. Tadeusz Krężałek. Po skończonym posiłku i pamiątkowym zdjęciu przed świątynią udaliśmy się w drogę powrotną. Trasa była nieco zmieniona, ze względu na miejsca przy których chcieliśmy się jeszcze zatrzymać. Tak więc za Głowienką pojechaliśmy do Wrocanki gdzie każdy mógł skosztować wody z cudownego  źródełka św. Rozalii, w następnej kolejności pojechaliśmy kilkanaście metrów dalej do słynnej w okolicznych wioskach „Rozalijki” czyli kaplicy poświęconej czci tej świętej. Tam nasz ksiądz proboszcz opowiedział o historii ocalenia pobliskiego ludu od choroby cholery za sprawą św. pustelnicy Rozalii i wody z owego źródełka. Był to już ostatni punkt zwiedzania, przyszedł czas na powrót . Po krótkim postoju w Wietrznie wróciliśmy już bezpośrednio do Łęk, gdzie każdy pojechał w swoją stronę.
    Niewątpliwie było to ciekawe wydarzenie i dobrze spożytkowany wolny dzień. Wiele osób często przejeżdża często koło tych miejsc, lecz będąc w ciągłym pośpiechu nie mamy czasu nawet tam zaglądnąć. Kto z nas wie, że właśnie w tamtejszym kościele powstanie niebawem Sanktuarium św. Jana Pawła II? Warto będzie go odwiedzić, by w ten sposób podziękować za dar tego wybitnego Polaka…
Mateusz Więcek /również zdjęcia (pielgrzymka mat)/. Zdjęcia i film>> także autorstwa p. Doroty Orłowskiej (pielgrzymka dor)

Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II

    27 kwietnia 2014 roku. Ta niedziela w oktawie Zmartwychwstania Pańskiego była Niedzielą Miłosierdzia Bożego, ale też dniem kanonizacji naszego papieża Jana Pawła II oraz "papieża dobroci" Jana XXIII.
    Wszystko tej niedzieli było po trochu niezwykłe. Msze św. były o 730 i 9. tej, by wierni mogli zobaczyć bezpośrednią transmisję z placu Św. Piotra, gdzie Msza św. kanonizacyjna miała miejsce o godz. 10. tej. Na tej Mszy św. było dwóch papieży i kanonizowanych zostało dwóch papieży.
    W naszej parafii dziękczynienie za kanonizację papieża Polaka odbyło się niemal natychmiast, gdyż już w tym samym dniu o godz. 15. tej. Nasza parafia posiada Relikwie Św. Jana Pawła II i szkoła nosi Jego imię, a to zobowiązuje. Już dzień wcześniej obraz kanonizacyjny Świętego został umieszczony w nawie głównej prezbiterium i udekorowany pięknymi kwiatami.
    Wyjątkowość tego dziękczynienia rozpoczęła się już na Mszach św. dopołudniowych, a raczej po nich, gdy wszyscy wierni mogli ucałować Relikwie Świętego. O godz. 15. zaś rozpoczęliśmy dziękczynienie od wysłuchania koncertu pieśni wykonanego przez Jaśliski Chór Kameralny pod dyrekcją p. Edyty Wilczek, przeplatanego tekstami o Bożym Miłosierdziu i nauczaniu Św. Jana Pawła II.
    Po koncercie chóru odmówiliśmy dziękczynną Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie sprawowana była przez ks. Proboszcza Msza św.  Ubogaceniem liturgii dziękczynnej była oprawa liturgiczna sprawowana przez p. Andrzeja Krężałka i Mateusza Więcka oraz muzyczna w wykonaniu chóru (psalm, aklamacja, pieśni).
    Na koniec serdeczne podziękowanie chórowi i p. Andrzejowi za zaproszenie chóru złożył ks. Proboszcz. "Barka", ulubiona pieśń św. Jana Pawła II poprowadzona przez chór oraz ucałowanie Jego Relikwii zakończyło nasze dziękczynienie w świątyni. Dopełnieniem był skromny poczęstunek dla chórzystów w gościnnej sali ZSP. /galeria: kliknij w obrazek>>/

Od Niedzieli Palmowej, do Niedzieli Zmartwychwstania

    Poświęceniem palm oraz odczytaniem Męki Pańskiej przez lektorów na każdej Mszy św. rozpoczęliśmy tegoroczne obchody męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Niedziela Palmowa>> rozpoczyna Wielki Tydzień, który jest niezwykle bogaty  - zarówno w swej symbolice, jak też w przeżycia duchowe. Tego dnia również młodzież szkolna pod opieką nauczycielek pp. Anny Bargiel i Danuty Witowskiej prowadziła zbiórkę do puszek na potrzeby hospicjum w Krośnie w ramach dorocznej akcji Pola Nadziei. Z kolei 7. osobowa grupa naszej młodzieży z KSM>> uczestniczyła w XXI Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej Leżajsku.
    W Wielką Środę piękny, nowy wystrój otrzymało prezbiterium w naszej świątyni. Krzyż, stojak pod paschał i świece otrzymały nowe podstawy marmurowe w kolorze ołtarza i ambonki oraz dodatkowo wstawiony został pulpit, a ambonka "powędrowała" na prawą stronę ołtarza.
    Mszą Wieczerzy Pańskiej>> o godz. 18. tej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Z racji ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii, kwiaty ks. Proboszczowi wręczyły delegacje Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Oprawę liturgiczną i muzyczną uroczystej liturgii sprawował chór "Łęczanie". Przeniesienie Pana Jezusa do ciemnicy zakończyło liturgię rozpoczynając jednocześnie adorację Pana Jezusa w ciemnicy którą sprawowały różne stany, poszczególne rejony, ministranci, róże różańcowe.
    Wielki Piątek>> to dla chrześcijan dzień wyjątkowy. Powaga tego dnia jest "uderzająca" w swej wymowie. Rozpoczęliśmy go Drogą Krzyżową o godzinie 9. tej, a cały dzień trwała adoracja w ciszy. O godzinie  18. tej uroczystą liturgię rozpoczęliśmy tę jedną, jedyną w swej prostocie i głębi liturgię składającą się  z trzech części: słowa, adoracji i Komunii świętej. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny MUSICA pod kier. p. A. Aszlara. Następnie odśpiewaliśmy trzy części Gorzkich Żali, a montaż słowno muzyczny wykonał nasz KSM. Cały czas trwała adoracja przy Bożym Grobie, przy którym wartę zaciągnęli nasi strażacy oraz adoracja Krzyża z jego ucałowaniem. Trwało to do godziny 2300.
    Sobotni poranek to tradycyjnie czas święcenia pokarmów>> na stół wielkanocny. W naszej świątyni miało to miejsce o godz. 9. tej i 11. tej, w Myszkowskiem o 1000, a na Pałacówce o 1030.
    O godzinie 19. tej rozpoczęliśmy liturgię Wielkiej Soboty>>. Po zachodzie słońca zebraliśmy się na zewnątrz świątyni przy ognisku. Po poświęceniu ognia i paschału, symbolizującego Zmartwychwstałego Pana, przeszliśmy w procesji do ołtarza. Początkowa ciemność w kościele została rozjaśniona światłem paschału, następnie światłem odpalanych od niego świec. Wysłuchaliśmy w ciszy i skupieniu całej historii zbawienia, począwszy od stworzenia świata. Kilka czytań i psalmów śpiewanych naprzemiennie przez dziewczęta z chórów MUSICA i ŁĘCZANIE ubogaciło tę piękną liturgię. W końcu zabłysły światła w świątyni, a po odśpiewaniu „Chwała na wysokości Bogu” i wysłuchaniu radosnego Orędzia Wielkanocnego usłyszeliśmy długo oczekiwaną Ewangelię o zmartwychwstaniu Pana. Następnym elementem liturgii była liturgia chrzcielna. Rozpoczęliśmy ją odśpiewaniem Litanii do Wszystkich Świętych który poprowadziły chórzystki ze szkolnego chóru. Przy zapalonych świecach wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a po poświęceniu wody, ks. Proboszcz pokropił zgromadzony lud. Mszy św. i całej liturgii Wielkiej Soboty przewodniczył ks. dr Marek Dzik, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, a oprawę muzyczna sprawował chór Łęczanie.
    Niedziela Zmartwychwstania>> Pańskiego rozpoczęła się uroczystą Mszą św. rezurekcyjną o godz. 6. tej rano. Poprzedziła ją procesja wokół świątyni z feretronami, chorągwiami i asystą strażaków. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny, a liturgiczną - strażacy. Słowo Boże na wszystkich Mszach głosił ks. Marek Dzik.
    O godz. 9. tej swym śpiewem liturgię ubogacił chór Łęczanie, po czym rozpoczęliśmy nowennę przed Świętem Miłosierdzia wystawieniem Najświętszego Sakramentu i odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Radosne świętowanie Zmartwychwstania trwało również podczas Mszy św. w Poniedziałek Wielkanocny. Fotografie z Rezurekcji oraz różne fotki>> z tych dni wykonane zostały przez Mateusza i Iwonę. Dziekujemy.
    Podczas Mszy św. wielkanocnych ks. Proboszcz dziękował wszystkim zaangażowanym w pracę, posługę i udział w przeżywaniu tych dni. Poniżej tekst z ogłoszeń parafialnych.
   
  • Dziękuję za prowadzenie nabożeństw Drogi Krzyżowej: Kobiety / Mężczyźni / Mali Łęczanie / Akcja Katolicka / Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży / Szkoła - gimnazjaliści.
  • Dziękuję za dekorację świąteczną i przygotowanie kościoła: Paniom sprzątającym i Panu Józefowi Urban, Edwardowi Łajdanowicz, Jackowi Węgrzynowi i Tadeuszowi Wierdak. Bóg zapłać!
  • Podziękowanie za liturgię: Organiście, ministrantom i wszystkim osobom które czytały lekcje i Mękę Pańską, śpiewały, chórom - Pan Henryk Kyc i Andrzej Aszlar, strażakom za trzymanie straży przy Bożym Grobie. Bóg zapłać!
  • Bóg zapłać wszystkim którzy czynnie włączyli się w przeżywanie tej uroczystości i podjęli trud adoracji.
  • Dziękuję wszystkim, którzy podzielili się swoimi smakołykami do kuchni, oraz malowane pisanki. Bóg zapłać!
  •  

        11 kwietnia Drogę Krzyżową prowadziły reprezentantki naszego gimnazjum. 4 kwietnia prowadzącym nabożeństwo Drogi Krzyżowej był Parafialny Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przed każdą stacją były pięknie wykonywane kanony, co nadało dodatkowej formy głębokiego przeżycia Męki naszego Zbawiciela. Dodatkowo młodzież sprawowała oprawę liturgiczną Mszy św. 28 marca kolejne nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadził Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Ostatnia stacja Drogi Krzyżowej oraz jej zakończenia przypadły na miejsce szczególne: parafialną kaplicę cmentarną, która po gruntownym remoncie, dobudowie pomieszczenia na kilkuosobową chłodnię oraz odnowieniu wnętrza została poświęcona i oddana do użytku. Miało to miejsce na początku Mszy św. sprawowanej w tejże kaplicy przez ks. prob Zdzisława Babiarza za naszych zmarłych. Tym samym – jak zapowiedział ks. Proboszcz – odtąd pochówki naszych parafian będą mogły odbywać się w innej formie, bez potrzeby chodzenia w orszakach żałobnych przez rozległą naszą parafię.
       14 marca Drogę Krzyżową prowadzili mężczyźni, a 21 marca śpiewacy i tancerze z zespołu folklorystycznego "Mali Łęczanie". W tym dniu - jako że tematem wiodącym Drogi Krzyżowej były misje - gościliśmy w naszej świątyni siostrę Jolantę Burdak ze Zgromadzenia Sióstr św. J. Klawera. Po nabożeństwie i Mszy św. siostra Jolanta przybliżyła nam temat misji w bardzo sugestywny sposób, posługując się wieloma przedmiotami używanymi w krajach afrykańskich. Doprawdy, taka lekcja zapewne przydała się każdemu z licznie zgromadzonych parafian. Na koniec siostra Jolanta spotkała się jeszcze z młodzieżą z naszego oddziału KSM. Pozostaje wierzyć, że na tym nie skończą się nasze kontakty z dziełami misyjnymi, a nasza wspólnota - przynajmniej codzienną modlitwą - wesprze apostolski trud misjonarzy i świeckich w rozkrzewianiu wiary, ale także niesieniu pomocy materialnej. Tutaj kilka informacji o działalności Sióstr Klawerianek. Każdy znajdzie coś dla siebie. A tutaj adres strony Sióstr Klawerianek: http://www.missionarieclaveriane.org/pol/1pagina.htm
           5 marca rozpoczęliśmy Wielki Post. Jak co roku, nabożeństwa Drogi Krzyżowej prowadzą w naszej świątyni poszczególne stany. Rozpoczęły 7 marca nasze Panie z KGW, z racji ich święta przypadającego 8 marca.
    Zdjęcia z nabożeństw można oglądać w galerii /kliknij w obrazek/

    Rekolekcje wielkopostne
           W dniach 29 marca – 1 kwietnia odbyły się w naszej parafii - której patronuje Serce Boże - Rekolekcje Wielkopostne. Mottem przewodnim ćwiczeń duchowych było: „Z bł. Janem Pawłem II ku Sercu Pana Jezusa”. Nasz zespół Szkół nosi imię Jana Pawła II, którego wkrótce będziemy świadkami kanonizacji, w parafii mamy Jego Relikwie. Tak więc tych związków duchowych było wiele.
            Wielkie też pragnienie rozszerzenia kultu Serca Bożego wyrażane przez ks. proboszcza znalazły swoje odbicie w zaproszeniu do ich przeprowadzenia ks. Wiesława Szczygła, archidiecezjalnego moderatora Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
             Jak starsi pamiętają, w latach 90. tych w naszej parafii była grupa Apostolstwa Modlitwy którą opiekowali się księża Jezuici z Krakowa, prowadzili u nas rekolekcje, konferencje i odpust parafialny. Przyniosło to spore ożywienie życia religijnego, powstały kolejne dzieła dzieci, młodzieży, ich udział w rekolekcjach pod Krakowem. Tej grupie zawdzięczamy również powstanie gazety parafialnej, prowadzenie przez parafian adoracji, nabożeństw, czuwań oraz impuls do zakupu figury Matki Bożej Fatimskiej i nabożeństw fatimskich. Tych dzieł było dużo więcej, choćby rozprowadzenie w parafii setek książek i czasopism religijnych. Większość tych dzieł trwa po dzień dzisiejszy, ale Serce Boże potrzebuje jeszcze więcej. Potrzebuje naszych serc, wynagradzania za grzechy, zaniedbania, zmarnowane łaski. Stąd poprzez te rekolekcje, tego konkretnego kapłana przypomniało nam o swojej miłości miłosiernej, miłości osobowej, tak obecnie zapominanej, niekiedy odrzucanej, pogardzanej.
             Ćwiczenia rekolekcyjne rozpoczęły się w sobotnie popołudnie i wieczór.
             Podczas niedzielnych Mszy św. oraz Gorzkich Żali otrzymaliśmy solidną porcję Słowa Bożego opartego o centralną Postać naszych rekolekcji – Serce Pana naszego Jezusa Chrystusa.
             Taki właśnie charakter miała adoracja o godzinie 20-tej następnego dnia, czyli w poniedziałek, a poprzedzona była Mszą św. z nauką ogólną.
             Ten dzień był szczególnie bogaty w nauki i katechezy dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ks. Wiesław starał się wpoić młodym parafianom miłość do Serca Bożego, która z pewnością zaowocuję miłością do drugiego człowieka i dobrym uczciwym życiem. Była oczywiście dla całej gromadki szkolnej Msza św. oraz i nabożeństwo wielkopostne.
             Ostatni dzień rekolekcji to czas spowiedzi świętej. Rozpoczął się katechezą dla dzieci z klasy piątej i gimnazjum, a następnie dla klas 0 – IV. Z sakramentu spowiedzi korzystaliśmy przy wystawionym Najświętszym Sakramencie przyjmując Komunię świętą duchową.
              Ostatnim „akordem” tego czasu duchowego siewu była uroczysta Eucharystia koncelebrowana podczas której Sercu Bożemu zostały powierzone rodziny naszej parafii. Podjęte przy tej okazji zobowiązania to szerzenie kultu Serca Pana Jezusa, utworzenie Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, adoracje wynagradzające, pierwsze piątki i wspólnotowa modlitwa w naszych domach i rodzinach. Podczas Eucharystii zostały także poświęcone – wcześniej zakupione, bądź przyniesione z domów – obrazy Serca Bożego, które zawisną w naszych domach. Dzieci i dorośli otrzymały także obrazki i bileciki do realizacji w „banku miłości'.
              Jako że Msza św. była sprawowana z formularza o Sercu Bożym, gdzie perykopa ewangeliczna mówi o Dobrym Pasterzu, ks. Wiesław zostawił nam bardzo mocne przesłanie, aby „Rodzice byli pasterzami dla swoich dzieci”. Niezależnie od wieku, niezależnie od okoliczności. Aby byli pasterzami prowadzącymi swoje dzieci do kościoła, do Boga, do dobra, do drugiego człowieka – na zielone pastwiska, gdzie nic im nie będzie groziło i będą pod dobrą opieką. W podziękowaniu ks. Wiesławowi za posługę w czasie rekolekcji ks. Proboszcz jeszcze raz powrócił do tego wątku i kilka razy go powtórzył. Bo ta myśl, to słowo rzeczywiście było powiedziane z mocą i ma swoją głęboką wymowę.
              Podziękowanie za posługę ks. Wiesławowi złożyli także przedstawiciele parafii składając na jego ręce bukiet kwiatów.

          28 stycznia, podczas ferii zimowych, ks. Proboszcz - przy współpracy i pomocy p. Jacka Węgrzyna - zorganizował wycieczkę dla chętnych ministrantów do Krośnieńskich Hut Szkła.  Chłopcy z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali przewodnika, który mówił o historii produkcji szkła w Krośnie i codziennej pracy. Mogli także na własne oczy zobaczyć trud pracy hutników. W tę rolę próbował wcielić się również ks. Proboszcz, co widać na zdjęciach. Kilkanaście zdjęć zrobiono telefonem, więc jakość nie jest najlepsza, ale warto je zobaczyć. zdjęcia>>


         12 stycznia, w Niedzielę Chrztu Pańskiego, parafia pw. NSPJ w Łękach Dukielskich gościła na spotkaniu opłatkowym delegacje Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z archiprezbiteratu krośnieńskiego z ponad 40 parafii. Był to zarazem opłatek parafialny.

        To piękne spotkanie rozpoczęło się o godz. 15. tej Mszą św. koncelebrowaną której przewodniczył Archiprezbiter krośnieński ks. Jan Bielec, proboszcz Parafii pw. Św. Piotra i Św. Jana z Dukli w Krośnie. Współkoncelebransami byli: ks. Jan Wosiewicz z Wietrzna, O. Micheasz Okoński z Dukli, ks. Edward Wołos, były proboszcz naszej parafii, obecnie Łubno-Opace oraz ks. Zdzisław Babiarz. Obecni byli także: dziekan dekanatu dukielskiego ks. Tadeusz Nowak z Bóbrki, dziekan dekanatu Miejsce Piastowe ks. Tadeusz Dudzik z Targowisk oraz ks. prob Stanisław Gniewek z Głębokiego. Kazanie wygłosił proboszcz naszej parafii ks. Zdzisław Babiarz. Powiedział w nim m.in.: „To wydarzenie sprzed pięciu dniu, Uroczystość Objawienia Pańskiego i to dzisiejsze, Święto Chrztu Pańskiego są objawieniem się Boga. Pierwsze, objawienie się Mędrcom, a drugie objawienie się światu. Objawienie się nam wszystkim. Słowo Boże ujawnia nam jednak jedną, podstawową prawdę: aby móc Nim żyć, trzeba Go najpierw przyjąć. Aby Go zrozumieć, trzeba Go pokochać. (…) Chrzest otwiera nam drogę do tego pełnego zrozumienia Bożego Słowa.” W dalszej części kazania zaakcentował, że ...”nam, chrześcijanom we współczesnym świecie, należy być obecnym we wszystkich środowiskach i miejscach naszego życia, w mediach i wszędzie tam, gdzie trzeba przeciwwagi dla tego zła, które chce zniszczyć dobro”. W tym kontekście wymienił Akcję Katolicką i jej zaangażowanie w przeróżne akcje, choćby ostatniej w obronie naszego arcypasterza ks. abpa Józefa Michalika. Ks. Proboszcz wyraził swoją radość i złożył podziękowanie za obecność kapłanom, prezesom i członkom Akcji Katolickiej, władzom samorządowym i wszystkim, którzy tak licznie wypełnili naszą świątynię. Podziękował także Akcji Katolickiej z archiprezbiteratu za przygotowanie oprawy liturgicznej Mszy św., a parafialnemu oddziałowi za trud włożony w przygotowania od strony organizacyjnej i kulinarnej.

        Oprawę liturgiczną Mszy św. sprawowali członkowie Akcji Katolickiej z parafii w Krośnie, Kobylanach oraz Dukli-Bernardyni, a modlitwę wiernych członkowie AK z parafii Żeglce.

        Oprawę muzyczną Mszy św. sprawował chór szkolny MUSICA pod kierunkiem p. Andrzeja Aszlara.

        Podczas Mszy św. miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci z klasy 2 Szkoły Podstawowej oraz wszystkich wiernych, a także pokropienie wodą święconą.

         Gościliśmy także władze samorządowe m.in.: burmistrza Dukli p. Marka Góraka, radnego sejmiku województwa podkarpackiego p. Władysława Turka, przewodniczącego rady powiatu krośnieńskiego p. Andrzeja Krężałka, radnego powiatu p. Stanisława Józefczyka.

         Ołtarz i tabernakulum zdobiły specjalnie na tę okazję wykonane piękne stroiki. /na zdjęciach>>>/

        Po Mszy św. wszyscy udali się do sali widowiskowej, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Rozpoczęło ją powitanie zebranych przez prezes POAK w naszej parafii p. Zofię Jakubczyk oraz członka zarządu DIAK, a zarazem odpowiedzialnego za Akcję Katolicką w archiprezbiteracie krośnieńskim p. Marka Jastrząba. Witając wszystkich serdecznie p. prezes życzyła: „W ten piękny czas spotkania opłatkowego naszego archiprezbiteratu, czas Miłości, czas przebaczenia, czas kiedy jeszcze raz przeżywamy minione chwile, gdy Bóg się rodzi, moc truchleje, z całego serca wszystkich witam w imieniu członków Akcji Katolickiej i naszej wspólnoty parafialnej w Łękach Dukielskich. Życzymy księżom, członkom Akcji Katolickiej, zaproszonym gościom, parafianom oraz zebranym na tej uroczystości Błogosławieństwa Bożej Dzieciny na każdy dzień Nowego Roku”.

        Pan Marek Jastrząb skierował swoje słowa do wszystkich zebranych mówiąc: „W imieniu zgromadzonych tutaj członków Akcji Katolickiej, serdecznie witamy Gospodarzy tego miejsca, wszystkich gości, dziękujemy za zaproszenie, miłe powitanie i życzenia skierowane pod naszym adresem, za które jeszcze raz dziękujemy.

        Święta Bożego Narodzenia należą do świąt najbardziej rodzinnych i radosnych, zwane są również w naszej tradycji jako Godnie Święta. Tą godność i radość zawdzięczamy przychodzącemu do nas, Bogu Człowiekowi - Jezusowi, który spełni oczekiwania, i przywróci człowiekowi godność utraconą po grzechu pierworodnym. To za Jego pośrednictwem zostanie przywrócona człowiekowi godność dziecka Bożego”.

        Zapalenie świecy, odczytanie Ewangelii o narodzeniu Pańskim przez ks. Proboszcza Zdzisława, kolęda „Dzisiaj w Betlejem”, poświęcenie opłatków poprzedziło długie i podniosłe chwile dzielenia się opłatkiem. Zakończyło je wspólne odśpiewanie kolędy „Lulaj że Jezuniu”.

        Pozostając w podniosłym nastroju zebrani z uwagą wysłuchali Jasełek przygotowanych przez uczniów naszej szkoły po przewodnictwem p. Danuty Witowskiej i p. Magdaleny Aszlar. Tutaj również strona muzyczna przedstawienia była dziełem p. Andrzeja Aszlara.

        Uroczysty wigilijny obiad tradycyjnie składał się z barszczu z uszkami i ryby, po czym na stoły „powędrowały” słodkości, owoce i napoje.

        Teraz swoje kolędy zaprezentowały dzieci z zespołu „Mali Łęczanie” otrzymując wiele braw, słodyczy i prośbę o bis, na który złożyły się jeszcze melodie ludowe.

        W dalszej części podziękowania „...tym, którzy nie szczędzili swojego czasu i sił w minionym roku dla pracy w Akcji Katolickiej”, członkom, prezesom i wszystkim tym, którzy na różnych spotkaniach i akcjach organizowanych przez Akcję Katolicką w jakikolwiek sposób pomagali złożył p. Marek Jastrząb, a poszczególne podziękowania kończyła „kolęda z dedykacją”. Osobne, równie serdeczne podziękowania skierował dla gospodarzy opłatka i zaangażowanym w jego przeprowadzenie

        Wspólne kolędowanie trwało jeszcze długo. Animatorami śpiewu z towarzyszeniem akompaniamentu akordeonu byli członkowie zespołu folklorystycznego „Łęczanie”.

        Kolędując w sali ani się nie spostrzegliśmy, gdy spadł pierwszy tego roku śnieg. Można rzec trochę żartobliwie, że łęckie kolędowanie trwało bardzo długo: zaczęło się w jesieni, a skończyło w zimie...

    fotogaleria: /kliknij w obrazek po lewej/,    film>>    fotogaleria p. Eli /kliknij w obrazek po prawej/

      

    Od XII 2012

       
    www.stowledkidukielskie.dukla.org        2013           webmaster: kychen