INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 -
- 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024

WYDARZENIA 2018


6 grudnia - jak w roku ubiegłym - zawitał do naszej parafii Św. Mikołaj. Dostojny gość przybył tym razem po Mszy św., gdyż nawał obowiązków zatrzymał go w innych parafiach. Został powitany specjalnie przygotowaną piosenką o Św. Mikołaju oraz krótkimi biogramami o Św. Biskupie.
Z racji wcześniejszej rozmowy z ks. Proboszczem Św. Mikołaj był bardzo dobrze rozeznany w zachowaniach naszych  dzieciaków - i nie tylko - co wyłuszczył w krótkiej przemowie. Następnie przystąpił do rozdawania prezentów, co wzbudziło zrozumiały entuzjazm, zwłaszcza u obdarowanych dzieci. Za dobre sprawowanie podarunki otrzymali także ks. Proboszcz, pan kościelny, pani gospodyni i wszyscy ministranci. Ks. Proboszcz wcielił się także w pomocnika świętego obdarowując wszystkim zebranych wiernych cukierkami.
Po śpiewającym pożegnaniu Święty udał się w dalszą drogę, a dla obdarowanych rozpoczął się ekscytujący czas rozpakowywania prezentów. fotogaleria>> (zdjęcia Czajson - dziękujemy)

25 listopada przypadała w tym roku ostatnia niedziela Roku Liturgicznego, która jest w Kościele Katolickim obchodzona jako Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Dzień ten jest  zarazem świętem patronalnym Akcji Katolickiej oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Z tej to racji grupa dzieci i przystąpiła do oazy dzieci Bożych oraz ministrantów. Oni także - wraz z Akcją Katolicką  - przygotowali oprawę liturgiczną uroczystej sumy. fotogaleria>>

Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zgromadziły bardzo liczną rzeszę parafian, rodzin z poza parafii, znajomych, koleżanek i kolegów. Ten specyficzny czas łączności Kościoła Pielgrzymującego z Kościołem Triumfującym i Cierpiącym wyzwala w ludzkich sercach wszystkie te dobre "pokłady" naszych uczuć, serdeczności, miłości. Wyrazem zewnętrznym tych dni są kwieciste dywany chryzantem na naszym cmentarzu i tysiące zniczy.
Dopełnieniem całego tygodnia obdarzonego odpustami zupełnymi była modlitwa na cmentarzu zmarłych na epidemie z przełomu XIX i XX wieku na Wygonie oraz liczny udział w nabożeństwach wypominkowych i nawiedzaniu cmentarzy.

Ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie wypadło w wigilię święta Matki Bożej Różańcowej, czyli 6 października. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył jezuita ze Starej Wsi o. Łukasz Dębiński, który wygłosił Słowo Boże w którym szczególny nacisk położył na umiłowanie modlitwy różańcowej i zawierzenie naszego życia i problemów tego świata Matce Bożej Różańcowej.
Oprawę liturgiczną i muzyczną nabożeństwa przygotowała szkoła. fotogaleria>>

Wrześniowe nabożeństwo fatimskie przygotował i oprawę liturgiczno-muzyczną Mszy św. sprawował rejon II. Tym razem pierwsza sobota wypadła także w pierwszym dniu miesiąca. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Jan Zub SJ, jezuita ze Starej Wsi, który położył nacisk na rolę rodziców i wychowawców w kształtowaniu młodego pokolenia, ale też ukazał wiele zagrożeń płynących na nas ze strony zmaterializowanego do granic świata, w którym trudno odnaleźć się ludziom - zwłaszcza słabej wiary. Stąd zaapelował o zwrócenie się ku Chrystusowi Eucharystycznemu i Matce Jego, która nieustannie zachęca nas słowami, wypowiedzianymi do Apostołów w Kanie Galilejskiej, przed uczynieniem pierwszego cudu w ziemskiej działalności Jezusa: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie".
W procesji z darami od rejonu II - oprócz hostii, wina i wody przyniesione zostały także: chleb, winogrona, wino mszalne oraz obrus ozdobny.
Nabożeństwo zakończyła tradycyjnie procesja i błogosławieństwo wiernych. fotogaleria>>  (zdjęcia Mateusz Więcek)

15 sierpnia to w Kościele i naszej Ojczyźnie wyjątkowe święto. Wniebowzięcie NMP jest nierozerwalnie związane z piękną polską tradycją dziękczynienia za plony oraz świętem Wojska Polskiego z racji jego wiktorii nad sowieckimi wojskami w Bitwie Warszawskiej, zwanej odtąd "Cudem nad Wisłą". To właśnie Matce Bożej zawdzięczamy to zwycięstwo które miało miejsce w dniach 13–25 sierpnia 1920r.
W naszej parafii od praojców dzień ten był wyrazem wdzięczności Bogu i Maryi za trud pracy rolnika i jego owoce. Stąd po dzień dzisiejszy jest on podtrzymywany i pielęgnowany. W tym roku podczas każdej Mszy św. miał miejsce obrzęd poświęcenia ziół, kwiatów, kłosów, warzyw i owoców, a podczas uroczystej sumy - także chlebów i dwóch pięknych wieńców które przyniosły do świątyni Akcja Katolicka i Koło Gospodyń Wiejskich.
Po Mszy św. błogosławieństwie i odśpiewaniu hymnu "Boże coś Polskę" chleby zostały podzielone i rozdane wszystkim, którzy pragną się chlebem dzielić z drugim człowiekiem, a w naszej społeczności parafialnej tworzyć wspólnotę dobra.
fotogaleria>> (zdjęcia Mateusz Więcek)

4 sierpnia nabożeństwo fatimskie i oprawę liturgiczną Eucharystii zorganizował rejon I. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prob Marek, a współkonclebransem był ks. Kazimierz Leń SJ, jezuita ze Starej Wsi. On też wygłosił płomienne kazanie oparte o słynne określenie Pana Boga przez św. Jana Pawła II: "Bóg jest Miłością". W nawiązaniu do tego przymiotu Boga kaznodzieja nawoływał i przypominał o pierwszym przykazaniu - miłości Boga i drugim - miłości bliźniego. To winno być bezwzględnie naszym życiowym credo. I drugi ważny aspekt kazania: czy jesteśmy dziećmi Maryi takimi, którzy są do swej Matki we wszystkim podobni. Czy dążymy do tego, aby się móc w pełni świadomie i z czystym sercem upodabniać do Matki Jezusa i naszej Matki.
Uroczyste świętowanie pierwszej soboty miesiąca, będące wynagrodzeniem Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i całego świata, zakończyła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej, Apel Jasnogórski i błogosławieństwo z balkonu świątyni. fotogaleria>> (zdjęcia Mateusz Więcek)

W niedzielę, 22 lipca - z racji przypadającego 25 lipca Św. Krzysztofa, patrona kierowców - na zakończenie każdej Mszy św. modliliśmy się przez wstawiennictwo świętego w intencji kierowców i podróżujących. Po błogosławieństwie Ksiądz Proboszcz udawał się na parafialne parkingi, gdzie dokonał obrzędu poświęcenie kierowców, podróżujących i wszystkich pojazdów. Była także okazja do złożenia ofiary na zakup środków transportu dla misjonarzy pracujących poza granicami Polski. Każdy kierowca otrzymał poświęcony obrazek Św. Krzysztofa na którego rewersie można wpisać niezbędne dane w razie potrzeby np. nr. telefonu, prośbę o kapłana, czy oznaczenie grupy krwi. Poświęcenie po Mszach św. o godz. 10:00 i 11:30 można zobaczyć w fotogalerii>>


W pierwszą sobotę, 7 lipca, przeżywaliśmy kolejne nabożeństwo fatimskie. Tym razem wystrój świątyni oraz oprawę liturgiczną Mszy św. koncelebrowanej przygotowali parafianie z rejonu Myszkowskie. Oni również przygotowali rozważania  i prowadzili różaniec fatimski. Nabożeństwu przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Kazimierz Faron SJ, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi k/Brzozowa. Mszę św. koncelebrował także ks. Marek Danak, proboszcz naszej parafii. fotogaleria>>


W sobotę, 16 czerwca, 50. osobowa pielgrzymka naszych parafian na czele z Księdzem Proboszczem udała się z pielgrzymką do Kolegium Ojców Jezuitów i zarazem sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Starej Wsi pod Brzozowem. Ponad setka zdjęć wykonanych przez Patryka pozwoli nam z pewnością wczuć się w atmosferę tego miejsca, a komu zabrakło miejsca w autokarze, lub z innych powodów nie mógł skorzystać z pielgrzymki, to zawsze może udać się tam innym środkiem lokomocji, wszak jest to nieco ponad 30 km., a ze zdjęć widać, że warto. fotogaleria>>


UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE POŁĄCZONE JUBILEUSZEM KAPŁAŃSKIM, OTWARCIEM PARAFIALNEJ IZBY MUZEALNEJ ORAZ 20 LECIEM GAZETY PARAFIALNEJ „POWOŁANIE” ORAZ UDZIELENIEM SAKRAMENTU BIERZMOWANIA W PARAFII PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W ŁĘKACH DUKIELSKICH

8 czerwca nasza wspólnota parafialna parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przeżywała kilka niecodziennych wydarzeń. Za łaską Bożą mogliśmy tego dnia gościć w naszej parafii ks. abpa Józefa Michalika, który - szczególnie z naszą nową świątynią - jest związany wyjątkowo: poświęcił naszą świątynię w 1999r., konsekrował w 2004r., a dzisiaj poświęcił jeszcze Parafialną Izbę Muzealną w dolnym kościele oraz spotkał się z zespołem redakcyjnym gazety parafialnej "Powołanie". Najpierw z wielkim zainteresowaniem dokonał rekonesansu po poszczególnych sektorach związanych tematycznie z wydarzeniami parafialnymi, żywo interesując się różnymi zagadnieniami związanymi z zebranymi przedmiotami i pamiątkami naszego życia religijnego oraz biblioteki parafialnej, która utworzona nieco wcześniej w przedsionku zakrystii, teraz znalazła swoje stałe miejsce i jest zorganizowana profesjonalnie przez przygotowaną do tego osobę p. Jolantę Czaję. Na koniec pobytu w tym miejscu ks. abp otrzymał archiwalne numery naszej gazety parafialnej wydawanej już 21 rok. Były to egzemplarze bogato ilustrowane z poświęcenia naszej świątyni, konsekracji, wywiadu z ks. arcybiskupem w 1999r. oraz numer bieżący, który właśnie ukazał się na nasze parafialne święto. Ks. abp wpisał się również do księgi pamiątkowej tego miejsca zostawiając tym samym kolejny ślad swoich stóp na naszej – zawsze dla Niego gościnnej - łęckiej ziemi.

Przed Mszą ś. Kandydaci do bierzmowania odmówili Litanię do Serca Pana Jezusa.

Na rozpoczęcie Mszy św. ks. abpa Józefa Michalika powitali i poprosili o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej rodzice kandydatów do bierzmowania Magdalena Krukar i Jacek Koszela oraz ks. prob Marek, który powitał także kanclerza kurii, dostojnego Jubilata ks. Jana Wilusza i wszystkich kapłanów. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. abp Michalik, a współkoncelebransami byli: ks. prob Marek Danak, dziekan dukielski ks. Stanisław Siuzdak, jubilat i rodak ks. Jan Wilusz, gwardian klasztoru oo. Bernardynów o. Tacjan Mróz oraz proboszcz parafii Bóbrka ks. Stanisław Babiarz. Po czytaniach, które wykonała młodzież przyjmująca w tym dniu sakrament bierzmowania, psalmach wykonanych przez chór szkolny oraz odczytaniu Ewangelii ks. prob Marek poprosił ks. arcybiskupa o udzielenie młodzieży z Łęk Dukielskich i Bóbrki sakramentu bierzmowania. Podczas kazania ks. arcybiskup podkreślił wyjątkowość naszej parafii poświęconej Bożemu Sercu mówiąc: „Piękny tytuł wybraliście dla naszej parafii, bo Serce Jezusowe to symbol miłości, to lekcja miłości, którą Pan Jezus daje nam wszystkim” (…) Parafia Serca Jezusowego powinna zdawać sobie sprawę o tym przesłaniu, że Pan Jezus nie tylko umiera na krzyżu aby uwielbić Ojca, przeprosić Boga za grzechy, zadość czynić, zbawić nas, ale żeby nauczyć nas miłości. To jest właśnie Serce Jezusa. (…) Ono uczy nas miłości swoim przykładem. Ono do końca nas umiłowało aż do pozostania z nami w Najświętszym Sakramencie. Eucharystia jest tym przykładem miłości Boga do człowieka”.

Nawiązując do pięknego jubileuszu kapłaństwa naszego rodaka ks. Jana Wilusza nie omieszkał kaznodzieja także użyć porównania miłości Serca Jezusowego do ludzi mówiąc:„Kapłaństwo to jest właśnie ten dar Serca Jezusowego dla ludzi. Żebyśmy przejęli się ta miłością miłosierną. Bo właśnie to swoje miłosierdzie Bóg przekazuje przez kapłana w konfesjonale odpuszczając grzechy, przygotowując człowieka na spotkanie z Bogiem”. W tym miejscu przypomniał drogę kapłańską ks. Jana, a następnie przywołał czas obecny, gdy został rezydentem w parafii pw. Św. Piotra i Jana z Dukli stwierdzając, że „Pan Bóg upodobał go sobie, aby miał jeszcze ten czas na to codzienne spotkanie z Panem Jezusem, żeby wzrastał w wierze i miłości, żeby wyprasza łaski ludziom, żeby nawet cierpienia i dolegliwości dołączył do swojej służby kapłańskiej”.

Poświęcając fragment swojej homilii czasom totalitarnym kaznodzieja przestrzegł przed relatywizowaniem zła, co obecnie ma miejsce choćby w niedawnych uroczystych obchodach urodzin ideologa najbardziej zbrodniczego systemu totalitarnego Karola Marksa. Podkreślił w związku z tym, „jak świat błądzi, jak świat ginie w tych kłamstwach” i jak musimy nieustannie uważać i powracać do naszych korzeni, z których wyrastamy i które nas ukształtowały. „Dlatego dzisiaj musimy wracać do tej Bożej prawdy, którą Chrystus nauczał, za która oddał życie i której kapłani nauczają. Tez pięknym symbolem jest to, że dzisiaj poświęciliśmy tę salę pamiątek pod kościołem. Obrazy. Ile modlitw przed tymi obrazami w rodzinach zanoszono, ile łask ludzie uzyskali. Trzeba z szacunkiem to przechować! Niech to będzie świadectwem, że my wyrastamy z tej tradycji”.

Swoją refleksją ks. arcybiskup zakończył życzeniami do młodzieży:..”żebyście byli wierni Chrystusowi, żebyście byli przykładem dla koleżanek i kolegów wierności Panu Jezusowi, uczciwości, piękna duchowego i dobroci”.

Po wyznaniu wiary ks. Arcybiskup w asyście ks. dziekana oraz księży proboszczów z Łęk Dukielskich i Bóbrki, udzielił młodzieży z naszej parafii i parafii Bóbrka daru Ducha Świętego przez namaszczenie w sakramencie bierzmowania.

W Modlitwie wiernych młodzież zanosiła do Pana Boga prośby w intencjach w których ofiarowaliśmy ofiary: za Kościół Święty, papieża, biskupów i kapłanów, za jubialat ks Jana, za naszą gazetę parafialna w 20 rocznicę powstania, za bierzmowanych, za zmarłych i wszystkich naszych parafian.

W procesji z darami młodzież i rodzice przynieśli m.in. chleb i winogrona, kwiaty, świece, hostię, wodę i wino, oprawione w książkę wydania gazety parafialnej z ostatnich pięciu lat oraz figurę Św. Stanisława Kostki ufundowana przez rodziców, a poświęconą już wcześniej w czasie nabożeństwa fatimskiego.

Po Komunii św. nastąpił uroczysty moment złożenia życzeń, kwiatów i skromnego upominku dostojnemu jubilatowi przez przedstawicieli naszej parafii: dzieci pierwszokomunijne Szymona Głoda i Julię Bryś oraz małżeństwo pp. Józefę i Stanisława Węgrzynów. W życzeniach znalazły się m.in. następujące słowa: „Dzisiaj, w tym podniosłym dniu, najważniejszym dla naszej wspólnoty, w obecności Jego Ekscelencji księdza arcybiskupa Józefa Michalika, który także z naszą parafią jest nierozerwalnie związany, składamy Ci za wszystko serdeczne Bóg zapłać! Życzymy Ci wielu Bożych łask, opieki Najświętszej Marii Panny i Świętego Jana z Dukli, oraz długiego życia w zdrowiu i sile. Mamy nadzieję, że będziesz nas nadal odwiedzał i umacniał Słowem Bożym. Bo tutaj, dostojny księże Jubilacie jest Twój dom! Plurimos Annos! Szczęść Boże!”.

Podziękowania i bukiety kwiatów za przygotowanie do sakramentu bierzmowania i jego udzielenie złożyli przedstawiciele młodzieży na ręce swoich księży proboszczów i ks. abpa Michalika.

Na zakończenie głos zabrał dostojny Jubilat ks. Jan Wilusz. Widać było wielkie wzruszenie i w jego głosie i w sercu, które przecież tyle różnych doświadczeń życiowych miało na swej drodze kapłańskiej: „Czcigodny Księże Arcybiskupie, bardzo dziękuję za twoje słowa, za przedstawienie mojego życiorysu, pracy, warunków i trudności, które w mojej pracy duszpasterskiej mi towarzyszyły. W czasach bardzo trudnych, ze względu na ideologię komunistyczną, która z nami walczyła. Nie wiem, jakim słowami podziękować, brak mi słów. Ale to, co mi serce mówi, to serdeczne bóg zapłać za każde dobre słowo, za życzliwość, za uprzejmość. Dziękuję kapłanom tu obecnym za naszą wspólną modlitwę i Eucharystię.

I wam wszystkim, tutaj zebranym, za wspólną modlitwę, za tę piosenkę religijną. Ktoś mi powiedział, że w czasie ofiarowania darów będzie dla mnie piosenka religijna. Wsłuchałem się w nią, była wspaniała, dziękuję. Za te kwiaty, za życzenia, za dobre słowo. Dziękuję księdzu proboszczowi, że zostałem zaproszony na ten odpust tutaj, w mojej rodzinnej miejscowości, gdzie chodziłem do szkoły, stąd chodziłem do kościoła do Kobylan, bo to była wtedy nasza parafia, w której zostałem ochrzczony i bierzmowany. Niech wam za wszystko Pan Jezus wynagrodzi i obdarzy łaskami potrzebnymi do życia duchowego i doczesnego”.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja wokół świątyni były ostatnim aktem podniosłej uroczystości, którą zakończyło błogosławieństwo z balkonu świątyni oraz odśpiewanie hymnu Boże coś Polskę.

Pamiątkowe zdjęcie młodzieży z ks. arcybiskupem i kapłanami oraz zwiedzanie Parafialnej Izby Muzealnej były zwieńczeniem podniosłych i doniosłych wydarzeń religijnych odpustowego świętowania. fotogaleria>> fotogaleria2>> film1>>, film2>> (wkrótce zdjęcia z nabożeństwa fatimskiego i poświęcenia wianków i dzieci).

Tekst Henryk Kyc, zdjęcia (duża galeria i filmy) Mateusz Więcek


7 czerwca był dniem zakończenia oktawy Bożego Ciała. W tym dniu - jak corocznie - miał miejsce obrzęd poświęcenia wianków z ziela i kwiatów, odmówiliśmy Litanię do Serca Pana Jezusa, odbyliśmy procesję wokół świątyni z Najświętszym Sakramentem, którym na zakończenie zostaliśmy pobłogosławieni. Specjalne kapłańskie błogosławieństwo otrzymały wszystkie obecne dzieci, które także otrzymały słodkie prezenty za wierne trwanie podczas nabożeństw, procesji mi sypania kwiatów w czasie Bożego Ciała i całej oktawy. fotogaleria>>


W pierwszą sobotę czerwca ( 2 VI) nabożeństwo nabożeństwo fatimskie przygotowała i prowadziła społeczność szkolna, która także przygotowała od strony muzycznej i liturgicznej oprawę Mszy św. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Wiesław Faron SJ, rektor kolegium oo. Jezuitów w Starej Wsi k/Brzozowa, a współkoncelebransem był ks. prob Marek Danak. fotogaleria>> (zdjęcia Miłosz Koszela)


31 maja przypadła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krowi Chrystusa - Boże Ciało. Uroczysta suma sprawowana była w rejonie XII u pp. Szczurków, będąc zarazem pierwszym ołtarzem w procesji. Kolejne trzy usytuowane były wzdłuż trasy w kierunku rejonu XI. Rejony te przygotowały całą zewnętrzną oprawę tego święta oraz pięknie przystroiły ołtarze oraz trasę procesji. Msza św. sprawowana była przez Ks. Proboszcza w intencji dzieci z klasy IV z racji rocznicy I Komunii Świętej. Dzieci przygotowały również oprawę muzyczno-liturgiczną Eucharystii, a strażacy, panie z KGW, młodzież i dzieci sypiące kwiatki oprawę procesji. fotogaleria>> galeria Czajsona>>


27 maja w naszej parafii był w tym roku dniem przystąpienia 12 dzieci po raz pierwszy do pełnego uczestnictwa w Eucharystii - dniem I Komunii Św. fotogaleria>>


W miesiącu maju trwają wytężone prace na cmentarzu. Wycięte zostały wysokie tuje obok kaplicy, a następnie ruszyły prace przy wykonaniu kostki brukowej na całej długości cmentarza, do grobu ks. Władysława, a także trwają prace przy ułożeniu zejścia z drogi do kaplicy cmentarnej.

2 czerwca wszystko było gotowe, trwały już prace niwelacyjne i porządkowe, które wykonała grupa parafian oraz gospodarz cmentarza. fotogaleria>>


Poniedziałek, wtorek i środa 7-9 maja przypadały w tym roku Dni Krzyżowe, które jeszcze do przełomu XX i XXI wieku poprzedzały Święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa, przypadające w czwartki, 40 dnia od Zmartwychwstania Pana Jezusa, w którym to dniu - wg. Ewangelii Pan Jezus wstąpił do nieba.  Dekretem Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Święto to zostało przeniesione na  Niedzielę. W Polsce od 2004 r. na mocy postanowienia Konferencji Episkopatu Polski obchodzi się Wniebowstąpienie Pańskie w niedzielę przed uroczystością Zielonych Świąt.

Same Dni Krzyżowe obchodzone są nadal w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne - Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny. Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX wieku śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud - wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji. Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Zaleca się też organizowanie procesji błagalnych. W poniedziałek poleca się odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów”, we wtorek - „o uświęcenie pracy ludzkiej” i we środę - „za głodujących”.

W naszej parafii tegoroczne Dni Krzyżowe znaczone były specjalnymi modlitwami podczas Mszy św. i nabożeństw majowych. Szczególny wymiar miały również w tym roku nawiedzenia naszych przysiółków: w poniedziałek Pałacówki, we wtorek Myszkowskiego, a w środę udaliśmy się procesyjnie do krzyża na Zapłociach. We wszystkich tych miejscach modliliśmy się o dobre zbiory i urodzaje, za nasze domostwa i rodziny, o obronę przed nieszczęściami i klęskami żywiołowymi. Modlitwom przewodniczył i poświęcenia dokonał ks prob Marek Danak. fotogaleria>>  (zdjęcia z Myszkowskiego W. Bojda) 


W sobotni wieczór 5 maja w naszej parafii rozpoczęliśmy tegoroczne nabożeństwa fatimskie. W ślad za prośbą Maryi, aby poświęcić Jej pierwsze soboty miesiąca, od tego roku nabożeństwa fatimskie będą odbywać się właśnie w tym dniu.

Bo pierwsze soboty miesiąca są ściśle związane z objawieniami Matki Bożej w Fatimie, gdzie Matka Boża od maja do października 1917 r. sześciokrotnie objawiła się Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji. Dwoje wizjonerów – Franciszek i Hiacynta – zmarło wkrótce po objawieniach. Na ziemi pozostała Łucja, która wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Doroty, a w 1948 r. za specjalnym pozwoleniem Piusa XII przeniosła się do Karmelu w Coimbrze. Jako s. Maria Łucja od Jezusa i Niepokalanego Serca przez długie lata była znakiem i świadkiem orędzia Matki Bożej.

W klasztorze miała kolejne objawienia Jezusa i Maryi dotyczące m.in. pierwszych sobót.

13 czerwca 1917 r. Matka Boża zapowiedziała Łucji: „Jezus chce posłużyć się tobą, abym była bardziej znana i miłowana. Chce zaprowadzić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Tym, którzy przyjmą to nabożeństwo, obiecuję zbawienie. Te dusze będą przez Boga kochane jak kwiaty postawione przeze mnie dla ozdoby Jego tronu”.

10 grudnia 1925 r. w Pontevedra (Hiszpania) Matka Boża zjawiła się z Dzieciątkiem Jezus, pokazała cierniami otoczone Serce. „Córko moja – prosiła Maryja – spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść Mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć Mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

To pierwsze nabożeństwo fatimskie - i oczywiście Mszę św. z oprawą liturgiczno-muzyczną - przygotowali członkowie zespołu redakcyjnego naszej gazety parafialnej Powołanie wraz z byłymi założycielami i redaktorami naczelnymi naszego pisma. Okazja była ku temu niecodzienna: 20 lat temu, w maju 1998 roku ukazał się pierwszy numer Powołania. Nasza gazeta jest jedną z najstarszych w diecezji i chyba w Polsce. Wszak to w latach 90. tych powstało najwięcej pism i gazet parafialnych z których niestety tylko nieliczne przetrwały do obecnego czasu. Dlaczego? Wyjaśnił to na koniec Mszy św. nasz były proboszcz i jeden z założycieli Powołania ks. Edward Wołos: „widać nabożeństwa fatimskie i to pismo parafialne były dziełem Boga i Maryi, gdyż tyle lat już trwają i się rozwijają. A więc Bóg i Maryja tym dziełom błogosławią i je umacniają”.

Już pół roku temu zespół redakcyjny debatował nad godnym uczczeniem tego wydarzenia podczas specjalnej Mszy św. i nabożeństwa fatimskiego w intencji dziękczynno-błagalnej za to piękne dzieło Boże i ludzi, którzy to dzieło realizują. Kolejne spotkanie odbyło się początkiem kwietnia, a ostatnie kilka dni wcześniej.

Na ten uroczysty dzień zostali zaproszeni byli proboszczowie. Niezawodnie przybył ks. Edward Wołos, obecnie proboszcz w Łubnie-Opace. Pozostałych zatrzymały obowiązki w swoich parafiach.

Na wstępie głos zabrał ks. prob Marek Danak który powitał kapłanów uczestniczących w liturgii, zespół gazety parafialnej oraz wszystkich wiernych tak licznie zebranych tego dnia u stóp Maryi, Pani Fatimskiej, w naszym parafialnym Wieczerniku.

Nabożeństwu przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Kazimierz Faron SJ, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi k/Brzozowa. Mszę św. koncelebrowali: wspomniany ks. Edward oraz ks. Marek Danak, proboszcz naszej parafii.

Kaznodzieja w kazaniu przywołał postać św. Stanisława Kostki, który bezgranicznie zawierzył swoje życie Maryi i dostawał od Niej nieprzerwanie wielu łask, cudów i pouczeń które sprawiły, że ten 18. letni chłopiec został świętym. Swoim wzorowym życiem, duchową dojrzałością i rozmodleniem budował całe otoczenie. W prostocie serca w uroczystość św. Wawrzyńca (10 sierpnia) napisał list do Matki Bożej i schował go na swojej piersi. Przyjmując tego dnia Komunię świętą, prosił św. Wawrzyńca, aby uprosił mu u Boga łaskę śmierci w święto Wniebowzięcia. Prośba została wysłuchana.

Zaledwie po 10. miesięcznym nowicjacie o ojców Jezuitów, posługując w najprostszych pracach kuchennych i porządkowych odszedł z tego świata w opinii świętości. Jego kult zrodził się natychmiast i spontanicznie, a w samym pogrzebie świętego uczestniczyło tysiące rzymian.

Tak właśnie nasunęła się analogia do nabożeństw maryjnych i utworzenia gazety parafialnej, które to dzieł zostały poświęcone Bogu przez Maryję, stąd ich stała obecność i – mimo różnych trudności – trwanie przez ponad dwadzieścia lat.

W modlitwie wiernych polecaliśmy Bogu nie tylko naszą gazetę, ale także media katolickie, wszystkich ich tworzących, wydających i z nich korzystających, aby przyniosły błogosławione owoce w sercach ludzi. Także za tych się modliliśmy, którzy manipulują mediami i odbiorcami do swoich doraźnych celów politycznych, materialnych, czy też mniej lub bardziej jawnej walki z kościołem.

Po Komunii św. głos zabrał ks. Edward mówiąc o znaczeniu zarówno gazety parafialnej jak też nabożeństwa fatimskich, o czym wspomniałem na początku. Dziękował za zaproszenie oraz wyraził w związku z tym swoją wdzięczność dla naszych parafian za dostrzeganie w tak prostych znakach jego pracy i posługi dla naszej rodziny parafialnej. A przecież ks. Edward to także główny budowniczy naszej nowej świątyni.

W rozważania różańcowych główny akcent – podobnie jak w kazaniu ks. Kazimierza – został postawiony na zawierzeniu Maryi naszego życia i naszej posługi w życiu parafialnym, społecznym i rodzinnym. „Zróbcie wszystko, cokolwiek Wam powie”. Te słowa zaczerpnięte z perykopy ewangelicznej czytanej podczas Mszy św. były właśnie osnową całych rozważań. To Maryja prowadzi nas do Chrystusa i u Niego może „wszystko dla nas wyprosić. Stąd z synowskim oddaniem i zawierzeniem polecaliśmy Maryi naszą społeczność, dzieła parafialne – głównie naszą gazetę parafialną Powołanie - a także nasze codzienne życie.

Po rozważaniach i odmówieniu części Radosnej Różańca Świętego słowa podziękowania do kapłanów za obecność, wygłoszone Słowo Bożę i wspólną modlitwę skierował przedstawiciel naszej redakcji Andrzej Krężałek. Niezwykle ciepłe słowa padły pod adresem ks. Edwarda, który – pomimo upływu 15 lat – ciągle darzy nas i naszą parafię wielką miłością. I również nasi parafianie dostrzegają te wielkie dzieła Boże które są także naszym udziałem, ale pod pasterską opieką i mądrością kapłańską byłego proboszcza. Odwzajemniają to w osobistych spotkaniach i relacjach okazując swoją wdzięczność za jego posługę i serce dla naszej wspólnoty.

Na koniec jeszcze nastąpiła zmiana tajemnic Róż Różańcowych, którą uroczyście poprowadzi ks. Kazimierz, po czym wyruszyliśmy w procesji z figurą Pani Fatimskiej wokół świątyni. Niosły ją zamiennie osoby z zespołu redakcyjnego: grupy męskie i żeńskie.

Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwie z balkonu świątyni, którego udzielił nam ks. Kazimierz, zaśpiewaliśmy doniośle: „Maryjo, dziękujemy Ci, że pomagasz nam...”

Czy trzeba piękniejszych słów na podsumowanie tych doniosłych przeżyć sobotniego wieczoru?    fotogaleria>>

Opis na stronach naszej archidiecezji>>


25 kwietnia Kościół wspomina św. Marka Ewangelistę. W naszej parafii to także dzień imienin ks. prob Marka Danaka. Mszę św. w tym dniu - z racji środy - rozpoczęła cotygodniowa nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której wielkim czcicielem jest nasz Ksiądz Proboszcz. Pod koniec Mszy św. przedstawiciele Parafialnej Rady Duszpasterskiej w imieniu całej naszej wspólnoty złożyli Księdzu Markowi życzenia imieninowe oraz obdarowali bukietem kwiatów. fotogaleria>>


13 kwietnia nasi strażacy pod wodzą naczelnika Tadeusza Wierdaka dokonali demontażu krzyża i figury Serca Bożego ze "starego" kościoła. Operacja była przeprowadzona bardzo sprawnie, a krzyż i figura znalazły swoje miejsce w parafialnym muzeum, które wkrótce zostanie oddane do użytku. A Panom strażakom za fachową pracę serdecznie dziękujemy! Głównie "tym na górze", czyli druhom Rafałowi Jakubikowi i Dawidowi Szombarze, a także druhom wspomagającym "z dołu" Markowi Widziszewskiemu i Tadeuszowi Szombarze.  fotogaleria>>


Tegoroczny Wielki Post obfitował w szereg wydarzeń, które swą wymową miały ogromne znaczenie dla naszego wędrowania w wierze. Podstawową formą przeżywania Wielkiego Postu są Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale, rekolekcje parafialne i  - zwłaszcza - Święte Triduum Paschalne. Większość tych wydarzeń została uwieczniona na fotografii: Drogi Krzyżowe>>, jakie odbyły się w naszej parafialnej świątyni. W dalszej kolejności można zobaczyć galerie z wydarzeń mających miejsce w tym okresie: Uroczystość Św. Józefa i modlitwa dzieci za ojców>>, rekolekcje parafialne>>, ślubowanie Rady Duszpasterskiej>>. Kolejne wydarzenia na naszej stronie parafialnej to najważniejszy okres w roku liturgicznym: Męka, śmierć i Zmartwychwstanie Pana naszego Jezusa Chrystusa - Wielki Tydzień i Wielkanoc. Fotogalerie są wymownym świadectwem naszej wiary. Podkreślają bogactwo duchowe tego okresu i udział całej rzeszy parafian czynnie zaangażowanych w sprawowanie świętych obrzędów. Niedziela Palmowa>>, poświęcenie pokarmów>>Święte Triduum Paschalne>> i Święta Wielkiej Nocy>>.


6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, już po raz IX gościnna świątynia parafialna przyjęła ludowe zespoły kolędnicze w ramach Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Tym razem była ich rekordowa liczba, bo aż 24. Fotorelacja i opis na stronach Przeglądu>>.


 

   
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2013           webmaster: kychen