INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 -
- 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024

WYDARZENIA 2013

     Wiele innych wydarzeń miało miejsce w naszej parafii w roku 2013. W tej fotogalerii można zobaczyć zdjęcia z różnych prac związanych ze stroną materialną naszej świątyni, spotkaniem organizacyjnym dotyczącym planowanego zakresu prac, porządkowaniem  i niezbędnymi remontami. Nie jest to pełny obraz, jednak pozwoli dojrzeć wiele dobra uczynionego przez parafian także od strony materialnej. Fotogaleria>>


      Boże Narodzenie to wyjątkowe Święto. Jego ciepło i rodzinny charakter są dla wielu z nas wielkim przeżyciem. Podkreśla to liturgia Świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy ją już przed Pasterką koncertem  kolęd w wykonaniu szkolnego chóru MUSICA. Uroczystym, procesyjnym  wprowadzeniem świecy symbolizującej przychodzące do nas Światło w osobie Chrystusa, rozpoczęły się liturgiczne obchody tego święta. Uroczysty charakter liturgii podkreślała oprawa liturgiczna i muzyczna: lektorzy, kantorzy, śpiewy chórów MUSICA i ŁĘCZANIE. Podczas wyznania wiary, na słowa: "...i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy, i stał się człowiekiem..." z pokorą uklękliśmy, ze względu na wielkość i znaczenie tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.
    W pięknych, o głębokiej treści duchowej kazaniach, ks. Proboszcz wskazywał na fakt, że Boże Narodzenie jest w naszym życiu każdego dnia, w każdej decyzji, w każdym wyborze. Bo to one są naszym wyborem: światła lub ciemności.
    W uroczystość Św. Szczepana czytany był list do wiernych rektora seminarium w Przemyślu, a  podczas sumy miał miejsce obrzęd poświęcenia owsa. Taca z tego dnia była przeznaczona na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz naszego przemyskiego seminarium.

Pielgrzymka Akcji Katolickiej i KSM do Przemyśla-zakończenie Roku Wiary
     3. osobowa grupa naszych parafian uczestniczyła w pielgrzymce archiprezbiteratu krośnieńskiego do Przemyśla. Łącznie było nas prawie sto osób w 2 autokarach. Celem pielgrzymki była Bazylika Archikatedralna. W tym dniu, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, zakończył się Rok Wiary ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Uroczystość ta to również święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy szczelnie wypełnili mury archikatedralnej świątyni. Mszy św.  o godz. 1130 przewodniczył Ks. Abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski. Wśród koncelebransów byli biskupi pomocniczy: bp Adam Szal i bp Stanisław Jamrozek. Mszę św. koncelebrowało także kilkudziesięciu kapłanów z naszej diecezji.
    W homilii Ksiądz Arcybiskup odniósł się do dzisiejszego święta w kontekście Królowania Chrystusa. Podkreślił wyraźnie, że to królowanie powinno być w naszych sercach, w postawie chrześcijańskiej, w przebaczeniu, miłości bliźniego - szczególnie nieprzyjaciół - w obronie życia i godności człowieka, ale także w przeciwstawianiu się zgubnym ideologiom wrogim człowiekowi. W tym kontekście kaznodzieja podkreślił, że nachalne promowanie ideologii gender zacierających różnice płci już w przedszkolach jest po prostu: barbarzyństwem!
    Kaznodzieja podkreślił także znaczenie krzyża Chrystusowego w naszym życiu: "Nie ma chrześcijaństwa bez krzyża, nie ma prawdziwego Kościoła, nie ma wiary chrześcijańskiej bez trudu, bez prześladowań. Widzimy, że jest siła napędowa, która prowadzi do tego, żeby bezcześcić krzyż Chrystusowy" - powiedział podkreślając, że "musimy bronić krzyża".
     Przed Mszą św. ślubowanie na członka KSM złożyło 45 młodych ludzi (w tym z naszej parafii Mateusz Więcek) z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a pod koniec Mszy św. 11 osób z KSM otrzymało z rąk ks. abpa krzyże zastępowego oraz Ewangelie. Powołano również 3 nowe oddziały Akcji Katolickiej.
     Wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwy na zakończenie Roku Wiary oraz Te Deum zakończyło uroczystości, które były wielkim ubogaceniem serc i zachętą do głębszego poznawania naszej wiary i świadczenia swoim życiem o niezmiernej miłości Boga do człowieka objawionej w Chrystusie, naszym Królu i Panu. /Fotogaleria: Kliknij w obrazek/

95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
        Niezwykle uroczyście obchodziła w tym roku nasza parafia 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W przeddzień samego święta, 10 listopada,  5. osobowa grupa młodzieży i dorosłych uczestniczyła w Warszawie w obchodach organizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Obchody Święta Niepodległości PiS połączył z uczczeniem kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.
     Uroczystości rozpoczęły: koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej i msza święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Tłumy były też przed telebimem na Pl. Zamkowym. Jak oceniają organizatorzy - wigilia Święta Niepodległości zgromadziła w stolicy 30 tysięcy osób.
      W homilii ksiądz prałat Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej w Warszawie, zwrócił uwagę, że „ po ludzku nie jesteśmy w stanie zrozumieć sensu śmierci ofiar katastrofy smoleńskiej. Może dlatego ich ofiara życia była potrzebna, aby świat dowiedział się o zbrodni katyńskiej i o ich niezwykłej miłości do Ojczyzny”.
      Po Mszy świętej z archikatedry wyruszył Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki, gdzie Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie z okazji miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.
      Wielotysięczny marsz przeszedł następnie pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Wystąpienie prezesa PiS na placu Piłsudskiego poprzedziło odegranie hymnu narodowego, a następnie Kaczyński złożył wieniec pod pomnikiem Piłsudskiego, a następnie na grobie Nieznanego Żołnierza.
      11 listopada w naszej parafii miała miejsce uroczysta Msza św. o godz. 8. mej. Zebrali się na niej bardzo licznie nasi parafianie. Licznie przybyli nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły, a także nasi samorządowcy i przedstawiciele organizacji wiejskich. Do wszystkich serdeczne słowa uznania i podziękowania skierował ks. prob Zdzisław Babiarz podkreślając, że tylko dobrowolna ofiara, trud i poświęcenie mają wartość i sens, dlatego tak ważnym jest kształtowanie osobowości młodego pokolenia w duchu poświęcenia i patriotyzmu.
      Po Mszy św. odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia za naszych zmarłych wspominanych w wypominkach, a także wszystkich zmarłych poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny. Po modlitwach za zmarłych odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły z patriotycznym programem słowno – muzycznym, poświęconym odzyskaniu niepodległości. Poprzedziło tę część symboliczne zapalenie zniczy pod krzyżem dla poległych w obronie Ojczyzny.
       Program przygotowali nauczyciele naszej szkoły p. Andrzej Aszlar, p. Małgorzata Kudyba i p. Marta Pabis. /fotogaleria, kliknij w obrazek/
    Tego dnia wieczorem ks. prob Zdzisław i kilku parafian uczestniczyło w powiatowych obchodach Święta Niepodległości w Miejscu Piastowym. Relacja i fotogaleria>>

Szerzenie kultu Aniołów - prelekcja
   W niedzielę 3 listopada, na zaproszenie ks. prob Zdzisława Babiarza gościliśmy w naszej wspólnocie siostry od Aniołów które przybyły z prelekcją o Aniołach, Bożych Posłańcach.
   Była to pouczająca lekcja, a raczej przypomnienie prawdy, że jesteśmy otoczeni Aniołami danymi nam przez Boga, aby godnie iść przez życie - z ich pomocą - do chwały nieba. Siostra przypomniała nam dobitnie, że dlatego niejednokrotnie różne sprawy nam się źle układają, gdyż zapominamy, że mamy potężnych pomocników służących nam zawsze pomocą, jednak o tę pomoc nie zabiegamy. W tym kontekście przytoczyła kilka przykładów konkretnej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, jakich doświadczają ludzie.
   Wydaje się, że musimy zgłębi ć bardziej tę prawdę i zacząć niebiańskich pomocników częściej przyzywać w swoim życiu.
   Po Mszach św. siostry rozprowadzały materiały i publikacje o Aniołach, a także kalendarze.
   Kalendarze św. Jana z Dukli rozprowadzali także członkowie Akcji Katolickiej przy sanktuarium dukielskim na cele remontu klasztoru. W roku przyszłym przypada 600. rocznica urodzin św. Jana z Dukli, stąd przed tamtejszą wspólnotą - ale także nami wszystkimi - wiele pracy i kosztów, gdyż planowanych jest wiele przedsięwzięć z tym związanych. (foto z sumy: Mateusz Więcek, kliknij w obrazek)

   Uroczystość Wszystkich Świętych zgromadziła na Eucharystii, procesji, cmentarzu - rzesze wiernych z naszej parafii, ale także rodzin i znajomych naszych zmarłych z poza naszej miejscowości. Msze św. sprawowane były o godz.8.00, 10.00 i 12.00.
   W tym dniu z procesją na cmentarz wyruszyliśmy po Mszy św. o godz. 12. tej. W jej trakcie odmawialiśmy Różaniec za zmarłych, a na cmentarzu odprawione zostały modlitwy za zmarłych przy poszczególnych stacjach. Rozpoczęliśmy od grobu ks. Władysława modląc się za jego duszę i dusze wszystkich zmarłych kapłanów. W dalszej części Panu Bogu polecaliśmy zmarłych rodziców, rodzeństwo, bliskich i dalszych krewnych, nauczycieli i wychowawców, poległych w obronie Ojczyzny, zamordowanych na Wschodzie i tych, którzy zginęli w czasie trwania nieludzkich systemów. Na końcowej stacji, przy krzyżu, polecaliśmy miłosierdziu Bożemu wszystkich zmarłych.
    Na koniec ks. Proboszcz podziękował wszystkim za obecność, modlitwę, skupienie. Atmosfera tegorocznego święta była rzeczywiście podniosła i z pewnością wiele pomogliśmy tym naszym bliskim zmarłym, którzy potrzebują już tylko Bożego Miłosierdzia i naszej pomocy.
   Jak co roku, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży kwestowała przed cmentarzem na cele związane z ich formacją duchową.
   Podobny charakter miało Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w dniu następnym. W tym dniu Msze św. sprawowane były o godz. 8.00, 15.00 i 17.00. Procesja na cmentarz miała miejsce po Mszy św. o godz. 15. tej. (foto: Mateusz Więcek, kliknij w obrazek)

Październikowe nabożeństwa i wydarzenia
    W środę 9 października w naszej parafii gościło 2 księży z rocznika święceń (1963), naszego pierwszego proboszcza, ks. Władysława Nowaka. Goście nawiedzili grób swojego kolegi kursowego, a także sprawowali Eucharystię w intencji ks. Władysława oraz za zmarłych i żyjących kapłanów święconych w 1963r.
    Podczas Eucharystii obecna była także rodzina ks. Władysława, bracia i siostra.
 
    W czwartek 10 października ks. prob. Zdzisław uczestniczył w pielgrzymce autokarowej uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły do Częstochowy na doroczną pielgrzymkę szkół noszących imię bł. Jana Pawła II.
Eucharystię w tym dniu sprawował o. Bernardyn z dukielskiego klasztoru, a nabożeństwo różańcowe prowadziły dzieci z zespołu „Mali Łęczanie”.
 
    11 października nabożeństwo fatimskie prowadziła nasza szkoła. Przed Mszą św. ks. prob. Zdzisław poświęcił nowy ornat papieski ufundowany przez rodzinę z naszej parafii. Podziękował także księżom Michalitom za prowadzenie tegorocznych nabożeństw fatimskich, a dzieci złożyły na ręce księży wiązanki kwiatów.
 
    13 października miały miejsce obchody Dnia Papieskiego, który w tym roku był obchodzony pod hasłem: „Jan Paweł II-Papież Dialogu”. Podczas sumy gościliśmy w naszej parafii burmistrza p. Marka Góraka z małżonką. Eucharystię uświetnił swoim śpiewem chór szkolny.

    
Święty Michał Archanioł z Gargano w parafii pw. NSPJ w Łękach Dukielskich

 
     27 września wspólnota parafii pw. NSPJ w Łękach Dukielskich doświadczyła niezwykłego przeżycia duchowego. Staraniem ks. prob Zdzisława Babiarza naszą parafię nawiedziła - słynąca łaskami - Figura Księcia Niebieskiego z Włoch, a konkretnie z Groty Objawień na górze Gargano.
     O godz. 14.15 zebrali się parafianie na głównym placu w naszej miejscowości. Na przyjazd figury oczekiwał „wielobarwny” tłum, gdyż przybyli strażacy w strojach galowych, Panie z KGW, zespoły ludowe dzieci i dorosłych. W tym dniu skrócone były lekcje w szkole, toteż dzieci, młodzież i nauczyciele także przybyli licznie.
     O godz. 14.30 przybył z Domu Księży Michalitów w Miejscu Piastowym samochód z figurą św. Michała Archanioła. Strażacy wzięli ją na swoje ramiona, a koronę św. Michała niósł ks. Proboszcz. Po utworzeniu procesji wyruszyliśmy do kościoła parafialnego.
     W czasie procesji pieśni ku czci św. Michał intonował ks. Jan Seremak. Wyśpiewywaliśmy nasze prośby i pragnienia m.in. słowami: „Patronie nasz św. Michale ku prośbom naszym się skłoń, ucisz świata wzburzone fale – niech ciemne moce gromi Twa dłoń”.
     W świątyni uroczystość nawiedzenia rozpoczęło uroczyste włożenie korony na głowę św. Michała, której dokonał ks. Proboszcz. W tym czasie wierni wznieśli w górę różańce, medaliki i obrazki na znak obrony i łączności ze św. Michałem w walce z mocami ciemności. Po tym akcie figura została umieszczona na przygotowanym tronie.
     Powitania św. Michała Archanioła w znaku figury dokonał ks. prob. Zdzisław Babiarz. Zwrócił szczególną uwagę na fakt, że we współczesnej rzeczywistości, w tych trudnych czasach szerzenia ateizmu, braku należytego wychowania, promowanie ideologii przeciwnych człowiekowi Święty Michał Archanioł ma tu wiele do zrobienia. I abyśmy w to uwierzyli, zaufali, modlili się o uwolnienie od złych przyzwyczajeń, nałogów, grzechów i skorzystali z tego niebywałego czasu łaski. Wyraził ks. Proboszcz przy tym podziękowanie wszystkim, którzy byli obecni, którzy przyszli pomimo trochę niesprzyjającej pory i chcieli uczestniczyć w duchowym przeżyciu tych kilku godzin ze św. Michałem Archaniołem.
     Po powitaniu ks. Proboszcza wysłuchaliśmy bardzo pouczającej konferencji ks. Jana na temat świętych znaków i figur obecnych w naszym życiu które mają nas chronić przed atakami szatana i są odpowiedzią na szerzenie kultu przeróżnych szatańskich symboli, amuletów, wróżb, gier itp. „jeżeli odrzucimy święte znaki, figury i symbole, to natychmiast pojawią się znaki szatana, okultyzmu, magii, wróżbiarstwa, które zniszczą człowieka” - powiedział prelegent. W tym kontekście przytoczył kilka przykładów używania takich amuletów, masek i innych przedmiotów. Podkreślił także, że tak propagowana przez media wielotomowa już saga o przygodach Harego Pottera jest dziełem satanistki i promuje satanizm właśnie i bezpowrotnie niszczy umysły dzieci i młodzieży, a pomimo tego jest zalecana w szkołach niektórych krajów jako lektura!
Po konferencji odśpiewaliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie była krótka modlitwa i adoracja osobista. Po niej znów krótka konferencja rozwijająca poprzedni temat o „znaku w życiu człowieka”.
     O godz. 16.00 rozpoczęła się Msza św. z kazaniem o życiu duchowym człowieka i roli świętych i aniołów, o której tak często zapominamy i rzadko się do nich uciekamy o pomoc i opiekę.
     Pod koniec Mszy św. podziękowanie księżom Michalitom za umożliwienie nawiedzenia figury w naszej parafii, za ich posługę w konfesjonałach, wygłoszone konferencje i kazanie złożył ks. proboszcz. Dziękował także parafianom za przybycie.
     Wystawieniem Najświętszego Sakramentu rozpoczęła się końcowa część nawiedzenia. Przepiękna modlitwa – litania do Boga o uwolnienie i uzdrowienie z naszych słabości, nałogów, upadków, niewierności przez przyczynę św. Michała Archanioła zapewne dokonała wielu doznań duchowych w sercach zgromadzonych. Zakończył ją egzorcyzm do św. Michała: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas...”
     Uroczystą „anielską” liturgię zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, a następnie kilkadziesiąt osób przyjęło Szkaplerze św. Michała Archanioła postanawiając tym samym, że jego pomocą chcą „uzyskać wolność i rozwój Kościoła Świętego, łaskę dobrej spowiedzi dla siebie i innych, siłę w walce z nałogami i wadami, obronę przed herezjami, błędami i fałszywymi naukami, wybawienie dusz z czyśćca przez modlitwę i uzyskanie odpustów, łaskę dobrej i świątobliwej śmierci”. (Statut Rodziny Szkaplerza św. Michała)
     Warto jeszcze odnotować, że wiele osób skorzystało z sakramentu pokuty, a podczas Komunii św. przystępujący otrzymywali „Modlitwę papieża Leona XIII” czyli inaczej, wspomniany już „egzorcyzm do św. Michała”. Oprawę liturgii sprawowały połączone siły zespołów „Łęczan”, a chór z nich złożony wystąpił w takim składzie po raz pierwszy. Niemal całkowity brak młodzieży z zespołu (praca, nauka) uzupełniły naprędce dzieci z „Małych Łęczan” i ten egzamin zdały doskonale. To są już pierwsze „owoce” nawiedzenia naszej parafii przez św. Michała.
     Po tym końcowym akcie panowie strażacy wynieśli figurę do specjalnego samochodu którym podróżuje i w towarzystwie samochodu naszej OSP na sygnale odjechała do Miejsca Piastowego.
     „Czas mocy i łaski” w naszej parafii z pewnością się z tą chwilą nie skończył, a Bóg da, rozpocznie się z nową siłą.
 
/fotogaleria/

Konsekracja kościoła w Borysławiu

       22 września nasz chór, a zarazem zespół ludowy „Łęczanie”, ks. prob. Zdzisław Babiarz oraz 11. osobowa grupa parafian udali się na uroczystość konsekracji kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w parafii św. Barbary w Borysławiu na Ukrainie. Więcej informacji i fotogaleria >>


Rodzinna Zielna - dziękczynienie za plony

      Rodzinna Zielna - dziękczynienie za plony 15 sierpnia to Święto Wniebowzięcia NMP popularnie zwane Zielną. Uroczyste obchody tego święta w naszej parafii miały miejsce podczas Mszy św. oraz podczas festynu Rodzinna Zielna zorganizowanego przez rodziców dzieci z zespołu "Łęczanie", ks. Proboszcza Zdzisława Babiarza oraz Stowarzyszenie "Jedność". Wystąpiły nasze zespoły: "Łęczanie", "Mali Łęczanie" oraz "Step". dodano 2013.01.01
        Świętowanie rozpoczął  pochód do kościoła parafialnego z wieńcem wykonanym przez p. Zofię Leśniak. W tym roku było to wyjątkowo barwne wydarzenie. Zespół "Małych Łęczan", Panie z Koła Gospodyń, rodzice dzieci z zespołu, parafianie - a wszyscy z kwiatami, kłosami zbóż i owocami ziemi.
        Przy schodach świątyni wchodzących powitał ks. Proboszcz odmawiając stosowne modlitwy. Po poświęceniu procesja udała się na Mszę św. W jej trakcie ks. Proboszcz nawiązał do pracy rolnika, trudu, ale i owoców pracy i naszym dziękczynieniu za plony ziemi. W homilii poruszył także opiekę Maryi nad naszą Ojczyzną w świetle obchodzonej w tym dniu rocznicy Cudu nad Wisłą.
        Po Komunii św. nastąpił obrzęd poświęcenia plonów oraz dzielenie się chlebem.
        O godz. 15. tej ponownie zebraliśmy się w świątyni, gdzie zespół "Mali Łęczanie" wykonał pieśń dziękczynną "Boże Ojcze dziś do Ciebie", a następnie udaliśmy się w kolorowym korowodzie ze śpiewem na plac, gdzie odbyła się dalsza część świętowania pod zupełnie nową nazwą w Łękach Dukielskich: "Rodzinna Zielna". Tytuł nawiązuje do organizatorów tego wydarzenia, czyli rodziców i dzieci z najmłodszego łęckiego zespołu ludowego, którzy tym właśnie przykładem chcą zachęcić rodziny do wspólnego spędzania i świętowania ważnych uroczystości. Taki też charakter miały przeróżne zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci i rodzin. Prowadzili je profesjonalnie specjaliści z Ośrodka Kultury w Chorkówce. Fundatorem kilku nagród był ksiądz prob Zdzisław.
      Ale rozpoczęto rodzinnym powitaniem przez rodziców oraz ks. Proboszcza. Później "żniwny przekładaniec" przedstawiły dzieci, młodzież i dorośli - czyli połączone siły trzech pokoleń "Łęczan".
       Wielką atrakcją była akcja jednostki ratownictwa drogowego ratowania ofiar wypadku. To wydarzenie zgromadziło setki widzów, a było możliwe dzięki zaangażowaniu naszych strażaków i zaproszeniu przez nich kolegów. Były także inne ciekawostki jak przejażdżka kucykiem, wata cukrowa, zamek dmuchany, loteria, słodycze domowe, wyborna kuchnia.
        Zabawa trwała do późna w nocy.
       Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom za pomoc materialną i finansową dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć w takiej formie. Byli to z firm: pp. Piotr Reczkowski i Wojciech Wojnar z firmy WIP, p. Rafał Majer z firmy NAJVIN z Krosna, firma Karabela z Krosna, Delikatesy Centrum w Zręcinie, KHS, Masarnia p. Krajmasa z Dukli, firma OLIMPEK z Krosna, p. Marzena Kielar z piekarni Krościenko Wyżne, firma MIKO z Łęk Dukielskich, Hurtownia Zostań z Krosna oraz p. Leszek Jastrzębski, p.Wiktor Więcek, pp. Jacek i Aneta Koszela, pp. Ilona i Artur Ryczak, p. Maria Kołacz.
 
      
/fotogaleria/

   


Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - odpust parafialny

     Odpust parafialny w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa miał w tym roku wyjątkową rangę. Uroczysta Msza św. - suma, była jedyną przed południem co sprawiło, że obecne na niej były ogromne rzesze parafian i gości. Niezwykłym było również to, że większość parafian mogła skorzystać przede Mszą św., jak też w trakcie, z sakramentu pojednania. 6 konfesjonałów przeżywało prawdziwe oblężenie. Doprawdy, wydarzenie to niezwykłe co świadczy, że nasi parafianie wiedzą doskonale, jakie znaczenie ma dla nich "odpust". Do Komunii św. przystąpiło ich przynajmniej tyle, ile w najważniejsze święta w roku.
     Uroczystej sumie przewodniczył ks. Jan Rydzik, proboszcz z Odrzykonia, który wygłosił także bardzo emocjonalne kazanie o współczesnym zagubieniu człowieka i ratunku w Bożym Sercu, które jest w sposób szczególny obecne w naszej parafii. W koncelebrze byli również: nasz rodak ks. Jan Wilusz, proboszcz z Iwli ks. Andrzej Kuzio oraz ks. Władysław Rogala, rezydent w Dukli, który  Mszę św. sprawował w osobistej intencji za zmarłego naszego pierwszego proboszcza, ks. Władysława Nowaka.
     Na zakończenie ks. prob Zdzisław Babiarz serdecznie podziękował celebransom i kapłanom posługującym w konfesjonałach (wszystkich kapłanów było 13) oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do oprawy tej liturgii od strony muzycznej i liturgicznej.
     Po Mszy św. - w celu zyskania odpustów - zostały odmówione przepisane modlitwy, odmówiliśmy akt wynagrodzenia Sercu Bożemu, a po procesji zaśpiewaliśmy uroczyste Te Deum. Ostatnim aktem tego wyjątkowego wydarzenia było błogosławieństwo wiernych Najświętszym Sakramentem.
     Oprawę muzyczną liturgii odpustowej sprawował chór "Łęczanie", liturgiczną strażacy z naszej OSP, dary ołtarza nieśli przedstawiciele dzieci pierwszokomunijnych, stowarzyszenia "Jedność", KGW i OSP.
    
fotogaleria

 film>>


Poświęcenie wianków i błogosławieństwo dzieci

    Na zakończenie oktawy Bożego Ciała miały miejsce obrzędy poświęcenia wianków i błogosławieństwo dzieci, które przez cały tydzień - dziewczynki z kwiatami, chłopcy z dzwonkami - uczestniczyły w nabożeństwach i procesjach z Najświętszym Sakramentem.
    Przez cały tydzień dzieciaki były częstowane słodkościami, stąd na koniec otrzymały obrazki z modlitwą za Ojca Świętego. Jak wcześnie podkreślił ks. Proboszcz, jeśli dzieci będą się modlić za Ojca Świętego, to Jemu i Kościołowi nic nie zagrozi.
fotogaleria


Majówki przy kapliczce na "Zapłociach"

   

„Maryjo, Maryjo, Pani wiosenna, majowa…
Litanią Ci chcemy dziękować”
     W 2013 roku mija równe 120 lat gdy to mieszkańcy „Zapłoci” Anna i Dionizy Zborowscy wnieśli na Bożą Chwałę najwyższą i jedną z najstarszych kapliczek w Łękach Dukielskich. Obiekt ten od początku był traktowany z wielką czcią i poszanowaniem.
     W czasie wojny i okupacji w domu Śp. Jana i Bronisławy Węgrzynowskich przyjmował rosyjski chirurg, do którego przywożono rannych Moskali, ci których życia nie dało się uratować, byli grzebani właśnie przy tej kaplicy, grobów było ponad 30. doczesne szczątki przebywały tam kilka lat, później zaś zostały ekshumowane na cmentarz polsko-katolicki w 1944 roku.
     Po śmierci Zborowskich w czasach wojennych i powojennych opiekę nad tą kapliczką sprawowali Zofia i Antoni Głowowie, to właśnie oni dbali o to by było to miejsce modlitwy, by nie tylko znakiem krzyża uczcić Pana ale i także śpiewem, bo przecież „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” jak mówi ewangelia św. Mateusza. Do kościoła w Kobylanach nie było blisko, tamtejsi „zapłocianie” nie mogli sobie pozwolić na to by uczestniczyć w codziennych nabożeństwach majowych, bo każdy ciężko pracował do wieczora w polu i gospodarstwie. Dlatego też zaczęto rok rocznie w maju przy dopisującej pogodzie gromadzić się pod tym miejscem, by modlić się słowami Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny a także innymi różnymi pieśniami i modlitwami.
     Trzecią dziedziczką tego „pomnika wiary” została pani Józefa Pasterkiewicz, która była na służbie u państwa Głowów od wczesnych lat życia, to ona od wczesnej młodości uczestniczyła w tych majowych nabożeństwach i to ona od ponad półwiecza do dnia dzisiejszego opiekuje się tą kapliczką poprzez konserwację i sadzenie różnorakich roślin wokół niej. Sama mówi, że czuje obecność i opiekę Maryi w tym miejscu, bo przecież 120 lat to sporo czasu, bez żadnych uszkodzeń przetrwała obydwie wojny, coroczne srogie zimy i silne wiatry. Pani Irena Świątek, mieszkająca nieopodal wspomina że w pewnym roku, (około 1960)  do kapliczki przybył proboszcz z Kobylan i dokonał uroczystego poświęcenia tego obiektu, bo nikt nie miał pewności czy miejsce to było święcone, sama także chętnie wraca wspomnieniami do czasów gdy wspólnie z rodzicami i rodzeństwem gromadziła się na śpiewach, w ciepłe majowe wieczory.
     Tak było mniej więcej do końca XX wieku, powstał nowy kościół, wierni z całej wsi chodzili już tylko na nabożeństwa w parafii. W 2012 roku były ks. Proboszcz Alojzy zaproponował członkom KSMu próbę wznowienia tej pięknej praktyki. Oczywiście udało się, młodzież przybyła, zaśpiewała, a okolicznym mieszkańcom radośnie zabiły  serca przypominając sobie zamarłą tradycję. Tak więc, w 2013 roku nie trzeba było wielkiej zachęty do tego ażeby znów zgromadzić jak za dawnych czasów naszych „zapłocian”, już początkiem miesiąca odbyła się pierwsza majówka, gdzie przybyło około 25 osób, przyszli i starsi i młodsi, zależy nam na tym by tą piękną tradycję zaszczepić właśnie w naszych najmłodszych pociechach. Przez cały miesiąc odbyło się ponad 10 spotkań,  przychodzili ci którzy mogli, byli też goście z innych części wsi.
     31 maja odbyła się ostatnia w tym roku majówka, miała ona charakter bardziej podniosły, prócz „stałych” uczestników swoją obecnością zaszczycili członkowie parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, wierni z innych rejonów wsi oraz osoby spoza parafii. Na początku, modliliśmy się za dusze zmarłych fundatorów i wykonawców tej budowli, następnie odczytano nazwiska naszych zmarłych sąsiadów którzy poprzedzili nas do życia wiecznego przez ostatnie 40 lat. Po tych modlitwach przyszedł czas na śpiew, gdy podczas niego przybył nasz proboszcz ks. Zdzisław. Razem z nim odśpiewaliśmy litanię loretańską, a na zakończenie, po wszystkich pieśniach z rąk księdza otrzymaliśmy Boże błogosławieństwo.  Na ostatnich majówkach pani Józefa Pasterkiewicz zadbała o skromny poczęstunek, upiekła pyszne ciasto dla wszystkich zebranych.
     Przez cały miesiąc wyprosiliśmy u Matki Bożej wiele łask, np. gdy doskwierał  brak opadów, modliliśmy się do NMP o deszcz na pola i uprawy i oczywiście już w kolejną noc mogliśmy cieszyć się deszczem. Spotkania na wspólnej modlitwie były okazją do refleksji, chwili wytchnienia po całym dniu ale i do wspólnego spotkania i rozmowy. Liczę, że tradycji już stało się za dość, a w ślad za nami pójdą kolejne rejony naszej parafii przez kolejne lata.  
     W związku ze 120.leciem wzniesienia kapliczki, jako wyraz wdzięczności za wyproszone łaski uzgodniliśmy, że raz w miesiącu przez okres letni będziemy się gromadzić przed  tym miejscem u stóp Maryi i Jezusa na wspólnej modlitwie dziękczynnej. 
                                                                                                                                                             Mateusz Więcek
fotogaleria

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

    Tegoroczne Święta Bożego Ciała miały wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy w historii naszej parafii, uroczysta Msza św. z tej okazji, miała miejsce poza świątynią. Sprawowana była na granicy z sąsiednią parafią Kobylany, a budowniczymi ołtarza byli parafianie z rejonu pierwszego. Pozostałe ołtarze - przy kapliczkach przydrożnych - były dziełem parafian z rejonu drugiego. Tak jedni, jak i drudzy wykazali się wielkim zaangażowaniem i bardzo chętnie to nowe zadanie podjęli i wykonali. Chwała im za to oraz ks. Proboszczowi za inicjatywę i współpracę nad tym nowym dziełem w naszej parafii. Jak zaznaczył ks. Proboszcz na koniec, było to jego wielką radością - za co serdecznie wszystkim budowniczym i uczestnikom Mszy św. i procesji dziękował - że takie rzesze parafian, nie bacząc na niewygody, uczestniczyło w tym pięknym akcie wyznania wiary poprzez swój udział.

fotogaleria                                       galeria Mateusza


I Komunia Święta

    19 maja,  w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 17 dzieci z klasy drugiej naszej szkoły przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa do swych serc. To bardzo ważne wydarzenie w ich życiu, życiu ich rodzin i parafii, poprzedziły wielogodzinne katechezy, przygotowania duchowe, praktyczne i materialne. Widać było wielkie zaangażowanie rodziców i rodzin, a także samych dzieci. Ogrom pracy wykonał ks. prob Zdzisław Babiarz, który z wytrwałością i cierpliwością przygotowywał serca dzieci na tę chwilę, a także doglądając wszystkich spraw związanych z wszelkimi przygotowaniami i przeprowadzeniem uroczystości. Oby ten dzień przyniósł błogosławione owoce w życiu naszej wspólnoty.

/ fotogaleria/


I rocznica przyjęcia I Komunii św. przez dzieci rocznika 2003

    12 maja obchodziliśmy w naszej parafii I rocznicę przyjęcia Komunii św. przez dzieci urodzone w roku 2003. Była to pierwsza taka uroczystość w naszej parafii. 16 dzieci 20 maja 2012 roku, również w Święto Wniebowstąpienia Pańskiego, przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa do swych serc. Teraz, starsze o jeden rok, ponownie w strojach komunijnych, odnowiły wobec najbliższych i wspólnoty parafialnej, ale przede wszystkim wobec Pana Jezusa swoje wyznanie wiary i przyrzeczenia. Niech w nich wytrwają na całe życie.

/ fotogaleria/


15. lecie gazety parafialnej Powołanie

    10 maja był dniem rozpoczęcia tegorocznych nabożeństw fatimskich w naszej parafii, a jednocześnie dniem dziękczynienia Panu Bogu za 15 lat istnienia w naszej parafii gazety parafialnej "Powołanie". Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył kapelan sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym ks. Tadeusz Grzymek - michalita,  a w koncelebrze uczestniczyli: ks. Andrzej Bienia z diecezjalnego Radia FARA, który przygotowywał audycję (tutaj), ks. Antoni Tyniec - michalita, dyrektor domu macierzystego księży Michalitów, kustosz sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym oraz ks. prob Zdzisław Babiarz.
      Jak zauważył – witając wszystkich bardzo serdecznie - na wstępie ks. Proboszcz, mało jest w naszej diecezji parafii, które mogły by poszczycić się tak długą i nieprzerwaną ciągłością w wydawaniu prasy parafialnej. Kontynuując ten wątek stwierdził, że jest to wielki powód do dumy, ale też nasze zadanie, abyśmy z tego daru umieli i chcieli korzystać, by większa liczba parafian włączała się w to dzieło ubogacania naszej historii i duchowości.
     Poruszające kazanie o Maryi wygłosił  ks. Antoni. Na początku przywołał związek nabożeństw fatimskich w naszej parafii z takimi nabożeństwami „Na górce” w Miejscy Piastowym. To tam właśnie pielgrzymowaliśmy – także pieszo - niemal od początku „Fatim”, by w roku 1996 ufundować figurę Pani Fatimskiej i takie nabożeństwa sprawować w naszej parafii. I tu także ks. przywołał z pamięci początek tych nabożeństw jeszcze w starym naszym kościółku. Powracając w swym kazaniu do głównego wątku, zaznaczył w nim przewodnią rolę Maryi w opiece nad Kościołem i każdym z nas. Bo Ona sama tego tak bardzo pragnie, na co z takim naciskiem wskazywała podczas objawień w Fatimie i we wszystkich innych objawieniach, które są Jej wielkim wołaniem do ludzi o zawierzenie swojego życia, rodzin, krajów i narodów Bogu, przez Jej orędownictwo i pośrednictwo. Zachęcał gorąco o wielką ufność w Jej opiekę na trudnych drogach naszego życia, o oddanie się Jej macierzyńskiej opiece z taką ufnością, jaką złożył w Jej Matczyne dłonie bł. Jan Paweł II.
     W procesji z darami przynieśliśmy m.in. nasze „Powołania” z ostatnich lat, oprawione w książkę. Jest to już czwarty tom naszej gazety. Oprawę liturgiczną Mszy św. sprawowali redaktorzy naszej gazety, a oprawę muzyczną chór „Łęczanie”.
     Po Mszy św. rozpoczął się Różaniec Fatimski również prowadzony przez redagujących naszą gazetę. Rozważaliśmy tajemnice radosne, a mottem tychże rozważań było „świadectwo”. Czy chcemy i potrafimy świadczyć o Chrystusie, czy się Go nie wstydzimy, czy chcemy Go nieść innym, czy chcemy Go bardziej poznawać przez zgłębianie Słowa Bożego, katechizmu, książek i prasy katolickiej. We wstępie do rozważań prosiliśmy Matkę Najświętszą o Jej obecność, pomoc i obronę słowami: „Przyszliśmy na pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie, aby spełnić prośbę Matki Bożej z Fatimy i wynagrodzić Jej Niepokalanemu Sercu. Tak, jak życzyła sobie Maryja przystąpiliśmy do sakramentu pokuty i przyjęliśmy Pana Jezusa w Komunii św. Teraz poprośmy Matkę Bożą, aby towarzyszyła nam w czasie tego rozważania. Oddajmy Jej nasze myśli, pragnienia i uczucia i starajmy się słuchać tego, co chce nam powiedzieć.
     Dzisiaj będziemy rozważać tajemnice radosne dziękując Dobremu Bogu za 15 lat istnienia i wydawania w naszej wspólnocie parafialnej gazety Powołanie. Wielki to dar i niepojęte owoce tego daru, którego w całości na tym świecie nie zrozumiemy.
     Prośmy Matkę Bożą, aby dodała nam sił, zaangażowania i wytrwałości w dalszej posłudze wspólnocie Kościoła, służby Bogu i ludziom”.
     Na zakończenie Różańca i rozważań dziękowaliśmy i modliliśmy się m.in. słowami: „Dziękujemy Ci Ojcze, za te cudowne chwile spędzone na modlitwie różańcowej dziękczynnej, za 15 lat naszej gazety parafialnej, za te rozmyślania przybliżające nas do Ciebie i za to, że mogliśmy tutaj dzisiaj być – z Twojej łaski. Dziękujemy za Matkę Najświętszą Panią Fatimską, naszą Orędowniczkę i Pośredniczkę i za Różaniec Święty.
     Maryjo, Matko Słowa Bożego, uproś nam serca słuchające i rodzące owoce. Maryjo, Królowo Nieba i ziemi, niech nasze serca nieustannie wielbią Boga za Ciebie. Amen”.
     Dopełnieniem Nabożeństwa była procesja z figurą Pani Fatimskiej wokół świątyni, podczas której śpiewaliśmy Litanię Loretańską oraz Apel Jasnogórski i błogosławieństwo.
/ fotogaleria/

    Wielki Tydzień 2013

 

    Święte Triduum Paschalne i Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego ad 2013 poza nami. Był to czas niezwykle bogaty - tak od strony przygotowania, jak i przeżywania - w wydarzenia.

    Niewątpliwie swoją potęgę zaakcentowała także pogoda. Obfite opady śniegu i mrozy nie pozwoliły przeprowadzić procesji w Niedzielę Palmową wokół świątyni, ani Drogi Krzyżowej na cmentarz. A procesja rezurekcyjna odbyła się dzięki ofiarnej pracy strażaków, którzy łopatami przewalali tony śniegu oraz p. Andrzeja Solińskiego, który swoją prywatną dmuchawą odśnieżał plac wokół świątyni. zdjęcia>>

    W tym roku także wewnętrzny wygląd świątyni znacząco się zmienił. Przy wejściu, po lewej stronie, została zbudowana ciemnica, w której w Wielki Czwartek spoczął Najświętszy Sakrament, adorowany następnie przez wiernych. Tej nowatorskiej pracy oddali się z zapałem i zaangażowaniem pp. Józef Urban i Edward Łajdanowicz, który wykonał także tabernakulum. Piękny wygląd miał również tegoroczny Grób Pański, a ubogaceniem całości był wcześniej wysiany owies, który pełnił rolę "żywego dywanu" wespół z wyrastającymi zeń prymulkami oraz pięknymi kwiatami hortensji. zdjęcia>>

    W Niedzielę Palmową wszystkie obrzędy przeprowadzone zostały podczas Mszy św. w kościele, a po każdej Mszy św. zbierane były datki do puszek na hospicjum w Krośnie, w ramach akcji "Pola nadziei". zdjęcia>>

    Po wielu jeszcze nowatorskich rozwiązaniach i pracy przygotowawczej wielu parafian, pod wodzą ks. Proboszcza, o godz. 1800  w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy przeżywanie świętego Triduum Paschalnego. Rozpoczęło je złożenie życzeń i kwiatów oraz pamiątkowej rzeźby Chrystusa w Ogrójcu od Akcji Katolickiej dla ks. prob Zdzisława Babiarza z racji święta kapłańskiego, obchodzonego w tym dniu. Kwiaty i życzenia otrzymał ks. Proboszcz także od Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Podczas Mszy św. książeczki do nabożeństw otrzymały dzieci z klasy drugiej, które w tym roku przystąpią do I Komunii Świętej. Podczas liturgii śpiewał zespół "Łęczanie". Po Mszy św. nastąpiło przeniesienie Pana Jezusa do ciemnicy i rozpoczęła się adoracja. Rozpoczęła ją Akcja Katolicka naszej parafii, a następnie Róże Różańcowe. Niemalże przez cały czas kaplicę adorowali na klęcznikach nasi ministranci. To kolejne novum wprowadzone przez ks. Proboszcza, które - oprócz widzialnego piękna i wymownego znaku zewnętrznego - zapewne pozostawi swój ślad w sercach naszych ministrantów i ubogaci ich duchowo. zdjęcia>>

    W Wielki Piątek od 7. mej rano trwały adoracje Pana Jezusa w ciemnicy przez Róże Różańcowe. O godz. 9. tej miała miejsce ostatnia w tegorocznym Wielkim Poście Droga Krzyżowa, a prowadziły ją zespoły "Łęczan" - dzieci, młodzieży i dorosłych (zdjęcia w galerii poniżej). O godz. 15. tej parafianie zgromadzili się na Godzinie Miłosierdzia, którą poprowadził ks. Proboszcz. Nabożeństwo Wielkiego Piątku rozpoczęło się o godz. 18. tej. Jego kulminacyjnym momentem było procesyjne wniesienie i adoracja Krzyża, a następnie przeniesienie Pana Jezusa z ciemnicy do Bożego Grobu. Tradycyjnie wartę zaciągnęli nasi strażacy. Warto jednak zauważyć, że w tym roku straż była reprezentowana wyjątkowo licznie przez różne wiekowo grupy, na dzieciach kończąc. Jest to piękne przekazywanie praktyk i doświadczeń starszych pokoleń. Muzyczną oprawę liturgii wielkopiątkowej sprawowała młodzież z chóru szkolnego. Po zakończeniu liturgii miała miejsce adoracje Krzyża przez wiernych, odśpiewaliśmy trzy części Gorzkich Żali, a następnie nasza młodzież z KSM, pod wodzą pedagoga szkolnego p. Radosława Zięby, adorowała do godz. 2300  przy Bożym Grobie z pieśnią i rozważaniami. zdjęcia1>>, zdjęcia2>>

    Wielka Sobota także rozpoczęła się od adoracji przy Bożym Grobie od godz. 7. mej. Tym razem adoracje pełnili wierni z poszczególnych rejonów naszej parafii. O godz. 900 zdjęcia>> i 1100 zdjęcia>> w naszej świątyni, a o godz. 1000 w Myszkowskiem zdjęcia>> i 1030 w Pałacówce zdjęcia>>, święcone były pokarmy i woda. Podczas tych obrzędów ks. Proboszcz tłumaczył znaczenie wody święconej w połączeniu z węgielkami pobranymi z ogniska, od którego wieczorem zapalany jest paschał. O godz. 19. tej rozpoczęła się liturgia Wielkiej Soboty, która jest bardzo bogata w swej wymowie i symbolice. Rozpoczęło ją zapalenie ogniska i poświęcenie ognia, a następnie zapalenie paschału i procesyjne wniesienie do kościoła. Tutaj od paschału rozpalaliśmy przyniesione świece i w takiej scenerii słuchaliśmy przepięknej liturgii słowa rozpoczynającej się stworzeniem świata, a kończącej się na Zmartwychwstaniu Chrystusa. Po uroczystym "Chwała na wysokości Bogu..." zapłonęły światła w świątyni. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych prowadzonej przez młodzież ze szkolnego chóru i poświęceniu wody, odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i zostaliśmy pokropieni wodą. Oprawę muzyczną sprawował także zespół "Łęczanie". zdjęcia1>>, zdjęcia2>>

     Niedziela Zmartwychwstania rozpoczęła się biciem dzwonów na Mszę św. rezurekcyjną o godz. 600, co przy zmianie czasu w tym dniu oraz mglistą i deszczową aurą nie zachęcało do licznego udziału. Jednak nie zabrakło wiernych, którzy w te dodatkowe "utrudnienia" chcieli zamanifestować swoją wiarę i radość ze Zmartwychwstania Chrystusa. Procesja odbyła się niemalże w pełnym mroku. Podczas Mszy św. rezurekcyjnej oprawę muzyczną sprawował chór szkolny pod wprawną batutą p. Andrzeja Aszlara, a oprawę liturgiczną zapewnili panowie strażacy. Podczas Mszy św. o godz. 900 oprawę muzyczną i liturgiczną sprawował zespół "Łęczanie". zdjęcia1>>, zdjęcia2>>

    Piękne, pełne, duchowe przeżycie tego świętego czasu wymagało zaangażowania wielkiej rzeszy parafian. Dziękował im wszystkim serdecznie ks. Proboszcz podczas Niedzieli Zmartwychwstania. Te podziękowania są na stronie parafialnych ogłoszeń, jednak wkrótce zostaną zastąpione przez inne ogłoszenia, więc zamieszczamy je tutaj:

   

Dziękuję za prowadzenie nabożeństw Drogi Krzyżowej: Róże Różańcowe / Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży / Szkoła / Kobiety / Mężczyźni / Akcja Katolicka i Łęczanie.

Dziękuję za dekorację świąteczną i przygotowanie kościoła: Paniom sprzątającym i Panu Józefowi Urban, Edwardowi Łajdanowicz, Ernestowi Góralczyk i Mieczysławowi Delimata. Bóg zapłać!

Podziękowanie za liturgię:, Ernestowi, Marcinowi, kościelnej, organiście, ministrantom i wszystkim osobom które czytały, śpiewały, chórom, strażakom za trzymanie straży przy Bożym Grobie i odśnieżenie pasa procesyjnego Jackowi Węgrzynowi i Solińskiemu Andrzejowi. Bóg zapłać!

Bóg zapłać wszystkim którzy czynnie włączyli się w przeżywanie tej uroczystości i podjęli trud adoracji.


 

Drogi Krzyżowe w Wielkim Poście

 

    Jak co roku, różne stany naszych Parafian prowadzą nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym roku rozpoczęły Róże Różańcowe, a następnie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, szkoła,  kobiety mężczyźni, oraz Akcja Katolicka. Droga Krzyżowa 22 marca była planowana w terenie, a jej zakończenie na cmentarzu. Warunki pogodowe sprawiły jednak, że odbyła się w kościele. Podobnie było w Wielki Piątek, więc o 9. rano odprawiliśmy Drogę Krzyżową w kościele. To ostatnie wędrowanie tegorocznego Wielkiego Postu przypadło zespołom "Łęczan" - małych i dorosłych. Oprawa muzyczna i rozważania dzieci i dorosłych ubogaciły duchowo serca parafian w połączeniu z uwielbieniem Bożego Serca, które było mottem tych rozważań.

    Wszystkie Drogi Krzyżowe prowadzone w tegorocznym Wielkim Poście przez naszych parafian można zobaczyć w poniższej fotogalerii.

/ fotogaleria/


Przedstawienie jasełkowe KSM

"Otwórzcie Wasze oczy, dziś jest święto miłości. Narodził się dla Was Jezus-Zbawiciel. Bóg Was znalazł".

 

    Po niedzielnej sumie 27 stycznia, z inicjatywy członków Parafialnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, został odegrany spektakl jasełkowy, który pokazywał jak różnie w XXI wieku podchodzi się do istoty Świąt Bożego Narodzenia.

    Inscenizacja przedstawiała przygotowywania do wieczerzy wigilijnej w dwóch rodzinach różniących się od siebie wiarą, zamożnością i relacjami. Scenki te miały na celu uświadomienie widzowi tego, iż pieniądze i dążenie do bogacenia się, do niczego dobrego nie prowadzą, a jedyną drogą do szczęścia (wiecznego) jest wiara w Tego, który po raz kolejny przyszedł do nas w postaci małego Dzieciątka, by zbawić świat.

                                                                                                                                                        Mateusz Więcek

/53 fotografie/


   
Opłatek parafialny i Akcji Katolickiej dekanatu dukielskiego
  
       W Niedzielę Chrztu Pańskiego, 13 stycznia Akcja Katolicka parafii pw. NSPJ w Łękach Dukielskich zorganizowała spotkanie opłatkowe dla mieszkańców naszej parafii oraz parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej dekanatu dukielskiego z Dukli, Wietrzna, Bóbrki i Kobylan, którzy przybyli ze swoimi prezesami. Obecny był także członek zarządu DIAK Stanisław Czaja . 
      Rozpoczęliśmy Mszą św. w naszej świątyni o godz. 15. tej. Mszy św. koncelebrowanej wraz z proboszczem parafii Kobylany ks. Tadeuszem Urbanem przewodniczył ks. prob Zdzisław Babiarz. Homilię wygłosił dziekan ks. Tadeusz Nowak. Była ona pouczającą lekcją dla słuchaczy. Głównym mottem była tajemnica chrztu świętego, który jest niezatartym znamieniem naszej przynależności do rodziny dzieci Bożych, które to "pokrewieństwo" jest znacznie bardziej cenne od naszych więzów krwi. W dalszej części homilii kaznodzieja przywołał postać Jana Tyranowskiego, świeckiego mistyka,  księgowego i krawca, kierownika duchowe młodego Karola Wojtyły, obecnie Sługi Bożego, którego proces beatyfikacyjny jest w toku. Jan Tyranowski uważał, że w człowieku tkwi głęboka religijność, której trzeba pozwolić się ujawnić.  W tym kontekście kaznodzieja przypomniał niedawne słowa papieża Benedykta XVI o walce ze złem - przede wszystkim w sobie. Walkę ze złymi przyzwyczajeniami, skłonnościami, lenistwem duchowym, grzechem, itp. I oby wystarczyło nam na to czasu, gdyż - jak przytoczył słowa jednego z kardynałów - "zmarnowany czas nigdy nie wróci".
      Rozpoczynając drugą część naszego spotkania w sali widowiskowej wszystkich zebranych zebranych powitała prezes naszego oddziału AK p. Zofia Jakubczyk.
       W części artystycznej wystąpiły dzieci z grupy kolędniczej, "Baletki" oraz ludowy zespół "Mali Łęczanie". Dzieciaki za swój trud zostały nagrodzone słodyczami z rąk p. prezes.
       Po występach głos zabrał ks. prob Zdzisław kierując słowa powitania do księży, gości i parafian wyrażając radość z samego faktu tego spotkania i życząc wszystkim na nowo przyjęcia daru wiary, który otrzymaliśmy na chrzcie świętym. Po tych słowach ks. prob odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Pańskim oraz poświęcił przygotowane opłatki.
       Długo trwało dzielenie się opłatkiem. Płynęło wiele ciepłych słów, życzeń zdrowia, opieki Bożej, błogosławieństwa. Były uściski  i wzruszenie. To ten moment - wśród innych, podobnych spotkań w roku - jest wyjątkowy, jedyny i najdłużej pamiętany.       
        Po łamaniu opłatkiem wszyscy zostali ugoszczeni sowicie przez organizatorów.
        Rozpoczęło się również wspólne kolędowanie. Ton nadawał jak zwykle zespół "Łęczanie", ale też goście nie pozostawali dłużni i intonowali kolędy. "Łęczanie" - oprócz kolęd - rozweselali zebranych także muzyką ludową.
         Swoje "trzy grosze" dorzuciła także młodzież z naszego parafialnego oddziału KSM, którego spora grupa - na czele z prezesem Mateuszem Więckiem -  bardzo zaangażowała się w przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Młodzież przeprowadziła zabawę w którą zaangażowała dużą grupę uczestników, na czele z ks. Proboszczem i p. prezes AK.
         Dziękujemy Panu Bogu za ten dzień radości, który zapewne kiedyś przyniesie błogosławione owoce w życiu uczestników tego wydarzenia.   
    
/115 fotografii/
 

   
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2013           webmaster: kychen