INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 -
- 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024

WYDARZENIA 2023


26 listopada - Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Podczas rannej Mszy św. i sumy 3 ministrantów otrzymało legitymacje. Podczas sumy oprawę liturgiczną czytań sprawowali goście - Bractwo Chrystusa Króla, których kilkanaście osób wraz ze sztandarem przybyło do naszej parafii w barwnych szatach. Modlitwę wiernych z kolei czytał członek Akcji Katolickiej, wszak ten dzień to ich święto patronalne. fotogaleria>>


1 listopada  obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. Po Mszy św. o godz. 10:00 odbyła się procesja na cmentarz połączona z modlitwami za zmarłych. 2 listopada po Mszy św. o godz. 12:00 udaliśmy się procesyjnie pod Pomnik Wdzięczności Pokoleniom aby oddać hołd naszym przodkom, którzy na tej ziemi żyli, pracowali i z niej odeszli do wieczności. W sobotę 4 listopada z kolei grupa parafian wraz z Ks. Proboszczem modlili się przy krzyżu na mogile Łęczan zmarłych na choroby zakaźne, a pochowanych na Wygonie. fotogaleria>> (zdjęcia 1 listopada Michał Jaracz)


Niedziela Papieska. 15. października 2023 roku uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami wzięli udział w DNIU PAPIESKIM. W tym roku obchodzony był po raz dwudziesty trzeci w niedzielę poprzedzającą 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Hasło tegorocznego dnia Papieskiego to „Święty Jan Paweł II Cywilizacja życia”. Nawiązuje ono do słów z Ewangelii według świętego Jana: „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości”. (J 10, 10)

W kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się uroczysta msza święta z udziałem Pocztu Sztandarowego naszej szkoły. Przed mszą świętą Róża Świętego Jana Pawła II, którą tworzy klasa VII, poprowadziła modlitwę różańcową jako dziękczynienie za dar Polaka – Papieża. Uroczystej mszy świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Danak. Oprawę liturgiczną przygotowała pani katechetka Beata Kasprzyk – Homlak. Procesja z darami harcerzy i uczniów podkreśliła doniosłość uroczystości. Chór szkolny prowadzony przez pana Andrzeja Aszlara ubogacił Eucharystię pięknymi pieśniami. (tekst Marta Pabis, zdjęcia Michał Jaracz) fotogaleria>>


7 października odbyło się ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie, które przygotowali wierni z Myszkowskiego. Mszę św. sprawował i okolicznościowe kazanie wygłosił Ks. Proboszcz. Po Różańcu była zmiana tajemnic Róż Różańcowych oraz procesja wokół świątyni za- kończona błogosławieństwem i pieśnią maryjną. fotogaleria>> (zdjęcia Michał Jaracz)


Wrześniowe nabożeństwo fatimskie 2 września, a także oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali i przeprowadzili wierni z rejonu XII i Pałacówki. Mszę św. sprawował i okolicznościowe kazanie wygłosił Ks. Proboszcz. Po Różańcu była zmiana tajemnic Róż Różańcowych oraz procesja wokół świątyni za kończona błogosławieństwem i pieśnią "Czarna Madonno". fotogaleria>>


Uroczystość Wniebowzięcia Maryi jest od wieków dla Polaków świętem szczególnym, a w historii naznaczonym wielkimi wydarzeniami w życiu naszego narodu. To także święto urodzaju i dziękczynienia za dary ziemi, bez których trudno sobie wyobrazić naszą egzystencję.

Tego dnia i w naszej parafii jest od początku uwielbienie Maryi przez Jej Wniebowzięcie, a także dziękczynienie Bogu za otrzymane dary pochodzące z Jego ręki i rolniczego trudu. Na wstępie każdej Mszy św. Ks. Proboszcz dokonał poświęcenia przyniesionych wiązanek plonów z naszych pól i ogrodów. Uroczyste parafialne dziękczynienie miało miejsce podczas sumy o godz. 10:00. Przepiękne wieńce dożynkowe misternie wykonane przez Panie z KGW Łęki Dukielskie i Myszkowskie oraz przez Akcję Katolicką mocno zaakcentowały uroczysty charakter tego święta, a przyniesionymi chlebami, podzielonymi wśród wiernych na zakończenie Eucharystii, został podkreślony wspólnotowy wymiar dziękczynienia. Oprawę liturgiczną Mszy św. sprawowały Panie z wymienionych organizacji. fotogaleria>>


5 sierpnia przeżywaliśmy w naszej wspólnocie kolejne nabożeństwo fatimskie. Tym razem zorganizowali go wierni z rejonu XI. Pięknie udekorowany został kościół parafialny, a także figura Serca Pana Jezusa - która tym razem nie została pominięta i została identycznie wystrojona jak figura Pani Fatimskiej oraz prezbiterium i ołtarz.

Oprawę liturgiczną Mszy św. koncelebrowanej sprawowali wierni z tego rejonu, a Mszy św. przewodniczył Ks. Proboszcz wraz z ks. Edwardem Wołosem, proboszczem parafii Łubno Opace, który za niespełna dwa tygodnie przechodzi na emeryturę i zamieszka w Domu Księży Emerytów "Emaus" w Korczynie. Jak wiemy, ks. Edward jest budowniczym naszej świątyni parafialnej, a w naszej parafii posługiwał w latach 1988 - 2003. Przez kolejne lata był proboszczem wspomnianej parafii Łubno Opace.

Ks. Edward wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym - w pierwszej części - przypomniał genezę powstania nabożeństw fatimskich w naszej parafii, która ma swoje źródło w naszych pielgrzymkach na takie nabożeństwa do Miejsca Piastowego.  Tam właśnie, w 1996r. nasi parafianie, schola dziecięco-młodzieżowa i Ks. Proboszcz sprawowali oprawę muzyczno - liturgiczną i prowadzenie takiego nabożeństwa. Takim drugim impulsem, wskazanym przez kaznodzieję, były wcześniejsze rekolekcje wielkopostne o tematyce maryjnej, które prowadził w 1996r. ks. rekolekcjonista z zakonu redemptorystów z Tuchowa. Ks. Edward przywołał również w pamięci zakup figury Matki Bożej, która przyjechała do nas z Włoch.

W dalszej części kazania ks. Edward skupił naszą uwagę na "tajemnicy wynagrodzenia", do której nawiązywał jeden rok z Nowenny Fatimskiej przed stuleciem objawień fatimskich. "Maryja w fatimskim przesłaniu przypomina nam dzisiaj, że cud przemiany może dokonać się tylko przez wynagrodzenie. Przez wynagrodzenie, które jest potrzebne nie tyle Bogu, ile nam, by dokonać uzdrowienia zranionej miłości do Boga i naprawić krzywdy wyrządzone drugiemu człowiekowi. Kto bowiem potrafi wynagrodzić Bogu, jest w stanie wynagrodzić człowiekowi, bliźniemu"  - powiedział kaznodzieja akcentując w dalszej części rozważania: "Zauważmy jednak, że o ile łatwo nam jest zaakceptować i zrozumieć wynagrodzenie za grzechy własne, to o wiele trudniej zrozumieć i zaakceptować wynagrodzenie za grzechy innych ludzi. Do wyjścia poza własne sprawy wzywa nas Bóg przez przesłanie fatimskie pokazując, że każdy grzech człowieka nie tylko wyrządza krzywdę nam samym i naszej relacji z Bogiem, ale przede wszystkim stanowi ranę zadaną Kościołowi jako wspólnocie wierzących i naszym ludzkim wspólnotom, do których należymy".(...) Jezus stał się wynagrodzeniem za grzechy nasze i całego świata, kiedy umierał na drzewie Krzyża. Każdy z nas jest jednocześnie przez Chrystusa wezwany do włączenia się w to Jego wynagrodzenie. On jest dla nas wzorem, a Maryja w przesłaniu fatimskim nieustannie nam o tym przypomina. (...)Wynagrodzenie nie ogranicza się zatem do sakramentu pokuty i pojednania, spowiedzi świętej. Wynagrodzenie Bogu i bliźniemu stanowi ostatni z pięciu warunków dobrej spowiedzi świętej, a bez jego wypełnienia ten sakrament jest nieważny!"

Na zakończenie rozważania ks. Edward powiedział: "Drodzy bracia i siostry, czciciele Fatimskiej Pani! Maryja w przesłaniu do dzieci fatimskich 13 lipca 1917 roku wskazała nam właściwą postawę. Obrazują ją słowa, które powinny się stać naszymi: <Jezu, to z miłości do Ciebie, za nawrócenie grzeszników i dla zadośćuczynienia za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi>. To właśnie postawa, która ma cechować nasze fatimskie nabożeństwo i podjęcie trudu wynagrodzenia, nie tylko w pierwsze piątki czy pierwsze soboty miesiąca, nie tylko w czasie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego lub fatimskiego, ale ta postawa ma nam towarzyszyć każdego dnia, zawsze".

Po Mszy św. wierni z rejonu XI poprowadzili Różaniec Fatimski, po którym ks. prob Marek Danak podziękował ks. Edwardowi za posługę w naszej parafii, za udział w naszym nabożeństwie, a przedstawicie parafii wręczyli księdzu Edwardowi wiązankę kwiatów przy śpiewie pieśni "Życzymy, życzymy".  Zwieńczeniem nabożeństwa była zmiana tajemnic Róż Różańcowych, procesja wokół świątyni z figurą Pani Fatimskiej oraz błogosławieństwo i pieśń na zakończenie. fotogaleria>> (zdjęcia 1-35 Michał Jaracz)


1 lipca nabożeństwo fatimskie przygotowali i przeprowadzili wierni z rejonu 10. Mszę św. sprawował i kazanie wygłosił Ks. Proboszcz. Po Mszy św. i nabożeństwie dokonano zmiany tajemnic Róż Różańcowych oraz przeszliśmy w procesji wokół świątyni zakończonej błogosławieństwem i odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i pieśni "Czarna Madonno". fotogaleria>>


16 czerwca przeżywaliśmy w naszej wspólnocie najważniejsze święto parafii - odpust. Boże Serce patronujące naszej parafii odebrało cześć w śpiewie Litanii przed Mszą św., a następnie podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył ks. Karol Gonet, a współkoncelebransami byli Ks. Proboszcz oraz ks. Janusz Zagól, proboszcz z parafii Tylawa. Msza św. sprawowana była w intencji wszystkich parafian, za zmarłych parafian oraz dziękczynna za 25 lat istnienia naszej gazety parafialnej Powołanie. Z tej racji oprawę liturgiczną Mszy św. sprawowali członkowie zespołu redakcyjnego, założyciele, a także - w procesji z darami - członkowie KGW Myszkowskie oraz naszej Jednostki OSP.

W pięknym kazaniu ks. Karol przywołał wiele nauk Św. Jana Pawła II oraz innych świętych czcicieli Serca Bożego w odniesieniu do przeżywanej przez nas wiary, wniesienie tego Bożego Oceanu Dobroci i Miłosierdzia do naszej codzienności, pielęgnowania nabożeństw ku czci Bożego Serca, a zwłaszcza pierwszych piątków wynagradzających za grzechy. Tekst kazania kaznodzieja udostępnił do gazety parafialnej i zostanie ono zamieszczone w kolejnym wydaniu.

W darach ołtarza przynieśliśmy specjalnie na tę okazję wypieczony chleb z transkrypcją nawiązującą do jubileuszu gazety, opracowaną w introligatorni księgę z numerami gazety wydanej w ostatnich pięciu latach, kwiaty, winogrona, hostie i ampułki. W modlitwie wiernych polecaliśmy Sercu Bożemu Kościół, papieża, biskupów, kapłanów - wszakże ten dzień to także Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów - zespół redakcyjny i Czytelników Powołania, zagubionych parafian, zmarłych oraz wszystkich zgromadzonych na Eucharystii.

Po Komunii św. Ks. Proboszcz złożył podziękowania kapłanom za sprawowanie Eucharystii, zaprosił do nabycia nowego wydania gazety parafialnej oraz do Muzeum Parafialnego.

Z racji przypadającego za kilka dni jubileuszu 50. lecia kapłaństwa ks. Karola Goneta delegacja parafian złożyła na jego ręce wiązankę kwiatów oraz życzenia opieki i błogosławieństwa Bożego Serca i Serca Maryi.

Po Mszy św. wyruszyła procesja Eucharystyczna wokół świątyni, którą zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i odśpiewanie pieśni: Pobłogosław Jezu Drogi tym, co Serce Twe kochają...

Warto wspomnieć, że procesja miała bogatą oprawę. Strażacy w mundurach z baldachimem, Panie z KGW Łęki Dukielskie i Myszkowskie z feretronami, młodzież z figurą Św. Stanisława Kostki oraz zespół redakcyjny Powołania z figurą naszego Patrona - Serca Bożego. Na końcowe akordy uroczystości zaczął coraz intensywniej kropić deszcz, niemniej grupa parafian udała się jeszcze do parafialnego Muzeum by zaczerpnąć także nieco z historii naszego życia religijnego. fotogaleria>>, fotogaleria_2>> (zdjęcia Michał Jaracz)


15 czerwca, w czwartek, na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, przed Mszą św. Ks. Proboszcz poświęcił przyniesione wianki, a po Mszy św. odbyła się ostatnia procesja eucharystyczna wokół świątyni, a następnie Ks. Proboszcz udzielił Bożego błogosławieństwa naszym najmłodszym parafianom. fotogaleria>> (zdjęcia Michał Jaracz)


8 czerwca w tym roku przypadła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Był to jednocześnie dzień dziękczynienia dzieci, które I Komunię Św. przyjęły do swoich serc rok temu. Jeszcze raz przywdziały stroje pierwszokomunijne oraz sprawowały oprawę liturgiczną uroczystej Mszy św.

W tym roku - od niepamiętnych czasów - nie dane nam było iść w procesji eucharystycznej z powodu deszczu, który to skutecznie uniemożliwił. Wierni z rejonów 7 i 8 przygotowali pięknie wystrojone ołtarze, oprawa procesji była starannie przygotowana, a jednak nabożeństwo czterech ołtarzy sprawowane było w świątyni, a zakończyło go błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. fotogaleria>> (zdjęcia IMG Michał Jaracz)


4 czerwca, w Uroczystość Trójcy Świętej, w naszej parafii 15 dzieci z kl. 3 przystąpiło do I Komunii Św. Uroczystość zgromadziła licznie rodziny, które podczas dodatkowej Mszy św. o godz. 11:30 mogły być świadkami przyjęcia Pana Jezusa do swoich serc przez ich młodych członków. Jak zwykle było wiele próśb i podziękowań, pięknych zdjęć i podniosłej atmosfery. Kościół został pięknie przyozdobiony kwiatami, a rodzice ufundowali dar ołtarza – ornat. Oby jak najwięcej z tego dnia zostało w sercach dzieci i wszystkich uczestników tej doniosłej ceremonii. fotogaleria>> (zdjęcia Michał Jaracz)


3 czerwca społeczność szkolna zebrała się przy tablicy poświęconej Patronowi szkoły Św. Janowi Pawłowi II na zakończenie obchodów jubileuszu 20-lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II, a następnie udała się ze sztandarem do naszej świątyni parafialnej, gdzie celebrowana była Msza św. i nabożeństwo fatimskie, jako dziękczynienie za cały rok szkolny i o Bożą opiekę na dalszy czas nauki i odpoczynku wakacyjnego. Nauczyciele i uczniowie przygotowali bogatą oprawę liturgiczno-muzyczną Eucharystii i nabożeństwa fatimskiego. Mszy św. przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Karol Gonet. Kaznodzieja podzielił się w nim swoimi wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II – jeszcze jako kardynałem, a później papieżem – oraz zaprezentował pamiątki, które postanowił przekazać do kącika historycznego w szkole, związanego z Patronem. Po Mszy św. i różańcu fatimskim, tracyjnie odbyła się zmiana tajemnic Róż oraz procesja wokół świątyni. Po błogosławieństwie zaśpiewaliśmy pieśni z akompaniamentem akordeonu, na którym przygrywał mieszkaniec Pałacówki p. Krzysztof Orzechowski. fotogaleria>> (zdjęcia Michał Jaracz)


15-17 maja przypadały w tym roku Dni Krzyżowe - Dni Modlitw o Urodzaje. Przypadają one w pierwszych dniach tygodnia poprzedzającego Wniebowstąpienie Pańskie. I tak: w poniedziałek 15. tego maja modliliśmy się na Pałacówce, we wtorek 16 maja na Myszkowskim, gdzie z koncertem pieśni Maryjnych, a później również wspólnym śpiewie dla Maryi z Mieszkańcami przy ognisku - wystąpił zespół "Łęczanie". 17 maja mieliśmy spotkać się przy kapliczce najbliższej naszego kościoła, ale zimna, deszczowa pogoda pokrzyżowała szyki. Po śpiewie Litanii Loretańskiej w świątyni odmówione zostały modlitwy o urodzaje i zaśpiewana pieśń. fotogaleria Pałacówka>> fotogaleria Myszkowskie>>, film Myszkowskie>>


6 maja rozpoczęliśmy tegoroczne nabożeństwa fatimskie. Pierwsze nabożeństwo i oprawę liturgiczno-muzyczną prowadzili wierni z rejonu IX. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks Karol Gonet, wikariusz w Kobylanach w latach 1975-1976, który uczył w Łękach Dukielskich religii i był obecny podczas utworzenia naszej parafii w 1976r.

Tradycyjna procesja z figurą Pani Fatimskiej, odśpiewaniem pieśni oraz błogosławieństwem na zakończenie była ostatnim akordem nabożeństwa. fotogaleria>> (zdjęcia Michał Jaracz)


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - najradośniejsze święto chrześcijaństwa. Procesją rezurekcyjną i swoją obecnością podczas Mszy św., przyjęciem Jego Ciała do naszych serc uczciliśmy Zmartwychwstanie Chrystusa. W oprawę liturgiczną Mszy św. i procesji włączyli się jak zawsze licznie - strażacy naszej Jednostki, Koła Gospodyń, dzieci, kobiety i mężczyźni. Bardzo liczny był udział wiernych podczas Mszy św. i oby tak było zawsze. fotogaleria>>


Tradycyjnie już w Wielką Sobotę do południa w Kościele Katolickim święci się wodę oraz koszyczki z potrawami świątecznymi, słodyczami, pisankami. Wierni tego dnia niezwykle licznie - nieraz całymi rodzinami - przychodzą do świątyni święcić wodę i pokarmy, ale także na chwilę adoracji i modlitwy.
W naszej parafialnej świątyni święcenie odbywało się o godz. 9:00, 11:00 i 13:00, a w przysiółkach Myszkowskie o 10:00 i w Pałacówce o 10:30. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń. fotogaleria>>
O godz. 18:00, poświęceniem ognia - na zewnątrz świątyni - zapaleniem paschału i procesją do kościoła rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej. Od paschału zebrani wierni zapalili przyniesione świece i wysłuchaliśmy orędzia wielkanocnego. Przebogatą i jedyną taką w roku Liturgię Słowa sprawowali licznie nasi parafianie. Zakończyło ją uroczyste Wielkanocne  Alleluja! i Chwała na wysokości Bogu, w czasie którego zagrały organy, buły dzwony głosząc światu Zmartwychwstanie Chrystusa, które jest nadzieją każdego człowieka, który w Nim pokłada ufność. Po poświęceniu wody odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i zostaliśmy pokropieni wodą święconą. fotogaleria>>

6 - 8 kwietnia przeżywaliśmy Święte Triduum Paschalne. Msza św. Wieczerzy Pańskiej wprowadziła nas w czas głębokiej, duchowej przemiany serc dla wszystkich tych, którzy podjęli trud złączenia swojego życia z cierpiącym Panem. Msza św. zakończyłą się przeniesieniem Pana Jezusa do symbolicznej ciemnicy i dwugodzinnym czuwaniem grup parafialnych. zdjęcia>> Wielki Piątek rozpoczęliśmy Drogą Krzyżową w świątyni (fotorelacja poniżej), a następnie czuwaniem Róż Różańcowych, Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00 i nabożeństwem o godz. 18:00. Po nabożeństwie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Bożego Grobu, a strażacy z naszej Jednostki OSP zaciągnęli wartę. Zostały odśpiewane trzy części Gorzkich Żali, podczas których wierni mogli adorować i ucałować Krzyż. O godz. 21:00 czuwanie podjęła nasza młodzież. zdjęcia>> Warto dodać, że oprawę liturgiczno-muzyczną nabożeństw sprawowali licznie członkowie naszej wspólnoty. 


2 kwietnia przypadła tegoroczna Niedziela Palmowa - Niedziela Męki Pańskiej. Podczas każdej Mszy św. czytana była Ewangelia Męki Pańskiej - w tym roku wg. Św. Mateusza. Czytali ją nasi mężczyźni. Tradycyjnie też podczas każdej Mszy św. sprawowany był obrzęd poświęcenia palm, a przed kościołem dzieci szkolne kwestowały na krośnieńskie hospicjum w ramach akcji Pola Nadziei. Msza rano i po południu tutaj>> Podczas uroczystej sumy oddaliśmy szczególną cześć Św. Janowi Pawłowi II. opis i zdjęcia tutaj>>


22 lutego rozpoczął się w Kościele Katolickim święty czas Wielkiego Postu. Rozpoczęła go oczywiście Środa Popielcowa, gdy podczas każdej Mszy św. przyjęliśmy na nasze głowy popiół symbolizujący nasze przemijanie i wezwanie do pokuty i nawrócenia. Nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W kolejne piątki prowadziły je w naszej parafii: Ks. Proboszcz, kobiety, dzieci, mężczyźni, Akcja Katolicka, Ks. Proboszcz oraz w Wielki Piątek - parafianie wszystkich stanów. W tym roku, ze względu na zimową aurę, nie odbyła się wielkopiątkowa Droga Krzyżowa na cmentarz, ale modliliśmy się w świątyni. fotogaleria>> ( zdjęcia Michał Jaracz)


 

   
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2013           webmaster: kychen